موج
کدخبر : ۳۷۳۷۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373734

با حضور مسئولان استان مازندران صورت گرفت؛

با حضور مسئولان استانی، شناسنامه ۲ نفر از مشمولین قانون ماده واحده اعطاء تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی صادر و تحویل شد. ‎

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، حسین حسن نژاد در جلسه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که مشمول این قانون شده اند، با قدردانی از زحمات و تلاشهای اداره کل ثبت احوال، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران، اظهار داشت: اعطای تابعیت به فرزندانی که از مادر ایرانی هویت می گیرند وظیفه اخلاقی ما است زیرا در این آب و خاک به دنیا آمده‌اند و در حال رشد هستند و دولت در قبال فرزندان اعطای تابعیت مسئول است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران ادامه داد: به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از ۱۸ سالگی به درخواست مادر و پس از ۱۸ سالگی به درخواست خودشان می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی کرده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری مازندران نیز در این جلسه گفت: در گذشته و در سال ۸۵ ماده واحده‌ای در قانون وجود داشت که بر اساس آن به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که بالای ۱۸ سال سن داشتند شناسنامه اعطا می‌شد و این قانون خلاءهایی داشت که مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت قانون اعطای تابعیت به همه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی توسط مجلس شورای اسلامی و همکاری سایر نهادها تصویب و به همه استان‌های سراسر کشور ابلاغ و اعلام شد.

وی افزود: روند صدور شناسنامه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی آغاز شده و در اولین گام شناسنامه 2 نفر از فرزندان خانواده بلوچی که مشمول این قانون بوده اند صادر و تحویل خواهد شد.

غلامعلی کریم پور با بیان این نکته که این قانون کلی است و برای همه کشورها قابلیت اعمال دارد تصریح کرد: ثبت نام برای اخذ شناسنامه از دو مجرای حضور در محل اداره کل اتباع، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، دفاتر خدمات اتباع خارجی و دیگری به صورت مجازی با ثبت مشخصات در سایت اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی (BAFIA) انجام می‌شود.

همچنین مدیرکل ثبت احوال مازندران هم با اشاره به اینکه سازمان ثبت احوال کشور در فرآیند اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی در پایان راه قرار دارد، بیان کرد: متقاضیان دریافت تابعیت ایرانی زیر ۱۸ سال، بر اساس قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، توسط مادر و متقاضیان بالای ۱۸ سال خودشان می‌توانند اقدام کنند.

مجتبی فاطمی عنوان کرد: در ثبت احوال سند هویتی مادر بررسی و احراز می شود و بعد از تأیید و تصویب کمیسیون اتباع که به ما اعلام می شود، برای صدور تابعیت مراحل انجام خواهد شد.

وی به ابلاغ شیوه نامه اجرایی صدور شناسنامه برای فرزندان تبعه خارجی با مادر ایرانی اشاره کرد و اظهار داشت: در استان مازندران نیز فرآیند این کار همزمان با سراسر کشور آغاز شده است.

مدیرکل ثبت احوال مازندران از رفع مشکلات فرزندان اتباع برای ارائه برگه‌های هویتی خبر داد و گفت: تلاش ویژه‌ای در ارائه خدمات مناسب به این افراد داریم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها