موج
کدخبر : ۲۴۶۹۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-246961

‍ فراهانی در اجلاس شورای عالی استان ها عنوان کرد:

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در نطقی که در دهمین اجلاس شورای عالی استان ها داشت، در شکایات مصوبات شوراهای شهر در دیوان عدالت اداری را موجب تثبیت مصوبات شوراهای اسلامی شهر خواند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری موج، مجید فراهانی در ابتدای این نطق گفت: امیدوارم شورای عالی استان ها در سایه تلاش و همدلی نمایندگان محترم پارلمان محلی نقش خود در اداره امور کشور و جلوگیری از تبعیض را بر اساس اصل 101 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش ایفا نماید.

وی افزود: بر اساس بند 16 ماده ۷۱ و ماده 77 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران؛ شوراهای اسلامی مجاز به وضع عوارض محلی شده اند، تا شهر بر پایه منابع حاصل از این عوارض بدون استقراض و ایجاد بدهی یا تن دادن به شهر فروشی اداره شود، این اختیار قانونی در 20 سال فعالیت شوراها از سال 1377 تاکنون زمینه تصویب و ابلاغ مصوبات بسیاری در شوراهای اسلامی کشور شده است.

عضو شورای شهر تهران بیان کرد:  در این میان و بعضاً پس از گذشت سالها از تصویب یک مصوبه و عدم اعتراض هیئت تطبیق، برخی از شهروندان بر اساس قانون و با استناد به تبصره یک  ماده 90 قانون شوراها نسبت به ارائه دادخواست در ابطال این مصوبات به دیوان عدالت اداری می نمایند.

فراهانی ادامه داد:  این روند هر چند از نگاه برخی محل ایراد و اشکال است، اما یکی از مصادیق پایبندی شوراها و نظام قانون گذاری محلی و قوه قضائیه به ادای حق به شهر حتی با اعتراض و شکایت یک شهروند است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران عنوان کرد: ادای حق به شهر نیازمند به تعامل موثر،سازنده و ارزش آفرین قوای مجریه،مقننه و قضائیه با شوراها به عنوان رکن اداره مردمی امور شهرهاست، امری که نه فقط نماد مردم سالاری در کشور بلکه مصداق واقعی واگذار کردن امور به مردم به شمار می آید و در این میان باید همه دستگاهها به جای تقابل با شوراها، از طریق تعامل زمینه های ارتقاء کارآمدی و نقش شوراها در اداره امور کشور را فراهم نمایند.

فراهانی اضافه کرد: امری که خوشبختانه با رویکرد تعاملی،مثبت و سازنده برادر بزرگوارم جناب حجه الاسلام و المسلمین بهرامی، رئیس محترم دیوان عدالت اداری در حوزه روابط میان شورا و دیوان عدالت اداری به نحو بسیار مطلوب و قابل تقدیری فراهم گردیده است،بر خود لازم می دانم از همکاری و همراهی ایشان و مجموعه قضات و مدیران دیوان تشکر و قدر دانی نمایم.

وی اظهار کرد: بدون شک در سایه تعامل،همراهی و همکاری دیوان عدالت اداری و شوراهای اسلامی کشور زمینه های وضع و تصویب مصوبات جامع،اثر بخش و مبتنی بر قانون فراهم خواهد شد به نحوی که رد شکایات دایر بر ابطال مصوبات شورا به علت رعایت مبانی و اصول قانونی توسط دیوان عدالت و تثبیت مصوبات شوراها می تواند به یک نقطه عطف و عامل تقویت مصوبات شوراها بدل شود تا زمینه های پایبندی همه ذی نفعان و بازیگران در ادای حق به شهر بیش از پیش فراهم گردد. 

فراهانی گفت: از زحمات و تلاش های برادر ارجمندم جناب آقای مهندس الویری، رئیس شورای عالی استانها که حضور ایشان در میان اعضاء شورای شهر و شورای عالی یک فرصت برای انتقال تجربیات گرانسنگ ایشان و پرداختن به مسائل کلیدی شوراها به عنوان رکن مردمی اداره امور محلی فراهم نموده تشکر و قدر دانی می نمایم.  

وی با اظهار امیدواری فعالیت اعضاء پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر،روستا و عالی استانها، بیان کرد: امید آنکه شوراها نوید بخش امید و زندگی برای ایران عزیزمان باشد و رضایت بیش از پیش مردم خوب کشورمان را فراهم نماید که رضایت خالق در رضایت مخلوق است.‌

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها