به رغم پایان یافتن آزمون سمپاد بازار حرف و حدیث ها داغ است، طوری که رئیس (سمپاد) در گفت و گو با موج به اظهارات و توقعات غیر منطقی اولیا این دانش آموزان واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری موج، به رغم یافتن آزمون سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان ( سمپاد ) ، بسیاری از خانواده ها بدون احترام به اصول و چهار چوبی که برای تحصیل در این مدارس تدوین و تعریف شده است، هنوز و هر روز از طرق مختلف مفری برای ورود فرزندان خود به اینگونه مدارس می‌جویند تا به نحوی از انحاء و به هر قیمت ممکن، فرزندانشان را برای ادامه تحصیل به مدارس سمپاد وارد کنند. اما مسئولان وزارت آموزش و پرورش بارها و به کرات این تلاش غیرمنطقی را مورد نکوهش قرار داده و نسبت به عواقب ناخوشایند چنین اقداماتی که قطعاً آینده تحصیلی دانش آموزان را به مخاطره خواهد انداخت، هشدار داده‌اند. در این راستا رییس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج، به این تلاش ها واکنش نشان داد و اساس و بایسته‌های تحصیل در این مداس را تشریح و تبیین کرد.

تحصیل در سمپاد مساوی با موفقیت نیست!

فاطمه مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) و باشگاه دانش پژوهان جوان در گفت‌ و گو با خبرنگار آموزش خبرگزاری موج گفت: اجازه بدهید که من ابتدا بگویم که به طور طبیعی موفقیت، یک فرآیند است. ولی تحصیل در سمپاد مساوی با موفقیت نیست! ضمن آنکه موفقیت هم مساوی با تحصیل در سمپاد نخواهد بود. چرا که هر انسانی مسیر موفقیت‌هایش را خودش پیدا می‌کند. درحالی که متاسفانه برای برخی از خانواده‌ها این گونه تبیین شده که تحصیل در سمپاد مساوی با موفقیت است و اگر فرزندان شان در سمپاد پذیرفته نشوند، فاجعه ای عظما خواهد بود و درب تمام موفقیت ها بر روی فرزندان آنها بسته خواهد شد. در حالی که باید به این خانواده ها بگوییم به والله اشتباه می کنید. شما باید فرزندان خود را کوشا بار بیاورید که برای رسیدن به هدف مبارزه کند و تا به هدف نرسد از پای ننشیند. چنین دانش آموزانی ولو در دور افتاده ترین مدارس مرزی کشور هم تحصیل کنند بی گمان راه خود را پیدا کرده و جزو موفق ترین دانش آموزان این آب و خاک خواهند شد.

مشکل ما عموماً در نوع نگاه خانواده ها، به مدارس سمپاد است

وی با تصریح بر این نکته که بسیاری از خانواده ها نگاه درستی به موقعیت تحصیلی در سمپاد ندارند، خاطر نشان کرد: مشکل ما عموما در نوع نگاه خانواده ها به مدارس سمپاد است. خیلی‌ها می‌گویند اگر فرزند ما وارد مدارس سمپاد شود، دیگر موفقیت او تضمینی است. در حالیکه صادقانه به این خانواده ها اعلام می‌کنم که این نوع نگاه اشتباه است و واقع امر اینگونه نیست. برای مثال من دانش‌آموزانی را دیده‌ام که وارد سمپاد شده اند و چند سالی هم درس خوانده اند، اما من هرگز نتوانسته ام کوچکترین ارتباطی بین اوضاع این دانش‌آموزان و مقوله موفقیت قائل شوم. این دانش آموزان مثل افراد راه گم کرده فقط بر حسب غریزه دنباله رو والدین خود هستند و وضع آنها بیشتر شبیه یک فرد "شکست خورده" و  "انزوا گزیده" است. شکستی که قطعاً قصور آن برگردن خانواده های این دانش آموزان است و بس!

چه دانش آموزانی که قربانی اصرار والدین شده اند

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در ادامه افزود: دانش آموزانی که با اصرار والدین و نوع رابطه های مختلف پدر و مادر و بدون آنکه صلاحیت تحصیل در مدارس سمپاد را داشته باشند، وارد اینگونه مدارس می‌شوند، در وهله اول قربانی اصرارهای بی‌مورد و تلاش غیر منطقی والدین خود هستند که بدون در نظر گرفتن ظرفیت علمی و توان هوشی فرزندان شان آنها را در مدارس سمپاد نام نویسی کرده اند.چرا که چنین والدینی تحت تاثیر فضای منفی و نگاه اشتباهی که به سمپاد وجود داد، برای ورود به فرزندان خود به مدارس سمپاد به آب و آتش زده اند و الان وضع فرزندان شان در این مدارس به گونه ای است که از پس فشار آموزش ها و تراکم مفاد درسی سمپاد برنمی‌آیند. چرا که با ارفاق در مدارس سمپاد پذیرفته شده اند در حالی که کشش هوشی و آی کی یو آنان بار علمی دروس سمپاد را بر نمیتابد و در نهایت دانش آموز از هرچه درس و مدرسه است فراری می شود. در حالی که اگر این دانش آموزان در مدارس عادی ثبت نام می کردند، قطعا این اندازه از درس و مشق فراری نمی شدند. 

مهاجرانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انسان های موفق دیگر گفت: تمام اینها در حالی است که ما دانش آموزان و شخصیت های موفق زیادی داریم که در سمپاد درس نخوانده اند و شاید هرگز اسم سمپاد هم به گوش آنها نخورده باشد، اما با این حال موفقیت را به طور کامل تجربه کرده اند و در حال حاضر انسان های موفقی هستند. چون خود آنها خواسته اند موفق باشند. بنابراین نکته مسلم این است که فشار خانواده ها برای تحصیل فرزندانی که شرایط تحصیل در مدارس سمپاد را ندارند، اشتباه محض است و بازده معکوس دارد.

سمپاد ویژه بالاترین درجه های هوشی است

آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی پایه ده

رئیس دانشکده فنی و حرفه ای دختران دکتر شریعتی در تبیین وجود مدارس سمپاد اظهار داشت: نکته این است که مدارس سمپاد که به مدارس استعدادهای درخشان و یا تیزهوشان معروف هستند، ویژه دانش آموزانی است که از درجه هوشی بالاتری برخوردارند. حال ممکن است سوال شود هدف این کار چیست؟ هدف این است که دانش آموزان مستعد که از پس امتحانات اولیه سمپاد بر می آیند، طوری تربیت شوند که کشور ما در آینده بتواند کارهای ویژه را برای انجام دادن به این دسته از دانش آموزان سمپادی بسپارد و در واقع استعدادهای درخشان را  برای ماموریت‌های ویژه جامعه در آینده آماده کند.

مدارس سمپاد متعلق به دو درصد از دانش آموزان جامعه است

وی در ادامه این مبحث اضافه کرد: نکته بعد این است که مدارس سمپاد متعلق به دو درصد از دانش آموزان جامعه است و برای همین فراگیر کردن این دو درصد بسیار بسیار آسیب زاست و مسئولان آموزش و پرورش زحمات بسیار زیادی متقبل می شوند تا برای تمام اولیا دانش آموزان توضیح دهند که این مدارس ظرفیت دو درصد از دانش آموزان را دارد در حالیکه تقاضی عموم بر این است که 100 درصد دانش آموزان در محیط و مدارسی پذیرفته و جابجا شوند که ظرفیت پذیرش دو درصد جمعیت دانش آموزان را دارد! مگر می شود 100 درصد دانش آموزان را در فضایی که متعلق به 2 درصد از دانش آموزان است، جابجا کرد؟ 

بنابراین خواهش می‌کنم خانواده‌ها به هیچ عنوان به فرزندان خود فشار نیاورند تا به هرطریقی که شده وارد مدارس سمپاد شوند. بلکه انتظار این است که اولیا دانش آموزان کمک کنند فرزندان شان راه درست خود را بروند و بار اضافی بر دوش آنها نگذارند. مدیران مدارس که به سوابق تحصیلی دانش آموزان اشراف دارند بیشتر از اولیا علاقه مند به ورود این دانش آموزان به مدارس سمپاد هستند و بر اساس رویه کاری وزارت آموزش و پرورش، مدیران مدارس دانش آموزان مستعد را راهنمایی می کنند تا در آزمون های مربوط به مدارس سمپاد شرکت کنند. اما اگر مدیری به دانش آموزی یا خانواده او راهنمایی و توصیه ای نکرد، دلیل خصومت نیست، بلکه ممکن است نمره دانش آموز یا درجه هوشی او بالا نبوده و با معیارهای ورود به سمپاد تناقض داشته است.  

اصرار ورزی بی مورد پشیمانی به بار می آورد!

مهاجرانی در ادامه به تبعات اصرار ورزی بی مورد اولیا دانش آموزان برای ورود به مدارس سمپاد پرداخت و در این رابطه عنوان کرد: این فشارها قطعاً در آینده به ضرر پدر و مادرهایی تمام می‌شود که چشم بسته فقط برای ورود فرزندان شان به مدارس سمپاد اصرار کرده اند و حاصل کار آنها به جز پشیمانی نتیجه دیگری نخواهد داشت.

وی در ادامه اظهارتش تصریح کرد: رفتار منطقی این است که خانواده ها در یک فرآیند طبیعی کمک کنند که بچه هایشان را شبیه کسی بار نیاوردند. چرا که غالبا خانواده ها در اطراف خود الگویی را برای فرزند خود متصور می شوند و به او می گویند که تو باید مثل فلانی و در مدرسه ای که او رفته درس بخوانی! در حالیکه بچه باید شبیه خودش باشد. باید راه و روش خودش را برای تحصیل و سایر کارها در پیش بگیرد و نباید او را وادار کرد که شبیه یکی از اعضای فامیل مثلا پسر خاله یا دختر همسایه رفتار کند. یا فشار بیاورند که بچه آنها وارد مدرسه ای شود که یکی از بستگان آنها در آن مدرسه درس می خواند.

تمام تلاش ما این است که حق به حق دار برسد

رییس سازمان ملی پررش استعدادهای درخشان در خاتمه اظهار داشت: خانواده ها باید کمک کنند که بچه‌ها خودشان راه و روش تحصیل را انتخاب و در مسیر خود بودن، شخصیت خود را متجلی کنند و به موفقیت برسند. مطمئن باشند چنین موفقیتی پایدار و با ثبات خواهد بود. بنابراین استدعایی که از خانواده های عزیز داریم این است که به ما اعتماد کنند. ما در چند سال اخیر تمام انرژی خود را صرف کرده ایم که حق به حقدار برسد و دانش آموزی با سفارش و توصیه وارد سمپاد نشود که با این کار حق دانش آموز دیگری که واقعا استحقاق تحصیل در اینگونه مدارس را دارد، ضایع شود. اگر به ما اعتماد کنند حق به حق دار خواهد رسید. تمام تلاش ما در آموزش و پرورش این است که حقی ضایع نشود.