موج
کدخبر : ۲۷۲۴۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-272450

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد: فاز نخست کشت NFD که برای اولین بار در کشور به اجرا در آمده است در محل مجتمع گلخانه ای ارنان مورد بازدید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، سید جمال سجادی پور  رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد در بازدید از شرکت گلخانه ای ارنان مهریز با بیان این مطلب افزود: در سال گذشته 142 هکتار توسعه کشتهای گلخانه ای را داشتیم که طی آن سطح زیر کشت گلخانه های استان به 1690هکتار با تولید 485هزار تن افزایش یافت.

سجادی پور با اشاره به این که در سال جدید که تحت عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است افزایش 150 هکتاری کشتهای متراکم را برنامه ریزی نموده ایم  افزود :تنوع بخشی در محصولات گلخانه ای و تولید انواع سبزی وصیفی و گیاهان دارویی، تولید کشتهای نشایی در راستای صرفه جویی 25درصدی آب و 20 درصدی مصرف انرژی از جلسه برنامه های این سازمان در راستای افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی می باشد.

بر پایه این گزارش در جریان این بازدید که ریاست سازمان جهادکشاورزی یزد  در معیت زارع زاده  فرماندار مهریز با جمعی از مسئولین و کارشناسان بخش همراه بود فاز نخست کشت NFD که برای اولین بار در کشور به اجرا در آمده است در محل مجتمع گلخانه ای ارنان مورد بازدید قرار گرفت.

در این روش با حذف  خاک از سطح گلخانه، گیاه در بستر لایه ای از آب پرورش و تغذیه می شود و با عملکرد 650 تا 700 تن محصول در  هر هکتار شاهد افزایش بهره وری و صرفه جویی در آب و انرژی خوهیم بود به طوری که در کشتهای فضای باز به ازای هر متر مکعب آب تنها 1.5 کیلوگرم محصول برداشت می شود و در گلخانه های معمولی این میزان تا 23 کیلوگرم افزایش یافته و در کشت های نوین مانند NFDاین میزان به نحو قابل توجهی تا 60 کیلوگرم افزایش می یابد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها