موج
کدخبر : ۳۲۹۳۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329376

یک پژوهشگر حوزه مدیریت بحران:

سازه هایی که در چند سال اخیر در تهران ساخته شده اند، در ظاهر مهندسی ساز بوده و مطابق ضوابط جدید ساخته شده اند ولی در عمل، اکثر ساختمان های پایتخت تاب زلزله های قوی را ندارند.

علی زمانی، پژوهشگر حوزه مدیریت بحران و کارشناس ارشد عمران که بیش از چند دهه سابقه بررسی وضعیت سازه های مناطق زلزله زده را در کارنامه خود دارد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، در پاسخ به این سوال که بطور کلی ساختمان های پایتخت چقدر در برابر زلزله های بالای 6 و 6/5 ریشتر مقاومت دارند؟ گفت: با وجودیکه طی سال های اخیر قوانین به ظاهر سخت گیرانه تری در ساخت و سازهای صورت گرفته اجرایی شده و می شود اما، درعمل باز هم اکثر ساختمان های ساخته شده جدید در تهران مقاومت چندانی در برابر زلزله ندارند.  

وی از بافت های فرسوده تهران به عنوان یکی از شاخصه هایی که می تواند در مواقع بروز زلزله بحران هایی جدی را ایجاد کند یاد کرده و گفت: اصولا می توانیم سازه های شهر تهران را به سه دسته تقسیم کنیم. دسته اول سازه هایی هستند که قدیمی یا به اصطلاح قدیمی ساز و غیر مهندسی و یا بنایی ساز هستند که این گونه از سازه های در صورت بروز زلزله اکثرا فرو خواهند ریخت. دسته دوم نیز سازه هایی هستند که گرچه شاید مهندسی ساز باشند ولی تاریخ ساخت آنها به زمان قبل از اجرای ضوابط سخت گیرانه نظام مهندسی و ساخت و ساز مربوط می شود. در این مورد هم معمولا در زمان وقوع زلزله، احتمالا چارچوب کلی این سازه ها سالم می ماند ولی ممکن است چند آجر جدا شود و روی سر اعضا خانواده بیافتاد.   

زمانی در نهایت به دسته سوم از انواع ساختمان های کنونی تهران اشاره کرده و گفت: دسته سوم ساختمان هایی است که طی چند ساله اخیر و مطابق قوانین و ضابط به ظاهر سخت گیرانه جدید ساخته شده اند و در ظاهر باید مقاومت بیشتری در برابر زلزله داشته باشند اما در عمل به این خانه ها و سازه ها نیز امیدی نیست و بررسی های ما نشان می دهد که این سازه ها نیز مقاومت چندانی در برابر زلزله نخواهند داشت. دلیل آن هم سازه های متعدد جدید سازی است که در زلزله های ورزقان یا سرپل ذهاب خراب شده اند هستند. مثلا چرا باید بیمارستانی که هنوز افتتاح نشده و تمام تست های بتن و جوش و... آن نیز مطابق استانداردهای روز ساخت و ساز است، به سادگی فرو بریزد. همین شرایط در مورد سرنوشت ساختمان های جدید تهران نیز می تواند رخ دهد.

وی با ذکر اینکه تاکنون هیچ پژوهش جامعی در مورد تاب آوری کالبدی سازه های تهران صورت نگرفته است گفت: ولی بطور کلی شواهد و قراین حکایت از آن دارد که ساختمان های تهران سازه هایی نیستند که بتوانند در برابر زلزله های شدید مانند زلزله های ایجاد شده توسط گسل مشاء مقاومت کنند و بدون شک بخش اعظمی از آنها فروریخته و تخریب خواهند شد.

این پژوهشگر حوزه مدیریت بحران اجرای سیستم BIM را بهترین راهکار برای ساخت و سازهای اصولی و مقاوم دانسته و گفت: امروز در دنیا تمام ساخت و سازها با این روش که یک سیستم یکپارچه ساخت و ساز محسوب می شود، انجام می شود که براساس آن اگر بخشی از طراحی یا ساخت و.... مشکل داشته باشد به خوبی مشخص و رفع می شود.

زمانی در بخش دیگری از سخنان خود به پژوهشی که سال ها پیش به همراه تعدادی از محققان کشور در مورد مقاومت ساختمان های تهران در برابر زلزله انجام داده بود اشاره کرده و گفت: سال 1376 مقاله ای را به همراه جمعی از پژوهشگران دانشگاه شریف در چهارمین کنفرانس ملی مهندسی عمران کشور ارایه دادیم که در آن آمده است، اگر از همان سال کار نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های تهران آغاز شود، کار مقاوم سازی کل شهر تا 20 سال بطول خواهد انجامید ولی الان بیست و چند سال از آن تاریخ می گذرد و هنوز هیچ اتفاق خاص و قابل تاملی در حوزه مقاوم سازی نیافتاده است.         

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها