English

طبس ظرفیت تبدیل شدن به عسلویه معدنی کشور را دارد/ لزوم توجه ویژه به حوزه معدن برای کاهش وابستگی به نفت

طبس ظرفیت تبدیل شدن به عسلویه معدنی کشور را دارد/ لزوم توجه ویژه به حوزه معدن برای کاهش وابستگی به نفت

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام مجید نصیرایی نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در‌ مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی نوشت:

توسعه و سازندگی کشور در بخش های مختلف با پیگیری دولت، مجلس، همت مردم و دستان توانمند جوانان کشور در حال انجام است و در شرایط حساس کنونی و این جنگ اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه باید با تلاش و جدیت بیشتر دنبال شود.

یکی از پتانسیل های غنی کشور معادن متنوع و گسترده است که می توان با بهره گیری از این ظرفیت عظیم، پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی هم وابستگی به نفت را به حداقل برسانیم و هم اشتغال پایدار و متوازنی را در سرتاسر کشور ایجاد کنیم.

در خراسان جنوبی ظرفیت های عظیم معدنی وجود دارد که با نیروی متخصص و جوانان پرتلاش این منطقه می توان تحول عظیمی در سهم معادن از تولید ناخالص ملی و همچنین افزایش صادرات غیر نفتی کشور ایجاد کرد.

در همین راستا و در استان خراسان جنوبی می‌توان از طبس با دارا بودن ۶۵ نوع ماده معدنی به عنوان یکی از شهرهای بسیار غنی و با ظرفیت های بالای معدنی یاد کرد که می تواند نقش بسزایی در توسعه پایدار و متوازن، اشتغالزایی و افزایش صادرات غیر نفتی ایفا کند.

طبس در کنار تنوع بالای مواد معدنی موجود در این خطه استراتژیک، دارای ۷۶ درصد از ذخایر ذغال سنگ کشور است که این ظرفیت های عظیم خود گواه بر این است که می توان با حمایت دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی این منطقه را تبدیل به یک عسلویه معدنی در ‌کشور کرد.

پیش از این سالانه مقادیر زیادی از منابع ارزی کشور صرف واردات کک و دیگر‌مواد اولیه مورد نیاز در صنایع معدنی کشور ‌می شد که با تلاش و پیگیری های صورت گرفته توانستیم کارخانه های نیمه فعال موجود در منطقه را به ظرفیت اسمی خود نزدیک کنیم و از این مسیر کمک بسزایی برای جلوگیری از خروج ارز از کشور داشته باشیم. 

تکمیل زنجیره تامین و تولید صنایع معدنی هم در  طبس در حال پیگیری و انجام است که در بخش های مختلف از جمله تولید کک می توان به زودی در این حوزه نیاز کشور‌ را به طور کامل تامین کرد. 

توجه بیشتر به بخش معادن در کنار محاسن اقتصادی، می تواند در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی هم موثر واقع شود چرا که توسعه معادن و استفاده بهینه از این ظرفیت ها منجر ‌به مهاجرت معکوس، کاهش درصد بزهکاری از طریق اشتغالزایی، افزایش سطح امکانات زیرساختی و رفاهی و سربلندی و عزت نفس مردم منطقه خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه