موج
کدخبر : ۲۸۴۲۱۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-284216

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در گفتگو با موج مطرح کرد:

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت سازمان ضمن اعلام داروهای ممنوعه گفت: نخستین تیم درمانی هلال احمر 13 تیر ماه برای راه اندازی مراکز درمانی مکه و مدینه به عربستان سفر خواهند کرد.

محمد تقی حلی‌ساز در گفتگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری موج، با بیان اینکه این روزها در حال آماده ‌‌سازی تیم مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر هستیم، گفت:انشالله این تیم را در قالب نخستین تیم درمانی در روز 13 تیرماه سال جاری عازم کشور عربستان خواهیم کرد. تیمی که مشتمل بر 50 نفر از بهترین متخصصان در رشته های مختلف هستند که عازم عربستان خواهند شد.

تیم درمانی قبل از حضور زائران در مکه و مدینه مستقر می شوند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت سازمان جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: طبق برنامه‌ریزی ما این تیم درمانی قبل از تمام کاروان‌ها و پیش از حضور زائران ایرانی برای راه اندازی درمانگاه های جمعیت هلال احمر در مکه و مدینه شده حضور خواهند یافت تا از نخستین لحظات حضور زائران ایرانی این امکان وجود داشته باشد که خدمات امدادی و پزشکی به زائران گرامی ارائه شود که البته امیدواریم هیچ یک از زائران عزیز تا پایان این سفر معنوی نیاز به خدمات پزشکی پیدا نکنند.

نخستین تیم درمانی مشتمل بر 50 متخصص است

وی در ادامه افزود: این تیم‌ درمانی 50 نفره مشتمل بر پزشکان متخصص، پرستاران، متخصصان دارو و تجهیزات دارویی و متخصصان خدمات انفورماتیک هستند که طبق برنامه ریزی در درمانگاه های از پیش تعیین شده هلال احمر در شهرهای مکه و مدینه استقرار خواهند یافت و پس از راه اندازی مراکز درمانی تیم های دیگر در قالب کشیک های 24 ساعته و 16 ساعته انجام وظیفه خواهند کرد.

همراه داشتن داورهای ممنوعه در عربستان مجازات سنگینی دارد

حلی‌ساز در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: همانطور که اکثریت قریب به اتفاق هموطنان ما در جریان هستند، کشور عربستان قوانینی در رابطه با داروهای ممنوعه دارد که غالبا دارو‌های مخدر را شامل می شوند، این کشور صراحتا به توریست ها و زائران خارجی هشدار می دهد که عربستان در برابر مصرف و همراه داشتن داورهای ممنوعه مواضع سخت گیرانه‌ای دارد و احکام مجازات سنگینی را برای متهمان اتخاذ می کند.

"عدم توجه" و "عدم توجیه" دو محور تنش در حوزه داروهای ممنوعه!

حج 98

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر یاد آور شد: وجود چنین قوانینی ما را ملزم می‌کند که برای ممانعت از هرگونه تنش و برخورد با زائران ایرانی، بارها این قانون را تشریح کنیم و در مورد آن هشدار دهیم. حتی این امر در پروسه آموزش زائران که قبل از تشرف به خانه خدا برگزار می‌شود، بصورت مفصل برای آنان تشریح می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: با این وجود متاسفانه هر ساله درحوزه داروهای ممنوعه مشکلاتی برای زائران کاروان های ایرانی به وجود می‌آید که ریشه و منشاء رخداد چنین مشکلاتی ناآگاهی و توجیه نشدن دسته ای و بعضاً بی توجهی به هشدارها و پشت گوش انداختن گروهی دیگر از زائران است که در نهایت این هشدار ها موجب دلخوری و گاهی دردسر کاروان ها و زائران گرانقدر می شود.

مصرف‌کنندگان داروهای ممنوعه با پزشک خود مشورت کنند

این پزشک فیزیوتراپ در ادامه توضیحاتش اضافه کرد: با این همه ساز و کاری اندیشیده شده که قبل از آغاز سفر و در جریان اخذ آزمایشات و تست های پزشکی حج زائرانی که وابسته به مصرف این داروها و حتی مواد مخدر هستند با پزشکان در رابطه با داروهای مصرفی و یا احیانا اعتیاد خود که در کشور عربستان ممنوع و قابل پیگرد هستند، مشورت کنند و حتی برای این قسم داروها، داروی مشابهی جایگزین کنند. بنابراین باز تاکید و تصریح می‌کنم که تمام زائران گرامی قبل از اعزام به بیت‌الله‌الحرام و آغاز این سفر معنوی با پزشکان کاروان‌ها مسائل خاص خود مانند مصرف و وابستگی به مواد و داروهای ممنوعه را در میان بگذارند. ضمن آنکه هلال احمر قطعا داروهای مورد نیاز را با خود همراه خواهد داشت و نیازی نیست زائران گرامی دغدغه و نگرانی حمل و جابجایی داروها را داشته باشند و از این حیث هیچ دغدغه ای نداشته باشند.

اسامی داروهای ممنوعه در سفر حج 98

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به داروهای ممنوعه متذکر شد: داروهایی که از سوی کشور عربستان ممنوع اعلام شده اند، شامل؛ قرص و آمپول ترامادول، قرص متادون و شربت متادون، آمپول مرفین، شربت اکسپکتورانت کدئین، قرص استامینوفن کدئین، قرص هیدرومورفین ، آمپول پتیدین، آمپول و قرص بوپرنورفین، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، آمپول دیازپام و قرص دیازپام میلی گرم، است که رقم دوزهای آن در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

مصرف کنندگان داروی ممنوعه نسخه همراه داشته باشند

وی اضافه کرد: ما به بیمارانی که احیانا از داروهای ممنوعه عربستان استفاده می‌کنند توصیه می‌کنیم که حتما نسخه پزشک معالج خود را همراه داشته باشند تا در صورت نیاز در کشور عربستان به مسئولین مربوطه ارائه شود. چرا که با ارائه نسخه پزشک ایرانی، پزشک معتمد کشور عربستان می تواند الزام در مصرف یک دارو را تایید کند. لذا مادامی که حجاج و زائران عزیز در سفر مکه حضور دارند، نسخه پزشک معالج ایرانی آنها لازم و ضروری است که باید حتما همراه داشته باشند.

زائرانی که واکسن مننژیت دریافت نکرده اند، در اسرع وقت اقدام کنند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خاتمه سخنانش خطاب به آن دسته از زائرانی که هنوز واکسن مننژیت دریافت نکرده‌اند، گفت: از آنجایی که تمام زائران خانه خدا باید با مراجعه به دفاتر جمعیت هلال احمر واکسیناسیون شوند، یکی از اقدامات ضروری دریافت واکسن مننژیت است. لذا به آن دسته از زائرانی که هنوز واکسن مننژیت را دریافت و تزریق نکرده‌اند توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت نسبت به این مهم اقدام کنند و با مراجعه به مراکز جمعیت هلال احمر نسبت به دریافت این واکسن اقدام کنند.

86 هزار زائر عازم حج 98 خواهند شد

حلی ساز در بیان جزییات دیگر سفر حج سال 1398 یادآور شد: در سفر حج امسال به ازای هر 300 زائر یک پزشک مورد وثوق در خدمت زائران خواهد بود. یعنی هر دو کاروان، یک پزشک و در مجموع 86 هزار زائر ایرانی امسال به سفر معنوی حج مشرف خواهند شد که 21 درصد از حجاج ایرانی امسال مبتلا به فشار خون هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها