موج
کدخبر : ۴۸۹۱۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-489117
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس:

بخش خصوصی حدود پنج میلیارد دلار در منطقه آزاد ارس سرمایه گذاری کرده است

بخش خصوصی حدود پنج میلیارد دلار در منطقه آزاد ارس سرمایه گذاری کرده است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: بخش خصوصی حدود پنج میلیارد دلار در منطقه آزاد ارس سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، مجید کیانی در نشست "چالش‌ها و الزامات حکمرانی مناطق آزاد تجاری-صنعتی در آذربایجان شرقی" که در دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: حکمرانی در ادبیات عام به معنای اعمال اقتدار سیاسی، اقتصادی و اداری در جامعه است. حکمرانی دارای سه مولفه دولت شامل همه مجموعه‌های سه قوه کشور، بخش خصوصی و جامعه مدنی شامل سازمان‌های مردمی، دانشگاهی و رسانه‌های جمعی است‌.

وی افزود: بحث حکمرانی در دین مبین اسلام بر مبنای قرآن و در یک کلمه حیات طیبه تعریف شده که به عنوان حکمرانی متعالی شناخته می‌شود. در این حکمرانی، حکومت از آن بوده و هر فردی که حکمرانی می‌کند باید دارای تزکیه نفس و مقبولیت و اجرای احکام الهی باشد.

وی گفت: حاکمیت پیامبر(ص) و امام علی(ع) شامل مدیریت، امانتداری و خدمتگزاری بوده و نقشه راه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم شامل مشارکت حداکثری مردم، برقراری عدالت در توزیع امکانات عمومی و ارتقای معنویت در جامعه می‌شود که تحقق آن نیازمند وجود رابطه متعامل بین مردم و حکومت یا همان حکمرانی متعالی است.

کیانی در خصوص دلیل پدیدآمدن مناطق آزاد در دنیا، اظهار کرد: بحث جهانی شدن تجارت، گسترش ارتباطات اقتصادی بین کشورها و تلاش برای جذب سرمایه گذاری بین المللی منجر شد تا یکسری مشکلات و چالش‌هایی از بابت قوانین خاص هر کشور در راه مراودات اقتصادی بین المللی شود.

وی افزود: حل این چالش، کشورها را مجاب کرد تا نقطه‌ای را در داخل مرزها تعیین کنند تا بخشی از قوانین دست و پاگیر و مانع بر سر راه ارتباطات اقتصادی بین المللی برداشته شود که این نقاط به نام مناطق آزاد در کشورهای مختلف ایجاد شدند تا پلی بین اقتصاد ملی و بین المللی باشند.

وی از جمله مزایای عمده مناطق آزاد را معافیت از حقوق گمرکی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از فعالیت‌های اقتصادی، امکان ثبت شرکت با مالکیت ۱۰۰ درصد خارجی، حمایت قانونی از سرمایه گذاران خارجی و ورود اتباع خارجی بدون اخذ ویزا عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اظهار کرد: این منطقه آزاد در سال ۸۴ شکل گرفت که از محدوده شهرستان جلفا تا نوردوز، خداآفرین و قلی بیگو در مجموع ۷۱ هزار و ۸۰۰ هکتار مساحت دارد و دارای سه گمرک جلفا، نوردوز و خداآفرین است.

وی خاطرنشان کرد: منطقه آزاد ارس در بین مناطق آزاد ایران دارای ظرفیت‌های خوبی بوده و در حوزه صنعت و کشاورزی پیشتاز است. ظرفیت‌های مطلوب دینی، تاریخی و فرهنگی این منطقه باعث شده تا تا گردشگری نیز توسعه یابد و در بهار امسال منطقه آزاد ارس مهمترین مقصد گردشگری شمالغرب کشور شود.

وی با اشاره به تایید احداث دومین ژئوپارک ایران در ارس در یونسکو، از فعالیت هفت مرکز دانشگاهی در منطقه آزاد ارس خبر داد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه