موج
کدخبر : ۳۶۱۵۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361511

مجاهد کرباسی؛

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهریز گفت: هرگونه فعالیت عمرانی در بافت تاریخی شهر به استعلام از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه نیاز دارد و برای رعایت مقررات باید شهروندان بیش از گذشته همکاری لازم داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، مجاهد کرباسی رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهریز افزود: برای حفظ باغ شهر مهریز به همکاری مردم و شهرداری و شورای اسلامی شهر مهریز در نظارت بر ساخت و سازها نیاز است.

وی ادامه داد: هرگونه فعالیت عمرانی در بافت تاریخی شهر به استعلام از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه نیاز دارد و برای رعایت مقررات باید شهروندان بیش از گذشته همکاری لازم داشته باشند.

این مسئول اظهار کرد: برای طرح‌های مرمتی و بهسازی برخی از آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی منطقه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بودجه در سال‌ ۹۹  اختصاص یافت که طبق مقرات در بخش مرکزی شهرتسان هزینه می‌شود.

به گفته کرباسی این بودجه صرف مرمت و بهسازی مساجد روستاهای طزنج، سیدآباد و فخرآباد در دهستان میانکوه  می‌شود که پیگیری برای جذب بیشتر بودجه جزو برنامه‌های این اداره است  .

در  مهریز ۶۰۰ اثر تاریخی شناسایی‌ شده وجود دارد  که باغ پهلوان پور، قنات حسن‌آباد مشیر و دهنو در فهرست آثار سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) ثبت شده است.

تاکنون ۱۱۸ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی مهریز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و بنای اولیه مهریز به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی به قبل از اسلام نسبت می‌دهند و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری  در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها