موج
کدخبر : ۴۸۱۳۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-481389
رئیس دانشگاه تبریز:

دانشگاه تبریز جزو پنج دانشگاه جامع برتر کشور است

دانشگاه تبریز جزو پنج دانشگاه جامع برتر کشور است

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه دیپلماسی علمی و توسعه مناسبات بین المللی یکی از برنامه های راهبردی این دانشگاه است، گفت: دانشگاه تبریز جزو پنج دانشگاه جامع برتر کشور است.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، دکتر صفر نصراله‌زاده شامگاه یکشنبه در نشست خبری، تدوین و ابلاغ برنامه راهبردی را جزو برنامه‌های اصلی دانشگاه تبریز در سال گذشته اعلام و اظهار کرد: این برنامه شامل پنج راهکار کلان در حوزه های مختلف مدون شده است که طرح تحول آموزشی و بازنگری در رشته‌های آموزشی یکی از مهم‌ترین بندهای آن بود که با جدیت دنبال کرده و هم اکنون نیز اجرا می‌کنیم.

وی راه‌اندازی و ایجاد دانشکده علوم و بین رشته‌ای را یکی از برنامه‌های تحول آموزشی دانشگاه تبریز اعلام کرد و گفت: در حوزه پژوهش به شدت دنبال توسعه دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه هستیم که در این راستا سال گذشته چهار سفر خارجی به کشورهای عراق، ترکیه و ارمنستان انجام شد و در بحث تبادل استاد و دانشجو، طرح‌های پژوهشی مشترک و اعطای مدرک دوگانه توافق خوبی با برخی از این دانشگاه‌ها و دانشگاه های معتبر اروپایی صورت گرفت.

رئیس دانشگاه تبریز جذب دانشجوی خارجی را یکی از معیارهای دیپلماسی علمی و بین المللی شدن دانشگاه ها برشمرد و خاطرنشان کرد: دانشگاه تبریز در تعداد دانشجوی خارجی رتبه دوم کشوری را با جذب هزار و ۵۰۰ دانشجو در سال گذشته به دست آورده است و در بقیه رشته‌ها نیز رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های کشوری در ارزیابی و سنجش دانشگاه های جامع برتر کشور کسب کرده است.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه پژوهش و فناوری نیز مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز به پردیس فناوری ارتقا داده شد و شرکت‌های دانش‌بنیان هم اکنون به ۱۰۰ شرکت افزایش یافته است که در سال جدید نیز به دنبال افزایش ۲ برابری تعداد این شرکت‌ها هستیم و طی برنامه‌ریزی انجام شده در پایان برنامه پنج ساله، شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه به ۳۰۰ شرکت افزایش می‌یابد.

نصرالله‌زاده ادامه داد: دانشگاه تبریز از نظر تعداد مقالات و نیز مقالات قابل استناد در حالی رتبه دوم را بعد از دانشگاه تهران به دست آورده است که تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه تهران سه برابر هیات علمی این دانشگاه است؛ همچنین از نظر تعداد دانشمندان یک درصد نیز با ۲۲ نفر بعد از دانشگاه تهران رتبه دوم دارد.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه این دانشگاه به لحاظ سرانه بعد از دانشگاه تربیت مدرس در رتبه دوم قرار دارد، گفت: این دانشگاه سال گذشته، دانشگاه برتر کشور از لحاظ حمایت از پژوهش و فناوری در ارزیابی و سنجش دانشگاه های کشوری انتخاب و تجلیل شد.

وی با بیان اینکه در زمینه فرهنگی نیز اقدامات خوبی در این دانشگاه انجام شده است، راه‌اندازی اندیشکده راهبردی بین المللی و طرح عفاف را از جمله اقدام‌ها در این راستا برشمرد.

رئیس دانشگاه تبریز اتمام طرح‌های توسعه‌ای دانشگاه از جمله اولویت‌های هیات امنای این دانشگاه اعلام کرد و گفت: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای اتمام طرح‌های توسعه در سفر ریاست جمهوری به استان اختصاص یافت که طرح‌های نیمه‌تمام فعال شده و بسیاری از آنها از جمله ۱۰۰ واحد خوابگاه دانشجویی متاهلی و طرح نیمه تمام سلف سرویس دانشجویی به زودی و در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

نصرالله‌زاده با بیان اینکه هم اکنون دانشگاه تبریز جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور است و در بین دانشگاه‌های جامع کشور نیز جزو پنج دانشگاه قرار دارد، گفت: با هدف گذاری انجام گرفته دانشگاه تبریز تا پایان سال ۱۴۰۴ در بین سه دانشگاه برتر قرار می گیرد.

وی در رابطه با ضریب اشتغال فارغ التحصیلان این دانشگاه خاطر نشان کرد: فناور بودن و مهارت آموزی فارغ التحصیلان جزو دغدغه‌های ماست که در این راستا سال گذشته مدرسه اشتغال دانشجویان دانشگاه تبریز را ایجاد کردیم که ۴۰۰ نفر از فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی در آن آموزش دیدند که ۵۰ نفر از آنان در صنایع و واحدهای تولیدی استان مشغول به کار شده‌اند.

رئیس دانشگاه تبریز در رابطه با نقش این دانشگاه در تحقق شعار سال گفت: مهارت نقش ویژه ای در بهره‌وری دارد که کار دانشگاه یک نقش بنیادی در این رابطه است و در این راستا سال گذشته درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از سه برابر با بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بود که امسال تلاش می‌شود در بحث فناوری با ایده‌پردازی درآمد این شرکت ها بالاتر از این رقم ها باشد.

نصرالله‌زاده اولویت‌ها و راهبردهای سال جدید را برنامه پنج ساله مورد نظر وزیر علوم اعلام کرد و گفت: یکی از این راهبردها دیپلماسی علمی و مرجعیت علمی تبادل استاد دانشجو و مورد استناد قرار گرفتن مقالات علمی دانشگاه تبریز است که در این راستا گام‌های بسیار اساسی برداشته شده و به سمت شاگرد و فناوری که از راهبردهای دانشگاه است، حرکت می‌کنیم.

دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران دومین دانشگاه قدیمی ایران است که هم‌اکنون با داشتن ۲۴ هزار دانشجو که نیمی از این دانشجویان دختر هستند، ۲ هزار هیات علمی و کارمند، ۲۰ دانشکده، چندین پژوهشکده، قطب علمی و ۴۰۰ آزمایشگاه و کارگاه و آزمایشگاه مرکزی یکی از دانشگاه‌های برتر ایران و جهان محسوب می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه