موج
کدخبر : ۲۶۹۹۶۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-269960

محسن هاشمی رفسنجانی در مراسم ایستگاه هلال احمر مترو مطرح کرد

محسن هاشمی رفسنجانی یادآور شد: اگر برای محیط زیست، سلامت جسم و روان مردم نگران هستیم، هیچ ابزاری نظیر مترو به کاهش آلایندگی هوا، ترافیک، استرس وسوانح کمک نمی کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پروژه مترو، بدون تردید از راهبردی ترین پروژه ها در کشور بخصوص در شرایط فعلی است تاکید کرد: اگر ما می خواهیم به اقتصاد مقاومتی دست پیدا کنیم مترو با قدرت ساخت داخل، ایجاد اشتغال و ارزش افزوده کارآمدترین عرصه اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: اگر ما بدنبال مقابله با تحریمها وتهدیدها هستیم، مترو با کاهش مصرف سوخت، بازدهی بالا و ایجاد امنیت و حمل ونقل پایدار برای ما بهترین پناهنگاه و کردیدور است.

محسن هاشمی همچنین یادآور شد: اگر برای محیط زیست، سلامت جسم وروان مردم نگران هستیم، هیچ ابزاری نظیر مترو به کاهش آلایندگی هوا، ترافیک ، استرس وسوانح کمک نمی کند و اگر به دنبال عدالت اجتماعی هستیم ، کدام بستری عدالت محور تر از مترو سراغ داریم که دسترسی و استفاده یکسان وبرابر از خدمات شهری را محقق کند.

به گفته هاشمی توجه به اهمیت مترو در خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز ذکر شده که ایشان در دهه شصت وقتی با مخالفات های دالواپسان وقت که مترو را کالایی لوکس می دانستند، مواجه شدند حتی به این فکر افتادند که مانند دانشگاه آزاد و حزب جمهوری اسلامی، با گرفتن مقداری پول از امام خمینی که جنبه نمادین داشت طلسم تعطیلی مترو را بشکنند که موفق شدند با حضور در جلسه هیات وزیران و رای کلیدی مهندس موسوی نخست وزیر وقت که شاید مقداری هم از رودربایستی آیت الله هاشمی بود، فعال کردن متروی تهران را مصوب کنند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به جلسه ایی که خدمت مقام معظم رهبری برای تشریح  مسایل ومعضلات مترو بودند گفت: در این دیدار از ایشان برای حل موانع تجهیز و راه اندازی مترو استمداد کردم و ریاست جمهوری به بنده گفتند که رهبری در این مورد به دولت توصیه داشته اند.

وی با تاکید بر اینکه انتظاراتی که مردم از شورای پنجم برای تسریع وتقویت مترو داشتند، محقق نشده است افزود:  مترو هم از جهت توجه مدیران ارشد شهرداری تهران و هم از نظر اختصاص منابع در اولویت نبوده است.

محسن هاشمی در میانه سخنانش به دلایل تعطیلی خط هفت مترو اشاره داشت و گفت: سال گذشته بهره برداری از خط هفت به چهار دلیل متوقف شد، مساله اول هواکش ها و مسیر نجات وفرار بود، مساله دوم فعال نبودن سیستم سیگنالینگ، مساله سوم کمبود و قرضی بودن واگن و مساله چهارم عدم راه اندازی پست برق مستقل بود و بنابرگزارشاتی که به من داده اند، از بخش عمده ای از این مسایل حل شده وباید موضوع هواکش های میان تونلی هم بصورت ویژع پیگیری شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در موضوع هواکش ها هم در دو هواکش فعالیت شروع شده و هواکش های بخش جنوبی که مورد بهره برداری است، راه اندازی شده اما با توجه به ساخت داخل و کم هزینه بودن این بخش انتظارات بیشتری داشتیم وامیدواریم نواقص بسرعت جبران شود.

وی با ابراز خرسندی یادآور شد: خوشبختانه برای سیستم هوارسانی مترو، ما نیازی به دور زدن تحریم ها نداریم واین سیستم در داخل تولید با هزینه کمی می شود ، ما تنها به اولویت دادن ، پشتکار و دغدغه مدیران نیاز داریم که امیدوارم همانطور که ما و همکاران در زمان ساخت مترو در خطوط مختلف ، گلوگاههای دشوار را به جهت کاهش ترافیک و تردد در تعطیلات عید به نتیجه می رساندیم در تعطیلات نوروزی خود را وقف مترو کنند و خطوط شش و هفت را بصورت واقعی کاملتر از زمانی که که از دوره گذشته تحویل گرفته شد، به بهره برداری برسانند.

البته من نمی خواهم که این جلسه را تلخ کنم اما به شهردار محترم تهران و معاون حمل ونقل توصیه جدی می کنم که مسایل مترو رو بصورت میدانی دنبال کنند و از احتمال رخ دادن حوادث و سوانح غفلت نکنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها