موج
کدخبر : ۳۲۸۱۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328136

جان بابایی با اشاره به اینکه در مورد پلاسما درمانی بالاترین میزان مطالعه در ایران انجام شده است گفت: اگر پلاسما درمانی نتیجه بدهد یکی از روش‌های ارزان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری اینترنتی روزانه وزارت بهداشت گفت: بیمه سلامت تمام دفترچه‌هایی که اعتبارشان رو به پایان است را تمدید کرده است در مورد بیمه تامین اجتماعی نیز این مشکل رفع شده است و تا پایان بحران کرونا مواردی که اعتبار دفترچه به پایان رسیده باشد پذیرش می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: میزان مراجعات سرپایی یه یک چهارم دوران پیک رسیده است و در بخش بستری هم به همین شکل، 60 درصد تخت‌های بستری خالی شده است و 70 درصد تخت‌های آی سی یو پر است.

جان بابایی گفت: کارهای تحقیقاتی وسیع در کشور انجام شده اما تا الان نه دنیا و نه به نتایجی نرسیدیم که یک داروی خاص ضد ویروس به‌عنوان درمان موثر بیماری کرونا شناخته شده باشد. حتی داروهایی که در روزهای اول به عنوان پروتکل شناخته شده، بعضی از آنها مورد سوال هستند. در طول زمان مشخص شد که اثربخشی خیلی از آنها مورد تایید نیست. اما آنچه ثابت شده، بحث مراقبت درست از بیمار است. در منزل به خاطر تامین آب و مایعات مغذی نگهداری از بیمار مناسب است، چون یکی از علائم بیماران خستگی و بی اشتهایی است. اگر مراقبت درست در منزل انجام شود و آب و مایعات و مواد غذایی پر پروتئین به همراه استراحت کافی تامین شود، خیلی از این افراد بهبود می‌یابند. موثرترین راه درمان کرونا همین خدمات مراقبتی است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت پلاسما درمانی گفت: در مورد پلاسما درمانی بالاترین میزان مطالعه در ایران انجام شده است. در ایران فاز اول مطالعه روی حدود نزدیک به ۶۰ بیمار انجام شده است و اطلاعات ۱۵۰ بیمار دیگر دریافت کردیم که شاید بزرگترین پروتکل پلاسما درمانی در جهان، مربوط به ایران باشد. نتایج آن هم تا الان خوب بوده و باید صبر کنیم تا نتایج کامل‌تر در استان‌ها مشخص شود. با توجه به اینکه کشور ما همیشه اهدا کننده‌های بالایی داشته، این مساله فاکتور خوبی بوده است. اگر پلاسما درمانی نتیجه بدهد یکی از روش‌های ارزان محسوب می‌شود. کشور ما در زمینه اهدای خون همیشه از کشورهای برتر دنیا بوده است.

جان‌بابایی گفت: ساختار آنتی ژنی این ویروس تا کنون تغییر نداشته است اگرچه میزان شیوع آن ممکن است در کشورها متفاوت باشد، همه کشورها در حال مطالعات هستند و تولید واکسن بین یک تا یک سال و نیم زمان می‌برد. حدود 29 بهمن و اوایل شیوع بیماری، آزمایشگاه پاستور و دانشگاه بهداشت دانشگاه تهران و آزمایشگاه بیمارستان مسیح دانشوری راه اندازی شدند در حال حاضر 130 آزمایشگاه در کشور داریم. در روزهای اول بیمارستان‌ها نمونه‌های خون را به تهران می‌فرستادند و این نتایج ظرف یک الی دو هفته به بیمارستان‌ها اعلام می‌شد. با دستو وزیر بهداشت دو دسته از بیماران را خواهیم داشت اول اینکه چند درصد بیماران محتمل بودند و چند درصد بیمار قطعی بوده‌اند این کار برای آینده وزارت بهداشت از جهات پژوهشی مهم است.

وی گفت: از زمان تشخیص شیوع بیماری در کشور تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را شاهد بودیم، در 25 اسفند پیک به سمت کاهش بود و هر اقدامی انجام دهیم دو هفته بعد نتایج مشخص می‌شود، همچنان نیز روند شیوع رو به نزول است و درحال غربالگری و شناسایی بیماران بیشتری هستیم که ممکن است تعداد بیماران بیشتر شود ولی موارد بستری رو به کاهش است.

جان‌بابایی افزود: از حدود دو هفته قبل دستورالعمل ابلاغ شد که مطب ها اجازه دارند با رعایت پرتکول‌ها خدمات سرپایی را آغاز کنند، درمانگاه‌های بیمارستان‌ها فعال شده‌اند اما مردم نگرانند و مراجعه نمی‌کنند و موارد عدم مراجعات به دلیل نگرانی مردم است. درمانگاه‌های دولتی باز است و مردم می‌توانند خدمات دریافت کنند. از سوی دیگر روند مراجعات مردم در اکثر استان‌ها روند نزولی داشته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها