موج
کدخبر : ۳۲۸۴۲۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328422

ایرج حریرچی از احتمال بازگشایی اماکن مذهبی در شهرستان‌های سفید با تصویب ستاد ملی کرونا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از محل ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا با اشاره به روند مدیریت بیماری کرونا در کشور و سیر نزولی بیماری در برخی از استان‌ها و شهرستان‌های کشور، در عین حال از افزایش دوباره موارد ابتلاء به کرونا در برخی مناطق ابراز نگرانی کرد و گفت: اگر به فاصله گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی پایبند نباشیم، شاهد شیوع مجدد بیماری خواهیم بود.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به زحمات کادر درمانی در دو ماه اخیر برای کنترل بیماری کرونا در کشور، افزود: مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی شده و از رعایت پروتکل‌های بهداشتی خودداری کنند.

وی افزود: پیش بینی این است که با رعایت موارد بهداشت فردی و جمعی و انجام بیماریابی و تست‌های تشخیصی بیشتر، روند نزولی کاهش بیماری ادامه پیدا کند. اما، متأسفانه احتمال افزایش موارد بستری در بعضی استان‌ها وجود دارد.

حریرچی گفت: روند نزولی بیماری در کشور، شکننده و آسیب پذیر است.

وی در ادامه به تبعات اقتصادی بحران کرونا اشاره کرد و افزود: بخش خصوصی در این دو ماه آسیب زیادی دیده است.

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: همه مراکز دولتی و خصوصی، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، آماده پذیرش بیماران غیر کرونایی هستند و مردم، نیازهای درمانی خود را به تأخیر نیندازند.

حریرچی با عنوان این مطلب که هیچ تبعیضی بین فقیر و غنی جامعه در ارائه خدمات درمانی کرونا وجود ندارد، افزود: البته این مشکل در معیشت مردم قابل مشاهده است.

معاون کل وزارت بهداشت، در ادامه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

وی در خصوص بازگشایی اماکن مذهبی در مناطق سفید، گفت: مناطق سفید و زرد و قرمز، بر مبنای میزان ابتلاء و بستری، ارزیابی می‌شود. اگر فردا در جلسه ستاد ملی کرونا تصویب شود، در شهرستان‌های سفید به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کمتر از یک بستری داشته‌ایم، می‌توان شاهد بازگشایی اماکن مذهبی بود.

حریرچی افزود: البته همه چی منوط به تصویب در جلسه روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹ در ستاد ملی مقابله با کرونا است. ضمن اینکه بازگشایی اماکن با شرایط تعریف شده صورت می‌گیرد. به طوری که برگزاری نماز جماعت در مساجد بدون سخنرانی خواهد بود و اینکه هر نمازگزاری برای خودش مهر و جانماز می‌برد.

معاون کل وزارت بهداشت، در ارتباط با آمار فوتی‌های کرونا در کشور، گفت: آمار ما خیلی شفاف‌تر از کشورهای دیگر است که اعلام می‌کنند.

وی در مورد طرح ترافیک، افزود: موضع وزارت بهداشت در این خصوص انفرادی نیست و با هماهنگی دستگاه‌های دیگر اعلام می‌شود. در شرایطی که مجبور هستیم بازگشایی هایی انجام دهیم، خودروهای شخصی می‌توانند ایمن تر باشند.

حریرچی در مورد کاهش تعداد شهرستان‌های سفید، گفت: هر روز ما دو هفته گذشته آن شهرستان را در نظر می‌گیریم و ارزیابی‌ها نیز هر ۵ روز صورت می‌گیرد. لذا، در بازه‌های زمانی مختلف، متغییر خواهد بود.

وی در مورد جریمه برای عدم استفاده از ماسک در کشور، افزود: ما نباید نظرات شخصی خودمان را به مردم نسبت ندهیم. عملکرد مردم ما در جهان کم نظیر بوده است. همین طور در مورد کسبه نیز ۸۱ درصد پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

حریرچی ادامه داد: کاهش روند ابتلاء ناشی از همین رعایت بهداشت فردی و جمعی بوده است. فعلاً در ستاد ملی مقابله با کرونا برای عدم استفاده مردم از ماسک جریمه مطرح نشده است. ضمن اینکه محدودیت‌های مردم را می‌دانیم. زیرا، همین تهیه ماسک برای خیلی از مردم یک هزینه است که شاید توان تهیه آن را نداشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها