موج

ستاد هماهنگی روسیه و سوریه:

در بیانیه مشترک ستاد هماهنگی روسیه و سوریه، تحریم‌های ظالمانه غرب و کارشکنی در بازگشت پناهجویان، به عنوان عوامل اصلی در کندی بازسازی سوریه تاکید شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، بیانیه مشترک ستاد هماهنگی روسیه و سوریه برای بازگرداندن آوارگان که روز دوشنبه منتشر شد، تحریم های مداوم علیه دمشق و حضور نامشروع نیروهای خارجی در خاک سوریه از موانع اصلی مسیر بازسازی سوریه برشمرده شد.

به نوشته  خبرگزاری «تاس» در سند منتشر شده روز دوشنبه ستاد هماهنگی روسیه و سوریه آمده است که در نتیجه اقدامات منفی کشورهای غربی برای بازگشت پناهندگان به سوریه و تلاش آنها برای متقاعد کردن جامعه جهانی مبنی بر این که شرایطی بازگشت پناهندگان در سوریه مهیا نیست، پناهجویان از بازگشت به کشور خود سرباز می‌زنند.

در جلسه مشترک ستاد هماهنگی روسیه و سوریه، موانع اساسی در بازگشت مردم سوریه به زندگی عادی مورد بحث قرار گرفت و به یکی از مهمترین‌ها موانع که سیاست کشورهای غربی برای تحریم دمشق است، اشاره شد.

بر اساس این بیانیه، مشکل دیگر حضور نامشروع نیروهای خارجی در خاک سوریه است که مانع تثبیت اوضاع در مناطق اشغالی می‌شود.

سیاسی شدن کمک‌های بشردوستانه و امتناع از کمک به بازگرداندن زیرساخت‌های اجتماعی و تسهیل بازگشت پناهندگان است که نقض معیارهای حقوق بشر و اصول حاکم بر قطعنامه ۴۶/۱۸۲ مجمع عمومی سازمان ملل است.

در بخش دیگر این بیانه آمده است: «این مشکلات مانعی برای بازگشت شهروندان سوری به سرزمین مادری خود و احیای زندگی عادی در این کشور است. ما متقاعد شده‌ایم که امنیت و ثبات پایدار در سوریه و در کل منطقه خاورمیانه تنها بر اساس حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه امکان پذیر است.»

«فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه  نیز روز دوشنبه گفت که فشار کشورهای غربی در مسیر بازگشت پناهندگان سوری به کشورشان ایجاد مانع کرده است.  وزیر خارجه سوریه گفت که اهداف سیاسی در پشت صحنه این اقدام کشورهای غربی قرار دارد و در ادامه آن را بر خلاف اهداف و اساسنامه سازمان ملل دانست.

فیصل مقداد افزود: «برخی سازمان‌های بین‌المللی در تشویق سوری‌ها برای عدم بازگشت به کشور و تصویرسازی گمراه کننده از سوریه سهیم هستند، در حالیکه دولت سوریه تلاش گسترده‌ای برای بازگشت پناهندگان و آماده‌سازی شرایط با کمک کشورهای دوست و سازمان ملل انجام داده است.»

طبق آمار غیر رسمی حدود ۶ میلیون پناهجوی سوری در خارج از این کشور به سر می‌برند که عمدتا در ترکیه، اردن، لبنان و عراق ساکنند.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: سوریه تحریم

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`