کیومرث کلانتری در حاشیه پاکسازی ارتفاعات دربند گفت: ما باید بتوانیم الگوی مصرف خود را تغییر دهیم و تا جای ممکن از پلاستیک و ظروف پلاستیکی استفاده نکنیم و از طرفی بتوانیم فرهنگ تفکیک زباله از مبدا را در زندگی روزمره خود تقویت کنیم

به گزارش خبرگزاری موج، پیش از ظهر امروز همزمان با گرامیداشت روز جهانی زمین و هفته زمین پاک، با شعار "حفاظت از گونه های زیستی"بخش هایی از ارتفاعات تهران به همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با همکاری مترو و شهرداری تهران و انجمن امداد کوهستان  و با همراهی مردم، از وجود زباله پاکسازی شد.

کیومرث کلانتری در حاشیه پاکسازی ارتفاعات دربند در گفت و گو بارسانه ها گفت: زباله های رها سازی شده در طبیعت هم از لحاظ بصری و هم  آلودگی های محیط زیست، مضرات فراوانی برای منظر و سلامت مردم دارد که متاسفانه بسیاری از این زباله ها سال ها در طبیعت باقی مانده و به هیچ وجه تجزیه نمی گردد و در واقع آفت و آسیب بسیار جدی در حوزه آب و خاک محسوب می گردد.

وی در ادامه افزود: رهاسازی و ریختن زباله ها در طبیعت علاوه بر اینکه با فرهنگ و ارزش های دینی و اخلاقی ما ایرانیان منافات دارد، بلکه زمینه کار مضاعف عده ای را برای برداشتن و پاکیزه کردن محیط اطراف فراهم می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: ما باید با الگوسازی فرهنگی و نیز اجرای  برنامه های نمادین پاکسازی محیط های طبیعی بتوانیم این تفکر را که ریختن زباله ها در طبیعت و جاده ها ، خیابان ها و دیگر اماکن حق خود بوده و جمع کردن آنها وظیفه دیگران و رفتگران زحمتکش است را تغییر دهیم.

کلانتری با توضیح اینکه آلوده کردن طبیعت در کیفیت چرخه طبیعی حیات موجودات زنده اثر نامطلوبی دارد و پیامدهای زیانباری برای زندگی انسان، حیوانات و گیاهان خواهد داشت، گفت: یکی از مصادیق این موضوع نامگذاری شعار جهانی روز زمین با عنوان حفاظت از گونه های زیستی است که این عنوان در کشور ما با نریختن زباله و پلاستیک در طبیعت پیوند خورده و مبین این است که الودگی محیط زیست ، زیست گونه های مختلف را تهدید می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تغییر الگوی مصرف برای کاهش زباله و استفاده از پلاستیک تاکید کرد و بیان داشت: ما باید بتوانیم الگوی مصرف خود را تغییر دهیم و تا جای ممکن از پلاستیک و ظروف پلاستیکی زیست تخریب ناپذیر استفاده نکنیم و از طرفی بتوانیم فرهنگ تفکیک زباله از مبدا را در زندگی روزمره خود تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: به هر حال بخشی از زباله های رهاسازی شده در طبیعت قابلیت بازیافت و بازگشت به چرخه تولید داشته و می تواند صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد و این موضوع در قدم اول با تفکیک زباله از مبدا و نریختن زباله در طبیعت امکان پذیر است.

کلانتری همچنین از برگزاری برنامه های پاکسازی در سطح شهرستانهای استان تهران در هفته گذشته و همزمان با گرامیداشت زمین پاک خبر داد و گفت: البته این اقدامات بصورت نمادین و برای توجه به فرهنگ حفاظت محیط زیست صورت می گیرد ولی متاسفانه  در همین برنامه های نمادین نیز مقادیر قابل توجهی زباله جمع آوری شده و از طبیعت خارج می شود.

وی در پایان از همه مردم و شهروندان خواست تا به موضوع حفظ محیط زیست و طبیعت به عنوان یکی از چالش های مهم حاضر توجه کنند و در هنگام سفر به طبیعت هیچ چیز به طبیعت اضافه نکنند و هیچ چیز دیگری غیر از زباله از آن خارج نکنند.