English

معضلی به نام پلاک مخدوش...

معضلی به نام پلاک مخدوش...
به گزارش خبرگزاری موج

سرهنگ علی همه خانی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در یادداشتی با موضوع معضل پلاک‌های مخدوش نوشت:

اکثر مردم گمان می کنند که مخدوش کردن یا دستکاری کردن پلاک صرفا شامل جریمه نقدی می شود، اما این گونه نیست، چرا که طبق قانون، فردی که پلاک خود را مخدوش کرده و یا دستکاری کند، مستوجب جزای کیفری نیز می شود و این مساله ای حائز اهمیتی است که رانندگان و مالکان خودرو باید از آن آگاه باشند.

بارها پیش آمده که هنگام تردد در خیابان و یا معابر عمومی خودرو یا موتورسیکلتی را مشاهده کرده ایم که به شکل خلاقانه و گاهی خیلی ساده، بخش یا تمام قسمت پلاک وسیله نقلیه خود پوشانده و یا مخدوش کرده است. در خوش بینانه ترین حالت این کار توسط کسانی انجام می شود که سعی در دور زدن قوانین راهنمایی و رانندگی دارند و تلاش می کنند از نگاه تیز دوربین های طرح ترافیک و یا محدودیت های ترافیکی فرار کنند اما در بدبینانه ترین حالت آن می توان به این مطلب اشاره کرد که بسیاری از سارقان و تبهکاران برای فرار از دست قانون و عدم شناسایی از سوی ماموران پلیس، به هنگام اعمال خلاف قانون و مجرمانه خود، اقدام به پوشاندن پلاک و یا مخدوش کردن آن می کنند.

حتی اگر فردی هم خلافکار نباشد، با دستکاری کردن پلاک یا موتورسیکلت، خود را به عنوان فردی خلافکار به جامعه معرفی می کند؛ به همین خاطر است که وقتی راننده ای را با پلاک مخدوش می بینیم، بعید به نظر می رسد که در موردش گمان منفی نکنیم.

تا جایی که همگان می دانیم، ورود به طرح ترافیک ، رد شدن از چراغ قرمز، ورود ممنوع، توقف دوبله و ... همه تخلفات رانندگی، شامل جریمه هایی با مبالغ مختلف می شوند، اما سوال این جاست که آیا فرار از جریمه ها ارزش این را دارد که فرد دست به تخلف بزند یا با زیرپا گذاشتن قوانین راهنمایی و رانندگی خود را به یک مجرم تبدیل کند؟ چرا که طبق قانون، مخدوش کردن و یا دستکاری پلاک و یا ارکان اصلی خودرو جرم تلقی شده و فرد خاطی مستوجب مجازات برابر نص صریح قانون ذیل است.

ماده 720 قانون مجازات اسلامی،صراحتا در این خصوص چنین بیان داشته است که: هرکس در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری، زمینی، آبی یا کشاورزی، تغییر دهد و یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به آن الصاق نماید و یا برای آن پلاک تقلبی به کار برد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر و یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد و همچنین هر کس به نحوی از انحاء در شماره شاسی،موتور یا پلاک وسیله نقلیه موتوری و یا پلاک های موتور و شاسی که از طرف کارخانه سازنده حک یا نصب شده بدون تحصیل مجوز از راهنمایی و رانندگی تغییر دهد و آن را از صورت اصلی کارخانه خارج کند، به حبس از 6 ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

بنابر این ماده قانون و طبق گفته مبادی انتظامی و راهوری کشور، که پلاک وسیله نقلیه را به عنوان اساسی ترین مولفه کاربردی برای دسترسی و شناسایی مالک، مشخصات وسیله نقلیه و نظارت بر رفتارهای استفاده کنندگان از آن می دانند، تخلفات مرتبط با آن نیز که با انگیزه های مختلف و روش های مختلف و متقلبانه انجام می گیرد را جرم دانسته و علاوه بر جنبه های ترافیکی آن مشمول برخورد انتظامی دانسته و طبق قانون با فرد خاطی برخورد خواهند کرد و با اجرای طرح های مختلف انتظامی و ترافیکی جلوی بروز چنین رفتارهایی را می گیرند.

 این در حالی است که تیم های انتظامی و راهور فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با استقرار در معابر و میادین شهر تهران با اجرای طرح های برخورد با مختلفانی که پلاک خودرو را تغییر داده یا مخدوش می کنند، سعی در نظم بخشی و انتظام بخشی به ترددهای ترافیکی کرده که البته در این میان بسیار شاهد بودیم که در همین طرح ها نیز تعدادی از تبهکاران و مجرمان نیز شناسایی و دستگیر شده و ضمن توقیف و سایل نقلیه مذکور، متخلفان نیز با تشکیل پرونده قضایی به دادسرا معرفی شده اند. البته این قانون شامل تمام وسیله های نقلیه موتوری می شود،نیاز است که راکبین موتورسیکلت نیز مراقب باشند که پلاک های مخدوش و پوشانده وسیله نقلیه شان، می تواند برای آنها مجازات هایی را در پی داشته باشد.

 و کلام آخر این که شماره های حک شده روی موتور یا شاسی و یا پلاک های نصب شده روی وسیله نقلیه، همچون شناسنامه، اثر انگشت و یا کارت ملی مالک به حساب می آید که با استفاده از آن می توان اطلاعات زیادی در مورد خودرو از طریق آن به دست آورد که این اطلاعات مختص و منحصر به فرد می باشد که کمپانی سازنده خودرو و پلیس راهور برای آن وسیله نقلیه خاص مورد استفاده قرار داده اند که اگر از آن تخطی به عمل آید علاوه بر این که فرد خاطی به کمیسیون ماده 30 معرفی می شود، مجازات تعیین شده در ماده قانونی 720 قانون مجازات اسلامی مورد تعقیب و مجازات کیفری قرار می گیرد؛ و نیاز است مالک وسایل نقلیه از این مورد آگاه باشند تا علاوه بر رعایت قانون، مرتکب تخلفی که مستوجب کیفر باشد، نشوند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه