English

تروریسم به نام دین و علیه دین

از منظر علم استراتژیک ناظر بر بخش امنیت، دهشت افکنی دوباره در حرم حضرت احمد بن موسی علیه السلام در شیراز که گروهک تروریستی داعش مسئولیت آن‌را پذیرفته، فاقد ارزش برای هرنوع بهره‌برداری است.

تروریسم به نام دین و علیه دین

خبرگزاری موج؛ رئوف پیشدار- استاد دانشگاه در یادداشتی نوشت:

حمله مسلحانه به یک زیارتگاه و زائران آن و بستن رگبار گلوله به روی زائران فقط یک عمل تروریستی، دهشت افکنی کور و احمقانه است. 

دهشت افکنی به هر شکل و فرم یک عمل نکوهیده شده، جنایتکاران و شایسته قوی ترین برخورد با آن است. قوانین و مقررات ناظر بر تعاملات بشری در جهان امروز چنین اجازه ای را نه تنها به هر واحد سیاسی که هدف چنین عملیاتی قرار گیرد، می دهد، که همه ی واحدهای سیاسی را نیز ملزم به برخورد با آن و همکاری با واحد سیاسی هدف قرار گرفته، می کند. 

دهشت افکنی به نام دین اما به جهت خدشه وارد کردن به ایمان و باورهای عمومی، صلح و آرامش در پرتوی دین و ایمان به خدا، جنایتی بس بزرگ تر  است. 

تفرقه میان امت اسلامی هدف همیشگی استکبار است . یکی از مبانی عمده این راهبرد ، کنترل جهان اسلام از طریق مذاهب اسلامی می باشد و  از ابزارهای این کار ، یکی ، استفاده از جاهلان و متعصبان یک مذهب و یا فرقه اسلامی علیه مذهب و فرقه اسلامی دیگر ، و نیز  طرح و کشاندن مسایل حساسیت زا به  میان توده های مردم و انتقال آن به حوزه عوام ، و خارج کردن مسایل  از حوزه علما و صاحبان اندیشه است .

اگر نگاهی به گفته ها و نوشته های بسیاری که متاسفانه این روزها  علیه مذاهب اسلامی  و بخصوص شیعه ایراد شده و یا نوشته و نشر گردیده بیندازیم ، خط و ربط استکبار را به وضوح در آن‌ها می بینیم . گرچه خوش‌بختانه با درایت علمای اسلام این راهبرد افشا شده  و خیلی کارکرد نداشته است ، ولی برخی حوادث و رخ دادها مانند حادثه تروریستی شیراز ، ضرورت هشیاری بیشتر دراین زمینه را مورد تاکید قرار می دهد.

خط قرمز جهان اسلام باید مدارا و احترام به همه ی مذاهب اسلامی ونیز پیروان آن‌ها باشد .دشمن در پی آن است که اصل مدارا را که  از اصول مورد تاکیددر اسلام و بخصوص میان مسلمین است ، از آن‌ها بگیرد . مدارا دستور اسلام است و این امر در نگاه به سیره رسول الله (ص)‌و اهل بیت بزرگوار آن حضرت ، سلام الله اجمعین ،  کاملا برجسته می باشد . تردیدی نیست که بسیاری از جنگ و نزاع‌ها و مشکلات موجود در جهان با ترویج فرهنگ مدارا دربین مردم قابل حل است. این امر یک شرط مهم دارد و آن انتقال هر امری به حوزه خودش است . یعنی مسایل و موضوعاتی که باید در حوزه علما مورد بررسی و تحلیل و نظر قرار گیرد را نباید اجازه داد که به میان توده های عامی جامعه انتقال یابد ،  وظیفه علماست که با ترویج و تشویق مدارا میان همه ی مومنان ، آن‌ها رابه برادری و اتحاد و تحکیم اخوت اسلامی سفارش کنند.

جمعیت بزرگ مسلمانان جهان به چیزی که دراین مقطع بیش از همه به آن نیاز دارد ، یک "‌هویت مشترک "‌با محوریت اسلام است که در صورت تحقق آن ، مسلمانان را به یک محور و نقطه ثقل در نظام و ساخت جهانی مبدل خواهد نمود. استکبار با شناختی که از اثرات و پیامدهای قدرت یابی مسلمین درصورت نیل به هویت مشترک دینی در نظام جهانی سلطه دارد ، حرکت هایی را سال‌هاست   در جهت تضعیف وحدت و هویت مشترک مسلمانان به پیش می برد و در سال‌های اخیر به آن شدت و حِدت هر چه بیشتری هم داده است . چنین شرایطی، برقراری تعامل میان مسلمانان را به عنوان یک جامعه اثرگذار در نظم نوین جهانی که به دهکده جهانی شهرت دارد ، ضروری تر می نماید.

در حوزه سیاست !  امنیت در منطقه خلیج فارس که می توان آن‌را مرکز جهان اسلام دانست در سال‌های اخیر شدیدا شکننده و پاره ای ملاحظات کشورهای منطقه نیز برآن سایه افکنده است. دهشت افکنی بلایی است که کشورهای منطقه اینک با آن روبرو هستند. دو مساله در منطقه موجب امکان یابی دهشت افکنان برای ظهور ، قدرت نمایی و نهایت تبدیل شدن به یک تهدید جدی امنیتی برای همه ی کشورهای منطقه شده است. این دو مساله عبارتند از اول : حضور گسترده نیروهای بیگانه درمنطقه چه بصورت اشغال  و یا توافق شده ( اغلب کشورهای حوزه خلیج فارس ) و ساخت (القاعده – جندالله - داعش و... ) و تحت حمایت قرار دادن تشکل های دهشت افکن با هدف های مختلف از جمله تنظیم روابط با کشورهای منطقه  و دوم : تقویت بدبینی و بی اعتمادی مردم منطقه به دولت های خود بویژه بواسطه  تکیه بیش از حد به آمریکا که به باور استراتژیست های منطقه  می تواند به بروز شورش ، قیام و حتی سرنگونی حکومت های منطقه بینجامد .

همانطور که اشاره رفت ، یکی از اهداف بیگانه ها در منطقه برای در حمایت قرار دادن تشکل های دهشت افکن ، تنظیم روابط با کشورهای منطقه مانند آن چیزی می باشد که آمریکا بویژه در پی اشغال عراق با استفاده از دهشت افکنانی مانند تروریست های داعش صورت می دهد. 

این امری کاملا واضح و مبرهن است که هر جا اهداف آمریکا تأمین شود، بدترین افراد و گروه های تروریستی دوست آمریکا می شوند و از آن ها حمایت می کند .

این گروه ها هیچ هدفی جز بدنام کردن اسلام و تامین منافع آمریکا ندارند . اسناد سرویس های امنیتی ایران و دیگر کشورهای منطقه نشان می دهد که آمریکا فقط از گروه داعش حمایت نمی کند ، بلکه بسیاری گروه های دیگر نیز تحت نفوذ و حمایت مالی آمریکا هستند. این گروه ها نه تنها علیه ایران، بلکه علیه تمامی متدینین در جهان فعالیت می کنند و هدف آن‌ها تنها مخدوش کردن چهره اسلام و زمینه سازی برای حضور نیروهای بیگانه در کشورهای اسلامی است. 

تحلیل گران سیاسی، فعال کردن گسل های قومی- فرقه ای را هدف نهایی آمریکا از پشتیبانی اطلاعاتی و عملیاتی از تروریست ها ارزیابی می کنند .

"پیتر سایموندز"  تحلیل گر انگلیسی می نویسد :‌آمریکا از یک طرف ادعا می کند به دنبال درگیری با ایران نیست و از طرف دیگر عملاً با تحریک اقلیت های نژادی و عملیات تروریستی به مقابله با ایران برخاسته است.

شبکۀ تلویزیونی اروپایی(یورونیوز) چندی پیش با پخش تصاویری از مهمات به دست آمده از دستگیر شدگان مرتبط با عملیات تروریستی شرق ایران ،  پرده از حمایت تسلیحاتی آمریکا از گروه های تروریستی در داخل ایران برداشته و افزوده است: از بازداشت شدگان سلاح هایی به دست آمده است که روی آن ها عبارت (ساخت آمریکا) حک شده است.

این مطالب نشان از آن دارد که تا حدود زیادی موضوع مداخلات آمریکا در امور کشورهای مستقلی از جمله ایران، موضوعی نیست که نزد افکار عمومی جهان پنهان و نامشخص باشد. سوالی که دراین جا مطرح می شود این است که افکار عمومی جهان تا چه وقت این گونه اقدامات و سیاست های آمریکا را تحمل خواهد کرد؟ و آمریکاییان تا کجا می توانند چنین سیاست هایی را دنبال کنند؟ نظرسنجی های متعدد نشان می دهد که در کشورهای اسلامی مردم مشکلات خود را از آمریکا می دانند و این نکته ای است که ازچشم کارتر رییس جمهوری اسبق آمریکا در کتاب جدیدش "‌فلسطین ؛ صلح ، نه تبعیض نژادی " هم پنهان نمانده است .

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر