موج
کدخبر : ۳۵۸۶۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-358634

نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد پیرامون اقدامات پژوهشی این سازمان گفت: با اینکه مدت کمی است که از اضافه شدن واحد پژوهش و ترویج به کمیته آموزش سازمان می گذرد اما بودجه بسیاری خوبی برای این واحد در مجمع مصوب شده که امیدوایم بتوانیم در مسیر توسعه صنعت ساختمان گام های خوبی برداریم.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمد فروغی نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد از به نتیجه رسیدن طرح پژوهشی سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد تا شش ماه آینده خبر داد.

وی پیرامون اقدامات پژوهشی این سازمان گفت: با اینکه مدت کمی است که از اضافه شدن واحد پژوهش و ترویج به کمیته آموزش سازمان می گذرد اما بودجه بسیاری خوبی برای این واحد در مجمع مصوب شده که امیدوایم بتوانیم در مسیر توسعه صنعت ساختمان گام های خوبی برداریم.

نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد با اشاره به اینکه طرح های پژوهشی از سوی کمیسیون های تخصصی به سازمان یا از سوی سازمان به کمیته های تخصصی ارائه می شود، اظهار داشت: در حال حاضر پنج پروژه از سوی کمیسیون عمران به واحد پژوهش ارائه شده که یکی از مهمترین آن ها طرح دکتر میرجلیلی است.

وی ادامه داد: این طرح که  شامل چک لیست جامعی از لحظه طراحی تا آخرین لحظه نظارت بر سازه های بتن آرمه را در برمی گیرد برای اولین بار در کشور ارائه شده و می تواند مورد استقبال متخصصان داخل و خارج استان در رشته های مختلف این سازه ها قرار گیرد.

فروغی در تشریح این طرح ابراز داشت: این طرح در قالب یک نرم افزار طراحی شده که عمده مبحث آن در خصوص طراحی و کنترل طراحی است که در اختیار طراحان قرار گرفته و زمانی که یک طراح می خواهد دفتر محاسبات را تحویل دهد این نرم افزار به صورت هوشمند سوالات مربوطه را چِک کرده و اگر تناقضی مشاهده کند اخطار داده و اشتباهات طراح را گوشزد می کند و طراح پس از رفع ایراد می تواند چک لیست را تکمیل کند.

وی مزیت این چک لیست را راحت کردن کار برای کنترل کنندگان نقشه دانست و گفت: این چک لیست راهنمایی خوبی در این زمینه بوده و نقشه را دقیق بررسی می کند که قطعا می تواند در مرحله نظارت هم کاربرد داشته باشد، بنابراین پس از نهایی شدن این نرم افزار دوره آموزشی آن را برای طراحان و کنترل کنندگان نقشه برگزار خواهیم کرد.

نماینده هیات مدیره درکمیته پژوهش سازمان تصریح کرد: احتمالا این نرم افزار به عنوان اولین طرح پژوهشی کمیسیون عمران تا اواخر آذرماه یا اوایل دیماه تحویل سازمان خواهد شد.

 فروغی درادامه به طرح پژوهشی دکتر پورحسینی در خصوص  چک لیستی سازه های نگهبان اشاره کرد و گفت: این چک لیست شامل ضوابط کلی در رابطه با سازه های نگهبان است که در گود برداری ها  به ویژه گودبرداری در ساختمان های بلند مرتبه اهمیت دارد و می توانند مانع از بروز خطرات فرو ریزی ساختمان های اطراف برای همسایگان و کارگران پروژه ها شده و جلوی تلفات جانی در این زمینه را بگیرد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد خاطر نشان کرد: یک طرحی توسط دکتر حاذقیان در زمینه ژئوتکنیک و مکانیک خاک مناطق استان انجام شده که منجر به پهنه بندی زمین های شهر و ثبت مشخصات آنان خواهد شد همچنین طرحی مشابه طرح دکتر میرجلیلی توسط دکتر رحیمی در رابطه با ساختمان های فلزی ارائه شده که به نظر می رسد نتایح تمامی این طرح ها تا 6 ماه آینده مشخص خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ارائه طرحی از سوی کمیسیون عمران در خصوص چک لیست ساختمان های بنایی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح که از سوی کمیسیون عمران به مهندس جلالیان ارجاع شده مشابه چک لیست ساخت و ساز بنایی است و به دلیل اینکه معمولا در این خصوص ضوابط  به درستی رعایت نمی شود و چک لیست ها هم جامع و بروز نیستند در حال بررسی است، اما این طرح از طرح های مصوب سازمان نبوده و توسط کمیسیون عمران و با مشورت گروه در حال انجام است.

فروغی تاکید کرد: قطعا این طرح نسبت به سایر طرح هایی که در کشور در حال تدوین است سرآمدتر بوده و مورد استقبال استان های دیگر هم قرار خواهد گرفت.

نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد در رابطه با طرح های پژوهشی انجام شده در سازمان گفت: طرح آقای دکتر زینی با موضوع  مقاوم سازی خشت و سازه خشتی نیز در سال گذشته پایان یافته و پس از دفاع نهایی، تحویل سازمان شده است.

وی در پایان از تمامی مهندسان صنعت ساختمان در رشته های هفت گانه تحت پوشش نظام مهندسی درخواست کرد ایده های خود را در راستای گره گشایی از مشکلات این صنعت و ارتقای آن به این سازمان ارائه دهند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها