موج
کدخبر : ۳۲۰۲۵۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-320258

به گفته بسیاری از پزشکان مصرف ویتامین و مکمل در زمان هایی از شبانه روز می تواند جذب بیشتری داشته باشد و یا برعکس، مصرف آنها با بعضی از خوراکی ها می تواند از اثربخشی آنها بکاهد.

به گزارش خبرگزاری موج، ویتامین ها و مکمل ها نقش مهمی در بهبود هر چه بیشتر سلامت بدن دارد اما طریق مصرف آن  بسیار حائز اهمیت است و اگر اطلاعات لازم را در مورد مصرف آن ها نداشته باشیم ممکن است اثری معکوس بر سلامتی ما داشته باشند و یا حتی در برخی مواقع اصلا تغییری در بدن ایجاد نکند.

بسیاری از افراد خوردن ویتامین ها و مکمل های غذایی را در ساعت های مختلف روز پیشنهاد می کنند تا با دستگاه گوارش و هضم و جذب این مواد مغذی مطابقت داشته باشد.

بهترین زمان مصرف ویتامین

شاید بتوان گفت بهترین زمان مصرف ویتامین ها و مواد معدنی صبح همراه با صبحانه است. اما مکمل‌هایی وجود دارند که اگر قبل از خواب مصرف شوند، ممکن است بتوانند به خواب بهتر شما کمک کنند. بنابراین بهترین زمان مصرف ویتامین ها برای شما بستگی به این دارد که دقیقا چه ویتامینی مصرف می‌کنید و انتظار چه تاثیراتی را از مصرف این مکمل دارید؟ در ادامه به زمان و چگونگی مصرف بعضی از مکمل ها و ویتامین ها پرداخته شده است:

* زمان مصرف کلسیم

زمان مصرف کلسیم

بهترین ﺯﻣﺎﻥ برای ﻣﺼﺮﻑ کلسیم شب ها است در صورتی که اکثر افراد کلسیم را صبح ها استفاده می کنند. به دلیل اینکه زمانی که در طول روز کلسیم می خوریم تا 1 ساعت کلسیم خون بدن بالاست و بعد از مدتی این میزان کاهش پیدا می کند، حال با خوردن هر خوراکی میزان کلسیم موجود در خون را بالا می بریم و همچنین بعد از مدتی مجدد این میزان کاهش می یابد. پس در طول روز میزان کلسیم موجود در خونمان به صورت مکرر بالا و پایین می شود بنابراین هنگامی که می خوابیم میزان کلسیم در بدن به حداقل خود می رسد پس مصرف آن در شب بهتر است.

کلسیم باید به همراه یک لیوان پر آب مصرف شود. ﺧﻮﺭﺩﻥ کلسیم ﺑﺎ شیر جذب کلسیم را به میزان زیادی کاهش می دهد. بنابراین مصرف کلسیم با لبنیات، چای، قهوه و برخی داروها باید یک تا دو ساعت فاصله داشته باشد.

بهترین روش رساندن کلسیم این گونه است که، قرص کلسیم را در یک کاسه ماست انداخته و هرشب قبل از خواب میل شود، هم خواب آرامش بخشی را تجربه می کنید و هم بدن سرشار از کلسیم می شود.

* زمان مصرف آهن

زمان مصرف آهن

بسیاری از ایرانیان به دلیل کم خونی و فقر آهن از قرص آهن استفاده می کنند و برای آن ها سوال است که بهترین زمان مصرف قرص آهن کی می باشد.

زمانی که معده خالی است، مقدار بیشتری آهن جذب بدن می‌شود بنابراین ﺑﻬﺘﺮین ﺭﻭﺵ ﻣﺼﺮف ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺁﻫﻦ ﺑﺎ ﻣﻌﺪﻩ ﺧﺎﻟﻰاست! بنابراین اول صبح و بصورت ناشتا بیشترین میزان جذب آهن از این قرص صورت خواهد گرفت. اما مشکلی که برای برخی افراد در مصرف ناشتای این قرص پیش می آید نفخ و بیقراری معده در طول روز می باشد. بنابراین یک مورد دیگر از زمان درست مصرف قرص آهن ، ساعات انتهایی شب و قبل از خواب است. البته در صورتیکه شام خود را زودتر خورده باشید.

مصرف قرص آهن با قرص کلسیم به هیچ وجه توصیه نمی شود. ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﺑﺎ ﻣﺼﺮﻑ ﻗﺮﺹ ﺁﻫﻦ، ﺍﺯ ﺧﻮﺭﺩﻥ شیر، لبنیات، ﻧﺎﻥ،ﭼﺎﻯ،فیبر ﻭ ﻗﺮﺹ کلسیم ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﻯ کنید زیرا ﻫﻤﮕﻰ ﺟﺬﺏ ﺁﻫﻦ ﺭﺍﻛﺎﻫﺶ می دهند. اما ویتامین C جذب آهن را افزایش می دهد پس بهتر است با هم مصرف شود و یا با میوه های نظیر پرتقال یا لیمو یا کیوی که منبع خوب ویتامین C هستند.

لازم است توجه کنید که نباید خودسرانه از قرص آهن استفاده کنید چون باعث اختلال در کبد و معده می شود. همچنین توصیه میشود این قرص بصورت طولانی مصرف نشود. معمولا بهترین طول دوره برای مصرف مداوم آن ۶ ماه است.

* زمان مصرف ویتامین C

زمان مصرف ویتامین C

ویتامین C به عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌ کند و نقش مهمی هم در محافظت از سلول‌ ها در برابر خطرات ناشی از رادیکال‌ های آزاد دارد. ویتامین C محلول در آب است و نیازی نیست همراه غذا مصرف کنید. اما عده‌ ای با مصرف این ویتامین دچار ناراحتی‌ های گوارشی می‌ شوند و حتی ممکن است اسهال بگیرند. مصرف این مکمل همراه غذا می‌تواند مفید باشد و مصرف منبعی از ویتامین C همراه این مکمل نیز برای کمک به گوارش خوب است.

دو نکته مهم در رابطه با ویتامین C را در نظر بگیرید:

این ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ، ﻣﺤﻠﻮﻝ ﺩﺭ ﺁﺏ ﺍﺳﺖ ﺍﻣﺎ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﺁﻥ ﺑﺎ ﺩﯾﮕر ویتامین ﻫﺎ ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻓﻘﻂ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﺧﻮﻥ ﻣﯽ ﻣﺎﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ ﺍﺯ ﺭﺍﻩ ﮐﻠﯿﻪ ﻫﺎ ﺩﻓﻊ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺑﻪ ﻫﻤﯿﻦ ﻋﻠﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺴﺐ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﻬﺘﺮ، ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ C ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺳﻪ ﻭﻋﺪﻩ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻭ ﻣﺼﺮﻑ ﺷﻮﺩ .

ممکن است مصرف مقادیر زیاد ویتامین C در خواب اختلال ایجاد کند به دلیل اینکه ﻣﺎﺩﻩ ﺍﯼ ﻣﺤﺮﮎ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺷﺨﺺ ﺭﺍ ﺑﯿﺪﺍﺭ ﻧﮕﺎﻩ ﻣﯽ ﺩﺍﺭﺩ پس بهتر است ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﺏ ﻣﺼﺮﻑ نشود.

* زمان مصرف ویتامین های گروه B

زمان مصرف ویتامین های گروه B

برای شروع یک روز خوب، قرص ویتامین B را با معده خالی پس از بیدار شدن از خواب استفاده نمایید. ویتامین‌های گروه B که محلول در آب هستند، دارای خاصیت انرژی‌زایی و استرس‌زدایی هستند. بعضی از محبوب‌ ترین ویتامین‌ های این گروه ویتامین B2، ویتامین B6 و ویتامین B12 می‌باشند. به لحاظ بالینی ثابت شده است که ویتامین B می‌تواند میزان استرسی که احساس می‌کنید را کاهش داده و همچنین حالت روحی شما را بهبود ببخشد.

کلیه ویتامین های گروه B  از جمله (B1 -B12) ﻣﺤﻠﻮﻝ ﺩﺭ ﺁﺑﻨﺪ ﭘﺲ ﺑﻬﺘﺮ است ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻏﺬﺍ ﺧﺼﻮﺻﺎ ﻫﻤﺮﺍﻩ با میوه ﻭ سبزیجات ﺧﻮﺭﺩﻩﺷﻮﻧﺪ .

* زمان مصرف روی یا زینک

زمان مصرف روی یا زینک

مکمل روی یا زینک به تازگی زیاد ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻮﺟﻪ ﻗﺮﺍﺭﮔﺮﻓﺘﻪ ﻭ ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ ریزش ﻣﻮ ﻭ تقویت سیستم ایمنی ﺑﺪﻥ و افزایش رشد و اشتهای کودکان، تقویت مو و ناخن و... کمک می کند.

مکمل های زینک زمانی موثرند که حداقل 1 ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا مصرف شوند اما اگر مصرف مکمل های زینک برای شما  باعث ناراحتی های معده می شوند بهتر است با یک وعده غذایی آن را استفاده کنید 

ﺍﮔﺮ ﻗﺮﺹ ﺁﻫﻦ می خورید، ٦ ﺳﺎﻋﺖ ﺑﺎ ﻣﺼﺮﻑ ﻗﺮﺹ ﺭﻭﻯ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎشد، این دو با هم تداخل  دارند. ﻣﺼﺮﻑ ﻗﺮﺹ ﺭﻭﻯ ﺑﺎ سایر ﺩﺍﺭﻭﻫﺎ ﺣﺪﺍﻗﻞ ٢ ﺳﺎﻋﺖ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎشد.

* زمان مصرف ویتامین E

زمان مصرف ویتامین E

ویتامین E همچون ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و اثر شیمیایی مخربی که به بافت‌های بدن لطمه می‌زند را از بین می‌برد. ویتامین e در لایه چربی دیواره سلول و داخل سلول قرار می‌گیرد، از تخریب دیواره سلول جلوگیری و از غشای سلول ها محافظت می کند.

ویتامین‌ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می‌شوند. ویتامین‌های محلول در چربی که ویتامین ای نیز شامل آن است، برای جذب به چربی نیاز دارند، بنابراین بهترین زمان مصرف ویتامین e که بیشتر به صورت قرص ویتامین ای ۴۰۰ تهیه می‌شود، همراه با وعده‌های غذایی است که حاوی چربی باشند، خصوصاً شام یا ناهار.

گفتنی است؛ قرص ویتامین E را باید یک جا قورت بدهید! ﻧﺼﻒ ﻛﺮﺩﻥ، ﺣﻞ ﻛﺮﺩﻥ یا جویدن آن ﻣﻤﻨﻮﻉ ﺍﺳﺖ، به جز قرص های جویدنی ویتامین E که بر رویش درج شده است.

* زمان مصرف امگا 3

زمان مصرف امگا 3

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختمان برخی چربی‌ها وجود دارد و ویژگی‌های خاصی دارد. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری نامیده‌اند که اولاً برای ادامه حیات بدن کاملاً ضروری است و ثانیاً چون توسط خود بدن انسان قابل تولید نیست، حتماً باید از طریق رژیم غذایی با مکمل‌ها تأمین شود.

ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺍﻣﮕﺎ 3 ﺭﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻭﻋﺪﻩ ﻏﺬﺍﯼ ﺍﺻﻠﯽ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﺮﺩ ﺯﯾﺮﺍ ﻣﮑﻤﻞ ﺁﻥ ﻧﻮﻋﯽ ﺭﻭﻏﻦ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻏﺬﺍ ﺑﻬﺘﺮ ﺟﺬﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻣﺼﺮﻑ ﺁﻥ ﺩﭼﺎﺭ ﺿﻌﻒ ﺩﺭ ﭘﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ، ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﻣﮑﻤﻞ ﺭﺍ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﺏ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﻨﻨﺪ.

قرص امگا 3 را نیز نباید حل کنید و از جویدن آن اجتناب کنید، این قرص هم باید یک جا قورت داده شود. مصرف همزمان ویتامین E با امگا 3 مفید ﺍﺳﺖ، ﻭ این ویتامین جلوی اکسیداسیون ﻣﻀﺮ ﺍﻣﮕﺎ 3 ﺭﺍ می گیرد.

* زمان مصرف فیبرها

زمان مصرف فیبرها

فواید فیبر برای بدن آن‌قدر اساسی و البته عمده است که ضرورت مصرف آن را هر روز بیش از پیش می‌کند. واقعیت این است که فیبر یک ماده‌ی غذایی ساده نیست؛ فیبر اصلاً کالری ندارد و به‌هیچ وجه جذب نمی‌شود؛ همین امر کمک می‌کند که بتوان آن را بدون مضرات چندان و نگرانی از افزایش وزن در رژیم غذایی قرار داد. 

ﺍﮔﺮ ﺍﺯ فیبر خوراکی‌، ﺑﺮﺍﯼ ﺭﻓﻊ ﯾﺒﻮﺳﺖ ﯾﺎ ﮐﺎﻫﺶ ﻭﺯﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ، ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺟﺬﺏ ﺁﻥ ﺻﺒﺢ ﺍﺳﺖ همراه با آب زیاد. ﻻﺯﻡ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻗﺮﺹ ﻫﺎﯼ ﻣﮑﻤﻞ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻨﯽ ﻭ ﺍﻣﻼﺡ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺁﻥ ﻣﯿﻞ ﻧﺸﻮﻧﺪ ﭼﻮﻥ ﻓﯿﺒﺮ به ﺼﻮﺭﺕ ﭘﻮﺷﺸﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺭﻭﺩﻩ ﻋﻤﻞ می کند ﻭ ﻣﺎﻧﻊ ﺟﺬﺏ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﻫﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.

* زمان مصرف ویتامین های A, D, E, K

بهترین زمان مصرف این ویتامین ها همراه با یکی از وعده های غذایی اصلی (ناهار یا شام) است چرا که وجود مقداری چربی در غذا برای جذب این ویتامین ها ضروری است. زیاده روی در مصرف این چهار ویتامین عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت فراوانی به همراه دارد. 

گفتنی است؛ برای جذب ویتامین های A ،  D ،  E و K بهتر است آن ها را به همراه چربی مصرف کنید

* زمان مصرف پروبیوتیک ها

زمان مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻏﺬﺍ ﻭ ﮔﺎﻫﯽ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻏﺬﺍ ﻣﺨﺼﻮصا 20 ﺩﻗﯿﻘﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻏﺬﺍ ﻣﺼﺮﻑ ﺷﻮﻧﺪ ﭼﻮﻥ ﺟﺬﺏ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺁﻥ زمان بهتر است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها