موج
کدخبر : ۳۲۸۴۶۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328466

براساس آخرین نظرسنجی از شهروندان تهرانی اعلام شده است:

آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران حاکی از آن است که شهروندان تهرانی از عملکرد دولت و شهرداری در خصوص مقابله با کرونا در پایتخت و اطلاع رسانی در مورد آن ناراضی هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، براساس این نظرسنجی که به بررسی دیدگاه شهروندان در مورد شاخصه های مرتبط با کرونا و تاثیر آنها بر روی زندگی خانواده ها اختصاص دارد، از بین 1042 شهروند تهرانی مورد پرسش قرارگرفته، 58 درصد شهروندان تهرانی به شدت از ابتلای خود و خانواده شان به کرونا نگران بوده اند و درست به همین میزان معتقدند به احتمال زیاد درآمد خانوارشان در سال جاری به واسطه اپیدمی کرونا کاهش پیدا خواهد کرد. اما با این وجود نیمی از پرسش شوندگان در این نظرسنجی با آغاز به کار فعالیت های صنفی همچنان مخالف بوده اند و تنها یک سوم از آنها از این تصمیم دولت حمایت کرده اند. 

اما نکته قابل تامل در این گزارش آن است که براساس نتایج این نظرسنجی اکثریت مردم تهران کرونا را مساله ای مدیریت شده نمی دانند و برای همین 72 درصد از آنها معتقدند کرونا در هفته های آتی افزایش خواهد یافت.

میزان رضایت از عملکرد کادر درمانی، موضوع بعدی این نظرسنجی است. در خصوص این شاخصه، از میان 16 درصد از پرسش شوندگانی که برای تشخیص یا درمان کرونا به بیمارستان ها مراجعه کرده اند، 66 درصد آنها از عملکرد پزشکان و کادر درمانی اعلام رضایت کامل داشته اند و 19 درصد نیز از وضعیت رسیدگی به بیماران کرونایی ناراضی بوده اند. 

موج بی اعتمادی

این روزها شایعات و اخبار ضد و نقیضی در مورد درست یا نادرست بودن آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا شنیده می شود. برای همین، این موضوع یکی از محورهای نظرسنجی یاد شده بود. نتایج تحلیل این نظرسنجی حاکی از آن است که بی اعتمادی پرسش شوندگان نسبت به آمار رسمی ابتلا و فوتی های ناشی از کرونا افزایش پیدا کرده است بطوریکه 58 درصد از شهروندان مخاطب اعلام کرده اند که یا به آمار منتشره اعتمادی ندارند یا از اعتماد کمی نسبت به این ارقام دارند.

تعطیلی مدارس و مسابقات ورزشی 

شهروندان تهرانی تا چه حد موافق باز شدن مدارس و دانشگاه ها هستند؟ سوالی که در پاسخ به آن، از بین 35 درصد از پاسخگویانی که حداقل یک دانش آموز درخانه داشته اند، 67 درصد اعلام کرده اند که اگر دولت از ابتدای خرداد مدارس را باز کند حاضر نیستند فرزندان خود را به مدارس بفرستند! در خصوص برگزاری لیگ فوتبال نیز در پرسشی مشابه، 44 درصد شهروندان موافق ادامه ندادن مسابقات و 33 درصد خواستار ادامه بازی ها، البته بدون تماشاگر بودند.    

کاهش تنش های خانوادگی

 قرنطینه می تواند باعث ایجاد تنش در روابط خانوادگی شود چه بسا در موج قبلی کرونا و در نظرسنجی انجام شده، 16 درصد شهروندان اعلام کرده بودند که قرنطینه باعث بروز یا تشدید تنش هایی در روابط خانوادگی خواهد شد. با این وجود نظرسنجی اخیر نشان می دهد که از میان 23 درصد از خانواده هایی که به سبب تعطیلی فرصت بیشتری برای درکنار هم بودن داشته اند، اعلام کرده اند که روابط خانوادگیشان بهتر شده و در عوض 14 درصد اعلام کرده اند که روابطشان پرتنش تر شده است. 

مردم ناراضی

با این وجود شاید بحث برانگیز ترین نتیجه این نظرسنجی به میزان رضایت شهروندان از عملکرد شهرداری و دولت و شیوه اطلاع رسانی آنها باشد. نتایج منتشر شده از این نظرسنجی حاکی از آن است که 53 درصد از شهروندان از عملکرد دولت ناراضی بوده یا رضایت کمی داشته اند و تنها 22 درصد از آنها، از عملکرد دولت راضی بوده اند.

در مورد شهرداری نیز 45 درصد از مخاطبان از عملکرد شهرداری تهران در مقابله با کرونا  ناراضی بوده یا رضایت کمی داشته اند و تنها 23 درصد از رویه شهرداری در مواجهه با این بحران رضایت داشته اند.این آمار حکایت از آن دارد که رضایت شهروندان از عملکرد دولت و شهرداری در مواجهه با کرونا، نسبت به اسفندماه و نظرسنجی های گذشته کاهش پیدا کرده است.  

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها