موج
کدخبر : ۳۲۹۸۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329845

عضو شورای شهر اسلامی از وجود ۸۰ کیلومتر مربع پهنه گسلی زیر شهر تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی اعطا عضو شورای شهر تهران در نشست خبری مجازی گفت: زلزله هفته گذشته نگرانی های جدی را برانگیخت، هر چند ما همواره با زلزله مناسبتی برخورد کردیم و هر بار که با زلزله مواجه می‌شویم تا چند روز آن را دنبال می کنیم و بعد ترجیحا موضوع و اقدامات عاجل فراموش و به زمان دیگری موکول می شود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی به لحاظ مخاطراتی که دارد و با آن درگیر است در وضعیت مناسبی قرار ندارد، افزود: در تهران و اطراف آن حدود ۸۰ کیلومتر مربع پهنه گسلی وجود دارد که ۴۷ کیلومتر مربع آن در داخل شهر است و این موضوع نشان می دهد با چه شرایطی مواجه هستیم.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه خسارت های ناشی از زلزله به سه دسته مستقیم، غیرمستقیم و ثانویه تقسیم می‌شود، تصریح کرد: در بحث مقاوم سازی ساختمان ها نیز در دو حوزه دچار مشکل هستیم،  ساختمان های نوساز به لحاظ لرزه ای به دلیل عدم وجود ابزار کنترل مناسب فاقد استحکام لرزه ای هستند. همچنین در بحث استحکام ساختمان های موجود و نوسازی بافت فرسوده نتوانستیم با سرعت لازم حرکت کنیم.

اعطا افزود: در بحث تخلیه شهروندان پس از وقوع زلزله به دلیل تراکم بیش از حد در مناطق و محلات همچنان فضاهای تخلیه امن منطقه‌ای و محله ای مناسب وجود ندارد، همچنین در بحث آموزش به شهروندان براساس اعلام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران تنها ١٠ درصد چشم انداز پیش بینی شده، محقق شده است.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در پدیده زلزله مقاوم سازی ساختمان های عمومی و دولتی موجود باید از طریق برنامه کلان دنبال شود، گفت: ترویج مقاوم سازی ساختمان های خصوصی موجود، بهبود کیفیت ساختمان های جدید الاحداث به لحاظ استحکام لرزه ای و طرح های توسعه شهری نیاز به تجدیدنظر دارند.

او ادامه داد: همچنین باید به طرح های تخلیه امن منطقه ای، جایگزینی پل های واقع در شبکه معابر، بهسازی تاسیسات و تجهیزات شهری مثل آبرسانی و گازرسانی و ایجاد تأسیسات قطع اتوماتیک گاز شهری موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی شورای شهر تهران همچنین ضمن انتقاد از تصمیم گیری های اخیر شورای عالی معماری و شهرسازی گفت: انتظاری که نمایندگان مردم از شورای عالی شهرسازی و معماری دارند فارغ از اینکه مصوبات این شورا حتی اگر به لحاظ کارشناسی توجیه پذیر نباشد لازم الاجرا است، این است که به حقوق عمومی شهر و شهروندان توجه بیشتری نشان دهد و به گونه ای برخورد نشود که این تلقی ایجاد شود که تصمیمات با استانداردهای دو گانه اتخاذ می شود، مانند پلاسکو. در نتیجه انتظار این است که به حقوق عمومی مردم از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری توجه بیشتری شود.

اعطا گفت: وقتی از پایتخت ایران صحبت می کنیم مدیریت بحران با یک برنامه ساده محقق نمی شود و در سطوح عالی مدیریتی نیاز به تصمیم گیری است. می توان این پیشنهاد را مطرح کرد که برنامه جامع مدیریت بحران به ویژه در بحث زلزله در یک نهادی مثل شورای عالی امنیت ملی تصویب شود تا اگر  دولت ها و مدیریت شهری تغییر کردند باعث کند شدن برنامه نشود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها