موج
کدخبر : ۳۳۲۸۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332810

نمکی خبر داد؛

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افتتاح ۴۴ بیمارستان و ۸۰۰۰ تخت بیمارستانی جدید در سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم افتتاح فاز اول نخستین شهرک مواد موثره دارویی در خاورمیانه گفت: سال ۹۸ برای ما و همکارانمان سال سخت ولی افتخار آفرین بود، اولین گام حمایت از تولید داخل و پیشگیری از واردات بی‌رویه دارو بود، حمایت از تولید فراورده‌هایی بود که مشابه داخل داشتند و سال گذشته ۷۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی کشور صرفه‌جویی کردیم.

وزیر بهداشت افزود: این موضوعی درحالی محقق شد که با توجه به اینکه سیلاب سهمگین بهاری  و طرح غربالگری را داشتیم و  همچنین دو میلیون و هفتصد هزار نفر که نیازمند دارو بودند.

نمکی گفت: سال گذشته اربعین حسینی را با سه و نیم میلیون زائر داشتیم و امسال هم با پیک‌های کرونا مواجه شدیم، براورد ما این بود که نیازمندی ما به ارز ۵۰ درصد بیشتر خواهد شد، با تکیه بر صنعت داخل و پرهیز از واردات بی رویه به سمت تولید داخل رفتیم، توجه داشته باشیم که سهم ما از جی دی پی محدود است، این افتخار بزرگی برای صنعت دارویی کشور بود که شاهد کاهش ۲۰ درصدی ارزبری دارو بودیم.

وی گفت: به عنوان یک کشور تحریم‌زده توانستیم بیماری کرونا را مدیریت کنیم و‌در عرض 60 روز از وارد کننده اقلام بهداشتی به تولید کننده و صادر کننده ماسک و اقلام‌بهداشتی و ونتیلاتور تبدیل شدیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: سال ۹۹ هدف ما کاهش ۲۰درصدی ارزبری است که امیدواریم به این هدف برسیم، یکی‌از آرزوهای من از گذشته چه در سمت مدیریت هلدینگ دارویی چه در سازمان برنامه و بودجه و چه در وزارت بهداشت تولید مواد اولیه دارویی بود، آرزوی من این بود از تولید مواد اولیه پتروشیمی به مواد اولیه دارویی برسیم.

نمکی گفت: کشوری که بنزن و پتروشیمی دارد و آن را با قیمت ارزان به چین و هند می‌فرستد و با قیمت چندین برابری به کشور برمی‌گردد باید به دنبال استفاده از این ظرفیت باشد و امیدوارم در آینده نزدیک به عنوان بزرگترین صادرکننده مواد اولیه دارویی منطقه تبدیل شویم.

وزیر بهداشت افزود: باید به دانش فنی و ابزار گران قدر نیروی انسانی تکیه کنیم و با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان برای همه کشور های منطقه و جهان به عنوان تولید کننده اصلی قلمداد شویم، امسال افتتاح‌های زیادی خواهیم داشت، سال گذشته ۶۰۰۰ تخت بیمارستانی اضافه شد و سال قبل ۱۰۰۰ تخت آی سی یو با توان تولید داخل افتتاح شد.

وزیر بهداشت افزود: در سال آینده ۴۴ بیمارستان و ۸۰۰۰ تخت بیمارستانی افتتاح خواهد شد، به دنیا نشان خواهیم داد کرونا را با توان داخل مدیریت کردیم و به عنوان صادرکننده پرقدرت قلمداد می‌شویم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها