موج
کدخبر : ۲۶۹۳۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-269352

بازرس کانون وکلای دادگستری مرکز در گفت و گو با موج :

بازرس هیأت مدیره کانون وکلا در رابطه با لزوم مقابله با فساد در دوره رییس جدید قوه قضاییه گفت: شائبه وجود فساد در دستگاه قضایی، سلب اعتماد عمومی به سازمان قضاوتی کشور را در پی خواهد داشت و چنین امری به هیچ وجه با مصالح نظام سازگار نیست.

سید مهدی حجتی در گفتگو با خبرنگار قضایی موج، در ارزیابی انتصاب حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی از منظر نگاه یک وکیل و بازرس کانون وکلا با اشاره به اینکه تصدی دکتر رئیسی بر مسند ریاست قوه قضائیه مطلوب ارزیابی می شود، خاطر نشان کرد: رئیس جدید قوه قضائیه از شاخص ها و مؤلفه هایی برخوردارند که سایر رؤسای ادوار قبلی قوه قضائیه از این شاخص ها برخوردار نبوده اند. چرا که ایشان ضمن برخورداری از تحصیلات حوزوی و تسلط بر مبانی فقهی، سال ها در کرسی قضاوت و سمت های مختلف قضایی فعالیت داشته و در واقع از پائین ترین رده های قضایی تا بالاترین رده های قضایی را تجربه کرده و مدتی را نیز در سازمان بازرسی کل کشور ، مسئولیت و تصدی داشته اند.

حجتی کانون وکلا

تحصیلات عالی حقوقی، امتیازات بزرگ رییس قوه

وی در ادامه افزود: جناب رئیسی از امتیاز بزرگ دیگری نیز برخوردار است که دارا بودن تحصیلات حقوقی در عالی ترین سطح آن است که همین امر طبعاً بر نحوه نگرش ایشان بر اداره دستگاه عریض و طویل قضا، اثر گذار است و تجربیات عملی ایشان در عرصه کار قضایی، مانع از سبقت گرفتن مشاورین و معاونین رئیس قوه قضائیه بر ایشان خواهد شد.

انتظار مردم ایجاد تحولات گسترده در عرصه نظام قضایی است

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، با بیان اینکه مجموع  مؤلفه های فوق، یعنی سابقه کار قضایی، تحصیلات حقوقی و حوزوی، انتظارات را نیز از رئیس جدید قوه قضائیه به شدّت افزایش می دهد، اظهار داشت: مردم و بالاخص جامعه حقوقی کشور انتظار دارد که با توجه به سوابق و تجربیات علمی و عملی آقای رئیسی، تحولات ملموس و گسترده ای در عرصه نظام قضایی کشور به وجود آید.

حرکت قوه قضائیه به سمت توسعه قضایی

این مدرس دانشگاه در ادامه پیشنهاد کرد: رئیس جدید قوه قضائیه باید با تدوین سند چشم انداز در دستگاه قضایی و تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت؛ مسیر مدیریتی پیش روی خویش را از هم اکنون ترسیم نماید تا نقشه راه برای ایشان و همکارانشان به صورت علمی و کاربردی ترسیم شود و قوه قضائیه به سمت و سوی هدفی از پیش تعیین شده و توسعه قضایی حرکت کند.

مراجعین باید به عینه تحولات دستگاه قضا را لمس کنند

بازرس هیأت مدیره کانون وکلا در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد: در حال حاضر قوه قضائیه برای رسیدن به استاندارهای لازم برای تحقق دادرسی های عادلانه و جلب اعتماد عمومی، نیازمند تحوّل و تغییر رویکرد مدیریتی در سطوح کلان و میانی است و بدیهی است که رئیس جدید قوه قضائیه، با پرهیز از شعارگرایی، باید رویه ای را در پیش گیرد که چالش های پیش روی دستگاه قضا به کمترین حد ممکن تنزل پیدا کند و مراجعین به دستگاه قضایی به عینه این تحولات را لمس کنند.

شائبه وجود فساد در دستگاه قضایی، اعتماد عمومی را سلب می کند

حجتی در ادامه به بیان دیدگاه خود حول محور فساد پرداخت و در این رابطه گفت: امروز یکی از اساسی ترین معضلات پیش روی دستگاه قضایی، موضوع فساد و آلودگی بخشی از سازمان قضایی کشور در تعاملات داخلی و بیرونی است که رئیس جدید قوه قضائیه باید با تدابیر لازم، فساد موجود در دستگاه قضایی را با شناسایی عوامل تولید و ایجاد فساد در درون و بیرون دستگاه قضایی، به کمترین حدّ ممکن تنزل دهد. زیرا حتی شائبه وجود فساد در دستگاه قضایی، سلب اعتماد عمومی  به سازمان قضاوتی کشور را در پی خواهد داشت و چنین امری به هیچ وجه با مصالح نظام سازگار نیست.

تقویت جایگاه دیوان عالی کشور

حجتی در خاتمه سخنانش یاد آور شد: برای تحقق اهداف یاد شده، حرکت به سوی شفافیت و اطلاع رسانی صحیح و پرهیز از پنهان کاری از مقدمات لازم پیشگیری از فساد در دستگاه قضایی است و از طرفی ضروری است قوه قضائیه، با تنظیم پیش نویس لوایح قضایی متناسب، جایگاه دیوان عالی کشور را به عنوان عالی ترین مرجع نظارتی در دستگاه قضایی تقویت کند و گلوگاه ها و مؤلفه هایی که منجر به فساد در دستگاه قضایی می شود را شناسایی و آنها را مسدود نماید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها