جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا درباره ممنوعیت اعطای وام و تسهیلات بانکی به مشمولان غایب و همچنین شرایط خروج دانشجویان از کشور برای شرکت در مراسم اربعین توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار ابراهیم کریمی، جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در نشست خبری در رابطه با محدودیت خرید جریمه خدمت سربازی که تا پیان سال است گفت:  تا امروز حدود ۴۴۴ هزار نفر کارت معافیت دریافت کرده‌اند و مشمولان غایب می‌توانند از این فرصت طلایی استفاده کنند،چرا که این مهلت بعد از پایان سال دیگر تمدید نمی شود.

او گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با بانک مرکزی داشتیم از یک سال گذشته مشمولان غایب دیگر نمی‌توانند وام و تسهیلات دریافت کنند و اگر هر واحد صنفی خصوصی، فردی که دارای غیبت سربازی است را استخدام کند، برای بار اول به میزان ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و اگر برای بار دوم این کار را تکرار کند، به مبلغ ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

سردار کریمی گفت: مشمولان غایب مجاز به دریافت گذرنامه هم نیستند و با وزارت کار هم در حال انعقاد تفاهم نامه هستیم که مشمولان غایب به کار گرفته نشوند.

وی گفت: در حال حاضر نیازمندی به سرباز به گونه‌ای نیست که فرد غایبی را دستگیر کنیم، اما سال گذشته به ۴.۵ میلیون نفر مشمول غایب پیامک ارسال کردیم که این افراد شناسایی شده‌اند و باید هرچه سریع‌تر برای تعیین و تکلیف خدمت سربازی اقدام کنند و به آن‌ها نیز زمان دادیم.

 

ضمانت خروج ار کشور برای دانشجویان خواستار شرکت در راهپیمایی اربعین

سردار کریمی در رابطه با خروج دانشجویان مشمول از کشور برای شرکت در مراسم اربعین گفت: دانشجویانی که قصد شرکت در راهپیمایی اربعین دارند باید در سایت پلیس ثبت نام کنند و بعد از ثبت نام درخواست دانشجو به دانشگاه ارسال می شود و بعد از تایید دانشجو توسط دانشگاه فرد باید ضمانت خروج از کشور ارائه دهد.

وی افزود: اگر فردی می‌خواهد ضمانت خروج از کشور را خودش پرداخت کند، باید مبلغ 3 میلیون تومان واریز و مجوز خروج از کشور را دریافت کند. گروه دوم افراد می‌توانند با دریافت یک کد از دفتر نهاد رهبری و بسیج دانشجویی و واریز مبلغ 100 هزار تومان مجوز خروج از کشور دریافت کنند.

سردار کریمی گفت: یک روز بعد از ورود مشمولان به کشور ، پول واریزی به عنوان ضمانت خروج به حساب آن‌ها باز می‌گردد.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: سال گذشته تعدادی از مشمولان برای شرکت در مراسم اربعین مجوز خروج از کشور دریافت و از آن استفاده نکردند، اگر این افراد امسال قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند، ابتدا باید ورود به کشور را در سیستم ثبت و مجدد در خواست خروج را ارسال کنند.

سردار کریمی گفت: سیستم ثبت نام برای دریافت مجوز خروج از کشور برای شرکت در مراسم اربعین از روز شنبه شروع به کار می‌کند و باید افراد در نظر داشته باشند که کار ثبت نام را به روزهای آخر موکول نکنند.

وی گفت: سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای افرادی که سال گذشته مجوز خروج از کشور برای شرکت در مراسم اربعین گرفته‌اند پیامک یادآروی ارسال می‌کند.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: مشمولان می‌توانند برای دریافت مشاوره تلفنی در ساعات اداری با شماره 096480 تماس بگیرند و یا از سامانه پیامکی 110201060 استفاده کنند.

سردار کریمی گفت: افراد مشمول دارای غیبتی که در خارج از کشور هستند و قصد دارند وارد کشور شوند، ابتدا باید جریمه غیبت خود را واریز کنند، در غیر این صورت مجاز به ورود به کشور نیستند.

وی بیان کرد: مشمولانی هم که غیبت ندارند و قصد دارند به صورت طولانی از کشور خارج شوند باید 20 میلیون به عنوان ضمانت خروج از کشور پرداخت کنند و اگر سفر آن‌ها کوتاه مدت باشد، ضمانت خروج به 15 میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند.

جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: تاکنون 20 هزار نفر وارد کشور شده‌اند که نام آن‌ها در سامانه نظام وظیفه عمومی ثبت نشده است.

وی گفت: مشمولانی که بیش از 8 سال غیبت دارند تا پایان امسال فرصت دارند برای خرید غیبت سربازی اقدام کنند و می‌توانند 30 درصد ملبغ را نقد و مابقی را تا پایان سال به صورت اقساطی پرداخت کنند.

سردار کریمی بیان کرد: مشمولان از زمان فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارند که برای اعزام به سربازی و یا ادامه تحصیل اقدام کنند، در غیر این صورت غایب محسوب می‌شوند و به هر فردی فرصت داده می‌شود که یکبار در یک کنکور سراسری شرکت کند.

جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در رابطه با هزینه خرید غیبت سربازی گفت: مشمولان دارای پایین ترین مدرک تحصیلی باید 10 میلیون تومان و مشمولان دارای بالاترین مدرک تحصیلی 50میلیون تومان برای خرید غیبت سربازی بپردازند.

سردار کریمی تصریح کرد: به افرادی که زمان فوت پدر آن‌ها و یا ازدواجشان با زمان اعزام به خدمت مقارن می‌شود، طبق ضوابط معافیت چند ماهه داده می‌شود، به عنوان مثال به مشمولانی که در زلزله کرمانشاه حضور داشتند، معافیت داده شد.

وی در رابطه با کسر خدمت ایثارگری گفت: طبق قانون به ازای هر ماه حضور در جبهه 12 روز، به ازای هر یک درصد ایثارگری 12 روز و به ازای هر یک ماه اسارت 12 روز کسری خدمت به فرزندان آن‌ها داده می‌شود.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی با بیان اینکه سال گذشته برای دست پیدا کردن به آمار دقیق ایثارگران ثبت نام به عمل آمد که حدود 350 هزار نفر در مهلت یک ماهه ثبت نام کردند، گفت: براساس مصوبه مجلس تا سقف 20هزار نفر می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند که تاکنون بین 7 تا 8 هزار نفر برای استفاده از معافیت ایثارگری ثبت نام کرده اند.

سردار کریمی بیان کرد: افرادی که تا 27 ماه ایثارگری دارند، از خدمت معاف هستند.

وی تاکید کرد: طبق قانون یک پدر نمی‌تواند سنوات ایثارگری خود را بین فرزندانش تقسیم کند، اما در این مورد یک استثنا وجود دارد که اگر پدری دارای 8 ماه معافیت باشد و فرزند اول او 4 ماه از خدمتش باقی مانده باشد، می‌تواند 4 ماه بعدی را به فرزند دوم خود انتقال دهد.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تاکید کرد: افراد برای استفاده از معافیت ایثارگری حتما باید در حال خدمت باشند.

سردار کریمی گفت: براساس مصوبه ای که تصویب شده است، ماموران دولتی که در مناطق جنگی خدمت کردند هم می‌توانند از معافیت کسر خدمت استفاده کنند، اما هنوز هیچ مصوبه‌ای برای استفاده فرزندان مدافعان حرم از کسری خدمت تصویب نشده است.

وی افزود: طرحی هم در نیروهای مسلح به نام طرح امام حسن مجتبی(ع) وجود دارد که برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری در مناطق و بازده زمانی خاص است.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در رابطه با کارت‌ جعلی پایان خدمت گفت: با تغییر کارت امکان جعل آن‌ها وجود ندارد، برخی هم با مدارک جعلی طلاق والدین قصد استفاده از معافیت داشتند که قرار است به این گونه درخواست‌های معافیت با دقت بیشتری رسیدگی شود.

وی گفت: با وزارت بهداشت نیز تفاهم نامه ای امضا کردیم تا پرونده افرادی را که قصد دارند از معافیت بیماری خاص استفاده کنند، برای ما ارسال کنند.

سردار کریمی در خصوص مهرداد فولادی که به علت غیبت سربازی به کشور بازنگشته است، گفت: تمام افرادی که غیبت دارند، نمی‌توانند از کشور خارج شوند و فرقی هم نمی‌کند چه کسی باشد. شنیده‌ها حاکی از آن است که فولادی اعلام کرده است که قصد دارد به کشور بیاید و مثل یک فرد عادی خدمت کند.