موج
کدخبر : ۳۷۲۵۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-372561

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خاتم؛

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خاتم گفت: متأسفانه این پرنده در زمره پرندگان در معرض خطر انقراض گرفته است. از مهمترین عوامل تهدید کننده جمعیت هوبره می توان به تخریب زیستگاه به بهانه برداشت معادن ماسه، احداث جاده، تخریب لانه بخاطر چرای دام، شکار بوسیله سگ های گله، قاچاق تخم و جوجه، صید و شکار غیر مجاز اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، موسی شمسایی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خاتم گفت: هوبره یکی از پرندگان دشت زی از خانواده درناسانان بوده که در دشت های فلات مرکزی ایران زیست می کند.

وی در خصوص هوبره سمبل حیات وحش استان یزد تصریح کرد: هوبره پرنده بزرگی از تیره درناسانان است. زیستگاه این پرنده از شبه‌جزیره سینا گرفته تا قزاقستان و مغولستان ادامه دارد. هوبره پرنده‌ای نیمه‌مهاجر است. پرنده‌هایی که در مناطق سردسیر شمالی‌تر زندگی می‌کنند در فصل زمستان به نقاط گرم شبه‌جزیره عربستان و جنوب ایران و جنوب عراق و بلوچستان و جنوب غرب هند می‌آیند.

وی گفت: منطقه قره تپه واقع در شهرستان خاتم یکی از بهترین زیستگاه های هوبره به شمار می رود که بیشترین جمعیت هوبره را در خود جای داده است. هوبره از حشرات، برگ و بذر گیاهان نظیر یونجه، کلزا، کرزک (مندو) و.... تغذیه می کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خاتم در ادامه افزود: لانه سازی این پرنده با سایر پرندگان متفاوت بوده و بدون استفاده از چوب بر روی زمین تخم گذاری می کنند. رنگ تخم ها به گونه ای است که کاملا شبیه محیط اطراف بوده و این امر تخم ها را از چشم شکارچیان طبیعی دور نگه می دارد.

شمسایی گفت: متأسفانه این پرنده در زمره پرندگان در معرض خطر انقراض گرفته است. از مهمترین عوامل تهدید کننده جمعیت هوبره می توان به تخریب زیستگاه به بهانه برداشت معادن ماسه، احداث جاده، تخریب لانه بخاطر چرای دام، شکار بوسیله سگ های گله، قاچاق تخم و جوجه، صید و شکار غیر مجاز اشاره کرد.

وی در پایان اظهار داشت: با افزایش سطح حفاظت فیزیکی از مناطق و زادآوری این گونه توسط سازمان حفاظت محیط زیست و افزایش آگاهی مردم خوشبختانه شاهد حضور جمعیت قابل ملاحظه ای در منطقه شکار ممنوع قره تپه شهرستان خاتم هستیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها