موج
کدخبر : ۳۴۳۱۷۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343177

دهیار روستای ارزانفود

دهیار روستای ارزانفود با اشاره به اینکه فاز نخست شهرزیرزمینی ارزانفود آماده افتتاح است، گفت: زیرساخت های لازم گردشگری در شهرزیرزمینی ارزانفود ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری موج همدان،  عباس حسنی، دهیار ارزانفود با اشاره به اینکه زیرساخت های لازم گردشگری در شهرزیرزمینی ارزانفود ایجاد شده است، اعلام کرد: روستای ارزانفود در ۱۷ کیلومتری جنوب‌غربی بخش مرکزی همدان واقع است، این روستا به علت قرار گرفتن در دامنه کوه‌های سمت جنوب‌غربی کوهستان الوند از مناظر بسیار زیبایی برخوردار است که از سمت غرب به کوه‌های کلاه‌قاضی و ساوج‌بلاغ(به زبان محلی سرخ‌بلاغ) و از سمت شرق به روستای ترکمان و کوه قره‌داغ و از سمت جنوب به روستای تکمه‌داش ختم می‌شود.

وی افزود: فاز نخست شهر زیرزمینی ارزانفود آماده افتتاح بوده و زیرساخت های لازم برای بازدید گردشگران فراهم شده اما متأسفانه به علت شیوع کرونا افتتاح این فاز عقب افتاده است.

وی با بیان اینکه اهالی روستای ارزانفود به زبان ترکی، کردی و لک صحبت می کنند، افزود: ۲۸۰۰ نفر ساکن روستای ارزانفود هستند و شغل مردم این روستا کشاورزی، گردوکاری و دامپروری است.

دهیار روستای ارزانفود با بیان اینکه این روستا از لحاظ تاریخی بسیار غنی است، خاطرنشان کرد: یک قلعه قدیمی دارای حمام و خزینه در روستای ارزانفود قرار دارد که متعلق به ۵۰۰ سال پیش است.

وی با اشاره به وجود یک اقامتگاه بومگردی در روستای ارزانفود اعلام کرد: فاز نخست شهر زیرزمینی ارزانفود آماده افتتاح بوده و زیرساخت های لازم برای بازدید گردشگران فراهم شده اما متأسفانه به علت شیوع کرونا افتتاح این فاز عقب افتاده است.

حسنی با بیان اینکه یکسری سنگ نوشته نیز همزمان با شهر زمینی ارزانفود کشف شده است، گفت: روستای ارزانفود منطقه سرسبز و خنکی است و گردشگران می توانند از طبیعت بکر روستا نیز استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بهسازی خیابان ها و معابر باید در روستای ارزانفود انجام شود، ادامه داد: سالن ورزشی این روستا دو سال است که نیمه کاره باقی مانده و هر ساله اعتبار کمی به این سالن اختصاص داده می شود.

وی با بیان اینکه این روستا دبستان و راهنمایی دخترانه و پسرانه دارد و دانش آموزان برای تحصیل در مقطع دبیرستان به سنگستان یا ملایر می روند، گفت: روستای ارزانفود مستعد کارهای کوچک زوده بازده روستایی است.

دهیار ارزانفود در پایان با بیان اینکه مهاجرت معکوس در این روستا انجام شده است، یادآور شد: قالی‌بافی، جوراب بافی، خیاطی و سبدبافی از صنایع دستی این روستا است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها