موج
کدخبر : ۳۳۱۷۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331789

رییس کانون وکلای دادگستری استان یزد؛

رییس کانون وکلای دادگستری استان یزد گفت: اولین جلسه کانون وکلای دادگستری یزد 8 خرداد 1395 در یزد برگزار شد و به این شکل هستی این کانون در تاریخ حقوق استان یزد به ثبت رسید و به طور مستقل فعالیت خود را آغاز کرد.

محمد حسین جعفری رییس کانون وکلای دادگستری استان یزد در گفت و گو با خبرنگار موج یزد در خصوص تاسیس کانون وکلای دادگستری استان یزد می گوید: در سال 1395 به عنوان بیست و چهارمین کانون وکلای دادگستری کشور با اهتمام وکلای دادگستری یزد، رییس کل دادگستری وقت استان یزد و دغدغه روسای سابق دادگستری استان یزد، کانون وکلای مرکز و پیشکسوتان عرصه وکالت یزد در اجرای مواد 1 و 3 لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال 1333 و سر انجام با تشکیل هیات نظارت بر انتخابات این دغدغه دیرین در قالب کانون وکلای دادگستری استان یزد متجلی شد.

از دکتر جعفری درخواست کردیم نحوه شکل گیری کانون را برای ما توضیح دهند.

با برگزاری انتخابات در تاریخ 30 اردیبهشت ماه سال 1395 این کانون شکل گرفت و وکلای واجد شرایط از بین 19 نامزد عضویت در هیات مدیره مبادرت به انتخاب 5 نفر عضو اصلی و 3 نفر عضو علی البدل کردند.

در اولین انتخابات کانون محمد حسین جعفری، اکبر صدری یزدی، سید ضیا فاطمیون، احمد دهقانی اشکذری، خدیجه بابایی و فرهاد ضیایی و سید عبدالرضا فاطمیون، حسین رمضانی نوق انتخاب شدند درنهایت پس از تایید صحت انتخابات از سوی هیات نظارت اولین جلسه کانون وکلای دادگستری یزد 8 خرداد 1395 در یزد برگزار شد و به این شکل هستی این کانون در تاریخ حقوق استان یزد به ثبت رسید و به طور مستقل فعالیت خود را آغاز کرد.

در خصوص اقدامات کانون وکلای دادگستری یزد در دو دوره اخیر بفرمایید.

راه اندازی اداره معاضدت قضایی در ساختمانی مستقل از کانون همچنین تصدی اولین کلینیک حقوق شهروندی استان یزد و کشور در سال 1395، برگزاری همایش های ملی در زمینه حقوق شهروندی، برگزاری جشن هفته وحدت و مشارکت در جشن گلریزان زندانیان نیازمند جرایم غیر عمد و کمک مالی به زلزله زدگان غرب کشور در سال 1396، تفاهم نامه با خانه مطبوعات یزد جهت پاسداشت حق دفاع از مردم و حق دسترسی به اطلاعات و دفاع از مطبوعات همچنین رونمایی از بزرگترین اینفوگرافی منشور حقوق شهروندی پیروی انعقاد تفاهم نامه همکاری با معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری در محل کلینیک حقوق شهروندی و اداره معاضدت قضایی خلاصه ای از اقدامات موثر کانون وکلای دادگستری یزد در این دو دوره بود.

اقدامات شاخص کانون وکلای دادگستری استان یزد را بیان کنید.

طبیعتا اولین هیات مدیره کار سختی در پیش داشت و باید ساختار و رویه را بنا می کرد. برگزاری اولین انتخابات الکترونیک هیات مدیره کانون های وکلای دادگستری ایران همچنین راه اندازی اتوماسیون اداری کانون و طرح کدینگ پروانه وکالت و کار آموزی بود که به نوبه خود کانون یزد در سطح کانون ها پیشتاز است.

چه اصلی را سرلوحه برنامه های کانون قرار دادید؟

سعی کردیم مشارکت محوری و برنامه محوری و هم افزایی را در سرلوحه خدمت به اعضای محترم و جامعه قرار دهیم تا جایی که استاد بهمن کشاورز  کانون وکلای دادگستری استان یزد را در تعامل سازنده و پویا با نهادهای حاکم، حائز رتبه اول دانست.

در خصوص نشریه تخصصی کلام وکیل و شکل گیری آن توضیح دهید.

هر چند کانون در دو سال ابتدای تاسیس تمام وقت و انرژی خود را صرف ساختار سازی در زمینه های گوناگون نمودولی از همان دوره اول هیات مدیره، پیگیری اخذ مجوز مجله تخصصی تصوب شد که در ابتدای دوره دوم این امر محقق شد و اولین مجله علمی و تخصصی حقوقی در استان یزد منتشر شد که این مجله به مقالات علمی، ترجمه ها، دیدگاه های تحلیلی و انتقادی حقوقی می پردازد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها