موج
کدخبر : ۳۳۳۶۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333636

واکنش تند مدیرعامل پسماند به سخنان معاون فرماندار شهرری:

به دنبال طرح مجدد و قوت گرفتن موضوع انتقال مجتمع جمع آوری زباله و پسماند آراد کوه در باقرآباد مدیر عامل این مجموعه با انتقاد از چنین نظریه های غیرکارشناسی اعلام کرد, از آنجاییکه انتقال این مجتمع حداقل نیازمند 30 هزارمیلیارد تومان است, عملا این پروسه غیرممکن است!

ابه گزارش خبرگزاری موج, با طرح مجدد موضوع انتقال مجتمع دفن زباله آراد کوه که برخی از کارشناسان آن را تهدیدی برای محیط زیست و سلامت شهروندان می دانند مدیرعامل این مجموعه در سخنانی تند و تیز اینگونه اظهار نظرها را ژورنالیستی و غیرواقع گرایانه خواند و اعلام کرد که این موضوع عملا غیرممکن است.

صدرالدین علیپور مدیرعامل این سازمان در پاسخ به اظهارات حسین توکلی کجانی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرری، مبنی بر ضرورت انتقال مجتمع آرادکوه به دلیل مشکلاتی که برای شهرری ایجاد می کند، گفت: بعضی از موضوعات تخصصی است و اظهارنظر درباره آن ها نیاز به مطالعات و اطلاعات کارشناسی و تخصصی دارد. مجتمع آرادکوه متعلق به شهرداری تهران نیست بلکه از آن شهری است با جمعیت بیش از 10 میلیون نفر.

وی افزود: 60 سال پیش، مسئولان وقت حدود دو سال زمان برای انتخاب مکان فعلی صرف کردند. دلیل انتخاب آرادکوه هم این بود که در مسیر جریان باد به سمت شهر قرار نداشت، هیچ مجموعه مسکونی یا فرودگاهی در اطراف آن نبود و خاک آن نفوذناپذیر بود. 

وی با بیان اینکه برخی از مدیران در زمان مسئولیت خود موضوع مربوط به انتقال آرادکوه را به شکل ژورنالیستی مطرح کرده و هیچ راهکاری ارائه نمی دهند و در نهایت با سپردن مسئولیت به دیگری فقط برای شهر و شهروندان هزینه تولید می‌کنند، ادامه داد: واقعیت این است که در گذر زمان برخلاف پروتکل های محیط زیستی مجوز ساخت فرودگاه و مجموعه های مسکونی در اطراف مجتمع آرادکوه داده شد و حالا صحبت از انتقال این مرکز می شود. اما پیش از اینکه این موضوع مطرح شود باید فکر کرد که تهران شهر محصوری است و امکان پیدا کردن مکانی با وسعت زیاد برای دفن زباله و انتقال زیرساخت ها در چنین شرایطی اگر ناممکن نباشد، بسیار سخت است. از طرف دیگر آیا استان های همجوار می پذیرند که مکانی را به دفن زباله تهران اختصاص دهند؟  

علیپور تاکید کرد: با اینکه از نظر سازمان مدیریت پسماند این ایده علمی نیست و تبعات بسیاری به دنبال دارد، در صورت اصرار همکاران، ما با انتقال آرادکوه هیچ مشکلی نداریم و برای این امر مانعی ایجاد نمی کنیم، اما این کار تخصصی است و همکاران محیط زیست باید چندین سال مطالعه و مکان مناسب را انتخاب کنند و هزینه حداقل 20 تا 30 هزار میلیارد تومانی این جا به جایی هم تامین شود، پس از آن می‌توان از انتقال آرادکوه صحبت کرد. 

علیپور با بیان اینکه هزینه انتقال آرادکوه تقریبا برابر با بودجه یک سال شهرداری تهران است گفت: بنابراین هیچ گاه از شهرداری نمی توان انتظار تامین این منبع مالی را داشت.

وی با اشاره به دیگر مشکلات پیش روی این فرآیند گفت: این اظهارنظرها برای انتخاب مکان جدید مجتمع آرادکوه در حالی است که دنیا در حال پیاده کردن سیاستی است که از طریق آن دفن پسماند را با روش تفکیک از مبدا به صفر برساند، پسماند تر را به کمپوست تبدیل کرده و در نهایت از طریق دستگاه زباله سوز از پسماند باقی مانده انرژی تولید کند. 

علیپور با همین استدلال مدعی شد که  انتخاب مکانی جدید برای مرکز دفن پسماند پایتخت به هیچ وجه با رویکردهای علمی رایج در دنیا مطابقت ندارد ولیگفت: تمام تلاش ما این است که با شیوه های روز دنیا، اولویت قراردادن طرح جامع پسماند و اجرای روش های اصولی میزان دفن را به حداقل و در نهایت به صفر برسانیم و از پسماند برای تولید کمپوست یا انرژی استفاده کنیم. آن وقت برخی از همکاران در این شرایط به جای کمک به اجرای طرح هایی نوین همچون کاپ و حل معضلی که سال های سال گریبان گیر تهران است, به دنبال پاک کردن صورت مساله هستند!

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران این را هم گفت که اجرای روش های مدرن همچون کاپ نیازمند زمان و مشارکت همه دستگاه هاست، اما برخی از مسئولان نه تنها در زمینه تحول مدیریت پسماند و ارتقای استانداردها همکاری نمی کنند بلکه به صورت غیرکارشناسی اظهاراتی را مطرح می کنند که به هیچ وجه به بهبود شرایط فعلی کمک نمی کند. 

علیپور با تاکید بر اینکه بهترین گزینه برای بهبود شرایط این مجتمع, به روز کردن آن است, در پاسخ به انتقادات مطرح شده  این انتقاد که نشت شیرابه در محدوده شهرری است را باعث آلودگی محیط زیست و سلامت شهروندان این منطقه می دانند، گفت: اتفاقاً شهرری یکی از مکان هایی است که پسماند آن به آرادکوه منتقل می شود؛ پس این بخش هم از امکانات آرادکوه استفاده می کند. اما این موضوع دلیل نمی شود که شهرداری از توجه به نکات بهداشتی برای انتقال پسماند غافل شود.

علیپور باذکر اینکه در 60 سال گذشته شیوه جمع آوری پسماند در تهران تقریبا به یک شکل ثابت است و همواره زباله ها در آرادکوه دفن می شوند که قطعا این امر مشکلاتی را برای محیط زیست به همراه دارد گفت:  اما بهتر نیست که مسئولان به جای اظهارنظرهای غیرکارشناسی کمک کنند تا طرح های سازمان پسماند در خصوص اجرای طرح های مدرنی چون کاپ به نتیجه برسد؟ آیا بهتر نیست که با صدور مجوزهای لازم کمک کنند تا الگوی صحیح مدیریت پسماند در تهران و پس از آن در کشور حاکم شود؟ شاید وقت آن رسیده باشد که به جای طرح های بلند مدت بی بازده به دنبال فرهنگ سازی برای ارتقای مدیریت پسماند باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها