موج
کدخبر : ۳۵۷۷۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357788

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد؛

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: شاخص برخورداری استان یزد از سیستم فاضلاب ۲۴درصد است که تا ۱۰ ماه آینده به۴۵درصد ارتقا خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، اصغر ریاضتی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد در نشست خبری گفت: شاخص برخورداری آب شهری در استان یزد بیش از  ۹۹درصد و نزدیک به ۱۰۰درصد است و شاخص برخورداری آب در روستاهای استان به ۶۰ درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از آب شهری و ۱۶ درصد از آب روستایی را با آب انتقالی تامین می‌کنیم، افزود: ۴۰ درصد منابع آب از منابع آب زیرزمینی استان تامین می شود.

وی در خصوص کیفیت آب در استان یزد، گفت: باید با ترکیب آب زیرزمینی و انتقالی کیفیت مناسب آب را در اختیار مردم قرار دهیم و با پروژه هایی که در دست احداث است می‌توانیم شرایط لازم را برای ترکیب مناسب این دو و کیفیت مطلوب ایجاد کنیم.

 ریاضتی در خصوص مدیریت مصرف آب گفت: میانگین الگوی مصرف در استان یزد الگوی مصرف قابل قبول در سطح کشور است ضمن اینکه طبق سند سازگاری با کم آبی که توسط وزارت نیرو به استان ابلاغ شده باید تا سال ۱۴۰۵ در بخش های شرب و بهداشت ۱۶ متر مکعب مدیریت مصرف داشته باشیم.

ریاضتی با بیان اینکه راهکارهای موثر مدیریت مصرف آب می تواند استفاده از لوازم کاهنده مصرف آب در داخل منازل همچنین در دستگاه های دولتی باشد، بیان کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا لوازم کاهنده مصرف آب به روش مناسبی در اختیار مردم قرار گیرد تا مدیریت مصرف در استان تحقق یابد همچنین در کیفیت شیرآلات به کار برده شده در ساختمان ها به منظور مصرف بهینه آب، سازمان نظام مهندسی ساختمان باید همکاری لازم را داشته باشد.

ریاضتی افزود: علاوه بر آن برای تحقق مدیریت مصرف بهینه آب استفاده از آب شرب در فضای سبز که در حال حاضر در استان کمتر از یک درصد است باید در ساعات خاصی از شبانه روز انجام شود.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: پروژه های تصفیه خانه شهرستانهای بافق و میبد بالای ۷۰ درصد پیشرفت داشته و با همکاری بخش خصوصی در حال انجام است همچنین به زودی فراخوان سرمایه گذاری پروژه فاضلاب شهری یزد اعلام خواهد شد.

 وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از بودجه فاضلاب در اعتبارات دولتی به شهر یزد اختصاص یافته است، افزود: شاخص برخورداری استان از سیستم فاضلاب ۲۴درصد و فاصله ما با شاخص کشوری به رقم ۵۵ درصد می رسد که سعی داریم تا ۱۰ ماه آینده پروژه تصفیه خانه فاضلاب را وارد مدار بهره برداری کنیم و در این صورت شاخص برخورداری استان یزد از سیستم فاضلاب به ۴۵ درصد خواهد رسید.

ریاضتی در ادامه با بیان اینکه هدررفت آب در استان ۲۱ و ۷ دهم درصد است، گفت: ۱۸ و نیم درصد هدر رفت آب شهری و ۳۵ درصد هدر رفت آب روستایی داریم که تنها ۲ درصد این موارد به انشعابات غیرمجاز برمی‌گردد و ۱۳ درصد آن مربوط به شبکه های فرسوده توزیع و خطوط انتقال است.

وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا در سال جدید باعث افزایش ۱۵ درصدی مصرف آب در یکی از شده است، گفت: ۱۵ تا ۳۰ درصد بدهی ۳۵ تا ۴۰ میلیارد تومانی به آبفا یزد مربوط به مشترکان خانگی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها