موج
کدخبر : ۳۷۵۰۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375036

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران خبر داد:

مدیر منطقه ۹ انتقال گاز ایران گفت: با پیگیری های استاندار مازندران عملیات اجرایی خط دوم گازرسانی شمال کشور با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومان آغاز می شود. ‎

به گزارش ‌خبرگزاری موج مازندران، مقدم بیگلریان در دیدار با استاندار مازندران با اشاره به برنامه ها و مسائل پایداری انتقال گاز استان مازندران، اظهار داشت: با پیگیری های جدی که از اسفند ماه سال 1398 به عمل آمده مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی گاز ایران درباره اجرای خط دوم سی اینچ شمال کشور در محدوده نور تا کلارآباد به طول حدود 75 کیلومتر در مرحله اجرایی قرار گرفته و با مساعدت های مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه گاز ایران که مجری پروژه های زیر بنایی شرکت ملی گاز ایران هستند در برنامه سال 99 قرار گرفت.

وی ادامه داد: مهمترین نیاز اجرایی این پروژه ملی، تأمین مالی و سفارش و ساخت تأمین لوله بود که خوشبختانه در مرحله اتمام ساخت بوده و کار طراحی تفصیلی و تهیه اسناد مناقصه هم انجام شده و هم اکنون پروژه در مرحله تشریفات مناقصه قرار دارد.

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران گفت: چون برای این پروژه از لوله با کلاس ساختمانی بالایی استفاده می شود و بنابراین حریم ایمنی خط لوله فشار قوی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت و به اعتبار این لوله، فشار قطعه مجاورش با نصب ایستگاه کنترل فشار کاهش داده می شود  که حریم ایمنی خط لوله گاز در این منطقه به شدت کاهش پیدا می کند و مشکلات مردم و شرکت انتقال گاز در خصوص فواصل حریم ایمنی مرتفع می شود و از ۲۰۰ متر فعلی به حدود 30 متر خواهد رسید و این امر باعث می شود یک رونق اقتصادی قابل توجهی با آزاد شدن زمین ها و کاهش حریم ها ایجاد شود.

وی بیان کرد: این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است و ضمن اینکه با به بهره برداری رسیدن این قطعه لوله یک ظرفیت مخزنی قابل توجهی ایجاد می شود و در شرایط پیک مصرف فصل سرما برای ناحیه مرکزی و غرب استان مازندران بسیار مهم است، همچنین این ظرفیت موجب شده برنامه های گازرسانی به مناطق کوهستانی شهرستان نوشهر در محدوده پول و کجور نیز سرعت پیدا نماید.

بیگلریان عنوان کرد: یکی از دلایلی که این پروژه تأخیر قابل توجهی برای آغاز عملیات اجرایی داشته، مشکلات معارضین در مسیر خط لوله فعلی است که ناشی از توسعه ساخت و ساز در شمال کشور و کمبود زمین در عرصه دریا و جنگل موجب شده که تعارضات متعددی در حریم ایمنی خط لوله اتفاق افتد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با حمایت و قول مساعدی که استاندار مازندران برای همکاری در رفع موانع اجرایی پروژه دادند این پروژه برای تسریع تشریفات مناقصه و اجرایی شدن استارت خورده است و با پیگیری هایی که انجام شد و قول مساعدی که شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران دادند از اواسط سال جاری عملیات اجرایی پروژه شروع خواهد شد.

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران خاطرنشان کرد: بدیهی است برای اینکه این مشکلات پیش رو مرتفع شود حمایت همه جانبه دستگاه های اجرایی بویژه فرمانداران شهرستان های غرب استان ضرورت دارد و با دستوری که استاندار دادند قطعاً این اتفاق خواهد افتاد و امیدواریم این پروژه مهم ملی مطابق برنامه زمان بندی پیش بینی شده به بهره برداری برسد.

وی تأکید کرد: این پروژه بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان هزینه دارد و اگر چنین پروژه در مراحل اجرایی متوقف شود خسارت سنگینی را متوجه منابع ملی کشور می کند که امیدواریم این دغدغه با همکاری دستگاه های اجرایی مرتفع شود و زودتر به بهره برداری برسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها