موج
کدخبر : ۳۰۷۰۲۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-307026

حناچی:

شهردار تهران در مورد شائبه افزایش کرایه تاکسی ‌ها گفت: چنین موضوعی مطرح نشده و قرار هم نیست بحث افزایش کرایه تاکسی داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج،  پیروز حناچی ، شهردار تهران در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک شهرداری تهران با معاونت علمی ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به موضوعات مطرح شده قرار است شهرداری تهران در حوزه نوآوری برای وسایل حمل و نقلی پیشرفته اعم از موتور، خودروی سواری و اتوبوس برقی از ظرفیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده کند و این در حالی است که پیش از این تفاهم نامه‌ای در خصوص ساخت واگن در حوزه مترو داشتیم.

وی با بیان اینکه 10 درصد آلودگی هوای تهران به دلیل تردد بیش از 3 میلیون موتور سیکلتی است که در پایتخت تردد می‌کند، ادامه داد: باید در مورد وضعیت موتورها با توجه به سهم آلایندگی ‌آنها چاره اندیشی کرد که یا می‌توان موتورهای گاز سوز یا برقی و یا ترکیبی تولید کرد.

حناچی با بیان اینکه شهرداری تهران در مورد مطالعه راه اندازی مراکز نوآوری به صورت پایلوت با معاونت علمی نیز قرارداد همکاری امضاء کرده است، گفت: امیدواریم این اتفاق همزمان با ارائه لایحه‌ای به شورای شهر عملیاتی شود.

شهردار تهران با بیان این که یکی از مشکلات شهر تهران موضوع موتور سیکلت‌ها است که می‌توان در چند قالب آنها را مورد بررسی قرار داد، اظهار کرد: می‌توان وضعیت موتور سیکلت‌ها را در حوزه رعایت قانون و حتی حقوق خود موتورسواران، بررسی کرد و این  در حالی است که سهم موتور سیکلت‌ها در آلودگی هوا غیر قابل کتمان است و بعضا دیده شده است که چند برابر یک خودروی یورو 5 آلایندگی دارند؛ اما می‌بایست سیستم جایگزینی برای موتور سیکلت‌ها در نظر گرفت که هم اقتصادی باشد و هم قابلیت پیمایش در شهر تهران را داشته باشد.

وی درباره برگزاری مجدد نمایشگاه در سایت نمایشگاهی سئول گفت: دو الی سه هفته پیش جلسه شورای ترافیک برگزار شد و مجددا تاکید شد که نباید نمایشگاه‌های پر مخاطب در داخل تهران برگزار شود و پلیس نیز موظف است در این حوزه ورود کند. همچنین مقرر شد که برنامه نمایشگاه تهران برای سال آینده تا بهمن ماه تحویل شورای ترافیک شود تا بتوانیم برای سال آینده برنامه ریزی کنیم.

وی در خصوص وضعیت آلودگی هوای تهران و نقش سایر دستگاه‌ها گفت: اجرای قانون هوای پاک وظیفه همه دستگاه‌ها است که در این قانون با جزئیات وظایف همه مشخص شده است و شاید اگر بخواهیم با تعیین درصد در مورد نقش شهرداری در کاهش آلودگی هوا صحبت کنیم باید بگویم که ما بین 10 تا 15 درصد نقش داریم.

حناچی با بیان اینکه آلودگی هوا شوخی بردار نیست، در پاسخ به این سوال که آیا عدم اجرای قوانین توسط دستگاه‌ها را در هیات دولت مطرح می‌کنید یا نه گفت: من پیگیری می‌کنم.

شهردار تهران همچنین در مورد شائبه افزایش کرایه تاکسی ‌ها نیز افزود: چنین موضوعی مطرح نشده و قرار هم نیست بحث افزایش کرایه تاکسی داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به نقش شهرداری‌ها در کاهش آلودگی هوا گفت: شهرداری اقدامات زیادی را در خصوص کاهش ذرات معلق در هوای تهران انجام داده که یکی از آنها نصب فیلتر دوده بر روی اتوبوس‌های دیزلی بوده است؛ اما دقت داشته باشید که 40 درصد آلودگی متعلق به خودروهای شخصی است واگر امروز شهر تعطیل شده و شاهد کاهش ترافیک در شهر هستیم گواه این است که عدم حضور خودروهای شخصی بر ترافیک و آلودگی هوا تاثیر گذار است. هر چند که ما به موازات آن، توسعه حمل و نقل عمومی را دنبال می‌کنیم به گونه ای که تمامی قطعات واگن‌های مترو که در گمرک مانده بود امروز تبدیل به قطار شده است اما دقت داشته باشیم در خصوص کاهش آلودگی هوا، شهرداری تهران یکی از دستگاه‌ها است و سایر دستگاه‌ها نیز باید به ماموریت خود به درستی عمل کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها