به منظورافزایش مقاومت روغن های گیاهی درمقابل حرارت های بالا ومناسب کردن آن ها به عنوان روغن سرخ کردنی، ممکن است از مخلوط روغن ها با روغن پالم یا روغن های حیوانی استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری موج، میزان واردات روغن پالم در چندین سال اخیر نسبت به سایر روغن های سالم افزایش چشمگیری داشته است. این روغن که در جهان پرمصرفترین روغن است بدن را دچار امراض مختلفی از جمله بیماری های قلبی عروقی می کند. 

روغن پالم که از روغن های مضر برای سلامتی بدن است باعث بالا رفتن سطح کلسترول و افزایش چربی می شود و اسید های چرب با ضریب اشباع بالا در این روغن باعث می شود که فرد در طولانی مدت دچار ایجاد رسوب و گرفتگی در عروق و رگ ها شود. مقدار اسید چرب اشباع شده در روغن های پالم در حد 50 درصد می باشد و این در صورتی است که روغن های مورد استفاده در برنامه غذایی افراد باید حداقل زیر 2 درصد باشد. 

برای تشخیص روغن پالم راه های مختلفی وجود دارد که در زیر به آن اشاره شده است:

یکی از روش های تشخیص روغن پالم می توان به قیمت آن ها اشاره کرد که نسبت به سایر روغن های کنجد، ذرت، سویا و آفتابگردان ارزانتر هستند. اما همیشه نمی توان فقط قیمت را اساس تفکیک روغن های پالم دار از روغن های بدون پالم دانست.

یکی دیگر از نگرانی های مصرف کنندگان در خصوص تشخیص کیفیت روغن های سرخ کردنی است. روغن های سرخ کردنی پایداری و مقاومت بیشتری نسبت به روغن های مایع دارد و برای فرایندهای پخت و پز استفاده می شود. به منظورافزایش مقاومت روغن های گیاهی درمقابل حرارت های بالا ومناسب کردن آن ها به عنوان روغن سرخ کردنی، ممکن است از مخلوط روغن ها با محتوای پایین اسیدهای چرب غیراشباع یا چندغیراشباعی استفاده یا روغن ها به طور جزئی هیدروژنه شود. روش دیگر مخلوط کردن آن با روغن پالم یا روغن های حیوانی است. شایان ذکر است به منظور آگاهی مصرف کننده، ذکر اجزای تشکیل دهنده روغن سرخ کردنی روی برچسب آن ضروری است.

به منظور تشخیص میزان پالم در بعضی از روغن های خوراکی می توان کمی از آن روغن را به داخل یک لیوان شیشه ای می ریزیم و آن را به مدت چند ساعت داخل یخچال با دمای کمتر از ده درجه سانتی گراد می گذاریم بخش جامد ته نشین شده در کف بطری یا کدورت ایجاد شده در روغن می تواند بیانگر وجود روغن هیدروژنه یا روغن پالم در روغن سرخ کردنی باشد. 

بسیاری از کارخانجات روغن برای اینکه تشخیص روغن پالم برای خریدار مشخص نشود آن را داخل بطری های مات قرار می دهند تا پالم بودن روغن آن مشخص نشود در این موارد لازم است ظرف روغن را ابتدا به خوبی تکان دهید و سپس بخشی از محتویات آن به لیوان یا ظرف شیشه ای منتقل و در داخل یخچال قرار داده شود.

موارد ذکر شده برخی از روش های اولیه تشخیص کیفیت روغن برای مصرف کننده بود اما این روش ها بسیار ساده و ابتدایی و برای احتیاط اولیه مصرف کننده مناسب است در حالی که تشخیص کیفیت و تقلبات در روغن ها و چربی ها به آزمون های پیشرفته و دستگاهی نیاز دارد.

کارخانجات ساخت شیر انواع افزودنی ها و مواد شیمیایی را به این محصول و سایر محصولات لبنی اضافه می کنند که از جمله این مواد افزودنی میتوان به آب، نشاسته، پارافین، انواع روغن های حیوانی اشاره کرد که با آزمایش هایی ساده و در عین حال دقیق می توان به وجود آنها پی برد.

ماده روغنی به نام Vanaspati

این ماده شبیه به روغن پالم هست و برای تشخیص آن در شیر تنها کافی هست در محیط آزمایشگاهی و با رعایت تمامی موارد احتیاطی حدود ۳ میلی لیتر شیر را در لوله آزمایش ریخته و به همان میزان اسید هیدروکلریک به آن اضافه کنید. اگر پس از ۵۵ دقیقه رنگ محلول قرمز شد نشان دهنده وجود Vanaspatii در شیر هست.

روغن پالم2

*انواع روغن پالم:

انواع روغن های پالم از قسمت گوشتی میوه پالم استخراج شده و پس از پالایش (خنثی سازی، رنگبری و بوگیری) به مصرف خوراک انسان (تولید روغن های خانوار، مارگارین، قنادی، روغن مخصوص سرخ کردنی) یا تهیه خوراک دام و طیور و در صابون سازی به عنوان مصرف غیر خوراکی کاربرد دارد که انواع آن به شرح زیر است:

  • روغن پالم خام و تصفیه شده
  • روغن پالم اولئین
  • روغن سوپر اولئین
  • روغن پالم استئارین
  • پالم فراکشن میانی
  • اسیدهای چرب تقطیرشده پالم
  • روغن اسید پالم

 

روغن پالم چگونه تولید می شود؟

روغن پالم یا نخل یک چربی اشباع است که از برش های داخل نوعی میوه که از درختی به نام Elaeis guineensis چیده می شوند، استخراج می شود.

روغن خام پالم پس از تصفیه فیزیکی روغن به روغن تصفیه شده ای که به رنگ زرد طلایی است تبدیل می شود و برای اکثریت مصارف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چگونه از مصرف روغن نخل پرهیز نمایم؟

پیش از خرید، برچسب مواد تشکیل دهنده محصولاتی که قصد خرید آن‌ها را دارید به دقت مطالعه کنید. با این وجود، زمانی که موضوع اقلام غیر خوراکی مانند لوازم آرایشی و محصولات پاک کننده مطرح می‌شود، ممکن است به اندکی پژوهش بیشتر نیاز داشته باشید. با اندکی جستجو در اینترنت می‌توانید جایگزین‌های فاقد روغن نخل را انتخاب کنید.

عادات پخت و پز خود را تغییر دهید. از مواد غذایی تازه استفاده کنید و از غذا‌های فرآوری شده پرهیز نماید.

از روغن های گیاهی سالم مانند کنجد، زیتون، آفتابگردان، نارگیل و …. استفاده نماید.

با یک انتخاب مناسب، سبک زندگی سالم برای خود، خانواده و محیط زیست فراهم آورید.