English

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین:

تبلیغات زودهنگام، اصل رقابت و سلامت انتخابات را خدشه‌دار می‌کند

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین گفت: تبلیغات زودهنگام انتخاباتی موجب خدشه‌دار شدن اصل رقابتی بودن و سلامت انتخابات می‌شود. دستگاه قضائی استان با همکاری ضابطان دادگستری مصمم است تا با نظارت مستمر بر رفتارهای انتخاباتی کاندیداها، ضمن پیشگیری از جرایم و تخلفات در این حوزه، در صورت تداوم آن با افراد خاطی در هر سطحی برخورد کند.

 تبلیغات زودهنگام، اصل رقابت و سلامت انتخابات را خدشه‌دار می‌کند
به گزارش خبرگزاری موج قزوین

،علی فولیان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین در هفتمین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان قزوین که با حضور اعضای ستاد امنیت انتخابات استان در استانداری قزوین برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه مجلس، محورِ بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها، قانونگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌هاست، بر اهمیت و حساسیت انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی تاکید و عنوان کرد: مردم با مشارکت و حضور در انتخابات، در مدیریت کلان کشور نقش‌آفرینی می‌کنند؛ بنابراین باید اهمیت و حساسیت انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی برای مردم و مسئولان تبیین شود.

دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان قزوین در ادامه افزود: آحاد جامعه باید دقت نظر داشته باشند که برای رفع مشکلات اقتصادی در جامعه نیازمند مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و به تبع آن تشکیل مجلس مقتدر و متخصص هستیم.

وی اضافه کرد: دشمن با ابزار رسانه همه تلاش خود را برای تاثیرگذاری بر مردم به کار می‌بندد و ما موظفیم در عرصه عمل با خدمت شایسته، رضایتمندی و اعتماد در بین مردم  ایجاد کنیم.

وی ضمن ابراز خرسندی از تشکیل کمیته‌ رصد نارضایتی‌های عمومی در سطح فرمانداری‌ها افزود: همه مسئولان به وعده‌های خود عمل  و با احصاء مطالبات اولویت‌دار مردم در مناطق مختلف استان نسبت به گره‌گشایی و حل مشکلات مردم اقدام کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید با هم‌افزایی بین.دستگاهی و زمانبندی مشخص، تحقق اقدامات تاثیرگذار جهت حل مشکلاتی که باعث ایجاد نارضایتی عمومی شده را در دستور کار خود قرار دهیم، ادامه داد: از مدیران انتظار می‌رود به‌منظور برپایی هرچه باشکوه‌تر انتخابات در سال جاری، ضمن پرهیز از هرگونه نگاه فردی، بخشی و صنفی، همه همگام و یکصدا در خدمت انتخابات باشند.

این مقام قضائی در تصریح مفاد ماده 75 قانون انتخابات بر لزوم رعایت اصل بی‌طرفی مدیران و مجریان انتخابات تاکید کرد و افزود: مطابق این مقرره قانونی مقامات مندرج در این ماده و دست‌اندرکاران امور اجرائی و نظارتی انتخابات در طول مدت مسئولیت در فرایند انتخابات موظفند در ساعات و محیط اداری و غیراداری بی‌طرفی کامل را حفظ کنند و نمی‌‌توانند به‌نفع یا به ضرر نامزد‌ها و احزاب و گروه‌های سیاسی در انتخابات و مواضع آن‌ها اقدام یا اعلام‌‌نظر کنند.

فولیان ضمن هشدار به مدیران و مسئولان مبنی بر عدم‌سوء‌گیری و ایجاد شبهه حمایت و گرایش به نفع کاندیدای انتخاباتی خاص تاکید کرد: ضرورت دارد که همه دست به دست هم دهیم و با یک تدبیر و تلاش جمعی، شاهد انتخاباتی امن، سالم و با مشارکت حداکثری در استان باشیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین با بیان اینکه رفتارهای انتخاباتی کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی رصد می‌شود، ادامه داد: تبلیغات زودهنگام به‌عنوان مهم‌ترین جرم از جرایم انتخاباتی در این دوره از انتخابات تعیین شده است.

وی تصریح کرد: تبلیغات زودهنگام توسط داوطلبان انتخابات مجلس، ممنوع است و این موضوع موجب خدشه‌دار شدن اصل رقابتی بودن انتخابات و سلامت انتخابات می‌شود و تداوم این قبیل جرائم انتخاباتی و عدم‌واکنش مناسب توسط نهادهای مسئول نسبت به این دسته از تخلفات موجب ایجاد شائبه در اذهان عمومی و سایر داوطلبان انتخاباتی می‌شود.

این مقام مسئول همچنین به کاندیداهای احتمالی مجلس شورای اسلامی هشدار داد که مراقب تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود باشند، چراکه تمامی اخبار و گزارشات مربوط به فعالیت‌ها و تخلفات موردرصد قرار گرفته و در ارزیابی صلاحیت آنها در آینده مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: اخبار و گزارشات مربوط به تخلفات تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از طریق سامانه‌های هوشمند از جمله سامانه جامع اطلاعاتی مردمی (سجام) و سایر مکانیسم‌های طراحی‌شده دریافت خواهند شد.

این مقام قضائی برگزاری انتخابات سالم، امن، ایجاد فضای رقابتی سالم و ایجاد شور و نشاط انتخاباتی از جمله اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: دستگاه قضائی استان با همکاری ضابطان خود مصمم است با نظارت مستمر بر رفتارهای انتخاباتی کاندیداها، ضمن پیشگیری از جرایم و تخلفات در این حوزه، در صورت تداوم آن با افراد خاطی در هر سطحی برخورد کند.

این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: توجیه، ارشاد و انذار تشکل‌ها، احزاب، گروه‌ها، ستادهای تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی و تشریح مفاد قانونی و جرائم و مجازات‌های قانونی از طریق رسانه‌های جمعی با هدف اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، مهم‌ترین راهبردهای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی است.

دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان قزوین همچنین اظهار کرد: داوطلبانی که رد صلاحیت شده‌اند در چارچوب قانون می‌توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان ارسال کرده و باید از هرگونه حاشیه‌سازی اجتناب کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه