English

ذخیره‌سازی ۲۲۰ نمونه خون بندناف نوزادان استان مرکزی

مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: ۲۲۰ نمونه خون بندناف سال گذشته، با هدف بهره‌مندی در آینده در بانک خون رویان تهران ذخیره‌سازی شد.

ذخیره‌سازی ۲۲۰ نمونه خون بندناف نوزادان استان مرکزی
به گزارش خبرگزاری موج مرکزی

، «مریم جنابی» روز شنبه در گفت و گویی افزود: زوج‌هایی که تصمیم به ذخیره خون بندناف نوزاد خود دارند به صورت اینترنتی در سایت مورد نظر ثبت نام کنند، یا حضوری به جهاد دانشگاهی استان واقع در خیابان شهید بهشتی اراک مراجعه کنند.

وی بیان کرد: هنگام قرارداد با زوج‌ها مبلغی دریافت و سالانه چهار تا ۶ میلیون ریال بابت هزینه نگهداری از متقاضیان دریافت می‌شود.

مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاد دانشگاهی استان مرکزی ادامه داد: زنان باردار در سی و ششمین هفته از بارداری مشاوره شده و با انجام آزمایش‌های مورد نیاز قرارداد استفاده از خون بندناف با آنان بسته می‌شود.

جنابی افزود: انجام ندادن هرگونه تتو، حاشور و بیماری خاص از جمله شرایط فیزیکی برای انعقاد قرارداد با زوجه‌ متقاضی برای استفاده از خون بندناف است.

وی اظهار کرد: کارشناس خونگیری با انعقاد قرارداد، هماهنگی لازم با متقاضی را انجام می‌دهد و فلاکس مخصوص در اختیار مادر باردار گذاشته شده تا در هنگام زایمان خون بندناف در فلاکس ذخیره شود.

وی توضیح داد: هنگام درد زایمان و انتقال به مرکز درمانی متقاضی، کارشناس خونگیری را مطلع و در اتاق زایمان کارشناس خونگیری خون بندناف نوزاد را که ۱۰۰ تا ۲۵۰ سی سی است به کیسه منتقل و در داخل فلاکس مخصوص با برچسب مشخصات مهر و موم می‌کند.

مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاد دانشگاهی استان مرکزی اضافه کرد: سپس با هماهنگی انجام شده، خون بندناف توسط خودرو آژانس به بانک خون تهران ارسال می‌شود.

به گفته وی، محل نگهداری و انجماد خون بندناف در تهران است که در تانکرهای ازت و در دمای ۱۹۶ درجه سانتیگراد زیر صفر حفظ می‌شود.

جنابی افزود: خون بندناف نوزادی که در بانک خون تهران نگهداری می‌شود در صورت ابتلا به بیماری سخت درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین خواهر و برادرهای این نوزاد هم درصورتیکه نوع خون آنان با نوزاد سازگار باشد از آن بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مدت قرارداد با والدین برای نگهداری خون نوزاد در حال حاضر ۲۰ سال است، گفت: چنانچه کارآیی سلول‌ها حفظ شود، قرارداد تمدید می‌شود.

مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاد دانشگاهی استان مرکزی ادامه داد: سلول‌های خون بندناف ممکن است برای بعضی خانواده‌ها هیچگاه استفاده نشود اما برای شخص دیگر در حکم حیات دوباره است.

وی در خصوص سلول‌های بنیادی (STEM CELL) اظهار کرد: این سلول‌ها ابتدایی‌ترین سلول‌های سازنده بدن هستند که در طول دوره رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول‌های بالغ می‌شوند که مسئول ساخت انواع بافت‌های بدن هستند.

جنابی افزود: پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بندناف و جفت به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود در حالیکه سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان هستند و با گرفتن خون بندناف و با تزریق و جایگزینی آن در مناطقی که به صورت جدی آسیب ‌دیده‌اند، می‌توان به بهبودی آن قسمت کمک کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه