موج
کدخبر : ۳۶۶۱۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366118

معاون اداره کل شیلات مازندران خبر داد:

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات مازندران گفت: محصولات شیلاتی از مازندران ، امسال ۱۶ درصد افزایش داشته است که صادرات شامل خوراک آبزیان، گوشت ماهیان خاویاری ، ماهیان سردابی و گرمابی بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، محمد مهدی عباس‌زاده اظهار داشت: ۱۰ ماه امسال افزایش ۱۶ درصدی صادرات را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتیم که ماهیان خاویاری به کشور‌های اروپایی و حاشیه خلیج فارس ، گوشت ماهیان خاویاری به کشور‌های روسیه ، عراق و افغانستان ، خوراک آبزیان به کشور‌های ارمنستان ، آذربایجان ، عراق و افغانستان صادرات داشتیم.

وی ادامه داد: تاکنون 2 هزار و ۱۷۷ کیلوگرم صید ماهیان خاویاری ، ۱۱ هزار تن کیلکا و یک هزار و ۳۲۰ تن ماهیان استخوانی در استان صید شد.

معاون آبزی‌پروری شیلات مازندران گفت: مازندران رتبه نخست تولید ماهیان خاویاری را در کشور داراست و پرورش ماهیان خاویاری پتانسیل انکارناپذیر در شیلات استان است.

عباس‌زاده با بیان اینکه پرورش ماهی خاویاری به دو صورت استفاده از منابع آب داخلی و استفاده از آب دریا انجام می‌شود، افزود: از زمین‌های ساحلی با استفاده از آب دریا برای پرورش ماهیان خاویاری استفاده می‌کنیم که پتانسیل خوبی برای پرورش است و در این راستا باید زمین تامین شود.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات مازندران گفت: پارسال ۵۰۰ تن ماهی در قفس تولید شد که پیش‌بینی امسال بیش از ۷۰۰ تن است.

عباس‌زاده با بیان اینکه شیلات مازندران به عنوان سردمدار تولید آبزیان و قطب اصلی شیلاتی کشور است، گفت: پرورش ماهی در قفس، پرورش ماهی خاویاری، توسعه و افزایش بهره‌وری ماهیان سردابی و گرمابی، پیگیری دریافت تسهیلات آبزی‌پروان از مواردی بود که سال گذشته در بخش شیلات پیگیری شد

وی با اشاره به اینکه پارسال ۱۰۰ هزار تن ماهی در مازندران صید شد، افزود: سه هزار و ۶۰۰ مرکز آبزی پروری فعال با تولید ۸۰ هزار تنی در مازندران وجود دارد که برای ۶ هزار و ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات مازندران تصریح کرد: بازسازی ذخایر آبزیان، نقش مهمی در بخش شیلات دارد و به همین منظور همه ساله اگر بحث تامین پشتوانه ذخایر آبزیان صورت نمی‌گرفت امروزه در سبد صید صیادان وجود ماهیان استخوانی را نداشتیم.

عباس زاده از فعالیت دو مرکز بازسازی ذخایر در استان خبر داد و افزود: در این مراکز انواع ماهیان استخوانی وجود دارد که سال گذشته ۸۰ میلیون قطعه ماهیان استخوانی در دریا رهاسازی شد.

وی با بیان اینکه سالیانه ۸۵ میلیون قطعه رهاسازی بچه ماهی در کارگاه شهید رجایی ساری انجام می‌شود، گفت: از سال ۸۶ تاکنون ۱۱۳ میلیون قطعه تکثیر طبیعی بچه ماهی انجام شد که کمک به تکثیرافزایش ماهی سفید شده است.

عباس‌زاده به اختصاص تسهیلات و حمایت‌های تسهیلاتی به فعالان عرصه آبزی‌پروران اشاره کرد و گفت: از محل سامانه بهین‌یاب، سیتا و صندوق توسعه ملی به طرح‌های آبزی‌پروری تسهیلات پرداخت می‌شود.

معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات مازندران خاطر نشان کرد: ۵۳ پره صیادی در استان فعال هستند و فرآوری و بسته‌بندی سالیانه ۴۰۰ تن فیله و ۴ هزار تن روغن ماهی جزء فعالیت‌های صنایع شیلاتی است که در استان انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: پرورش ماهی در قفس یکی از گونه‌های پرورش ماهی است که دنیا به این سمت در حال حرکت است و به دلیل اینکه منابع آب‌های داخلی محدود است، پرورش ماهی در قفس را در دستورکار خود قرار دادند.

عباس‌زاده با بیان اینکه پرورش ماهی در قفس نیازمند یکسری زیرساخت‌ها است، گفت: زمین‌های ساحلی که به عنوان زمین پشتیبان قفس هستند که قفس‌ها را سرهم بندی می‌کنند و به داخل آب انتقال می‌دهند و مرحله بعدی زیرساخت، اسکله‌های پشتیبان قفس هستند که در مازندران اسکله‌های پشتیبان که جزء ضرورت است وجود ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها