English

تئاترهای پاییزی آذر کدامند؟

صحنه نمایش در روزهای پاییز آماده استقبال از مخاطبین تئاتر با هر سلیقه‌ای بوده و تماشاخانه‌های تهران میزبان گروه‌های نمایشی هستند.

تئاترهای پاییزی آذر کدامند؟
به گزارش خبرگزاری موج

، امروز صحنه نمایش آماده استقبال از مخاطبین تئاتر با هر سلیقه‌ای بوده و تماشاخانه‌های تهران میزبان گروه‌های نمایشی هستند.

 

تئاتر شهر

نمایش «چرتالدو» با نویسندگی مسعود هاشمی نژاد از ۱۹ آذرماه تا ۲۴ دی در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر اجرا خواهد داشت، بازیگران این نمایش بازیگران: حسین کشفی اصل، مهسا جعفری، یوسف کشتکار، حسن مقدم، سبحان ترونده، عسل رحیمی، زهرا حیدری، عرفان علی لیواری، فاطمه رستین، هستی اقدامی، سید امیررضا نمازی، محمدرضا علی محمدی، امیرمحمد کرمی، شادمهر بابایی، رضا ایمانی، قائم آینه وند، نریمان علی لیواری، کوروش دهیار، امیررمضانی و مهرداد زارعی هستند.

این نمایش که آهنگساز و نوازنده مخصوص خود را دارد در خلاصه این نمایش آمده است: «خانم‌ها و آقایون، افتخار دارم که پانصد و نود ششمین «شاد‌ترین برنامه تلوزیونی دنیا» رو افتتاح کنم. شما تصویر ما رو از «چرتالدو» شهر روشنایی‌های بی پایان می‌بینید، می‌دونم که بی‌صبرانه منتظرید تا مهمونِ امشب برنامه اینجا به استودیوی ما بیاد تا من روی همین صندلی خصوصی‌ترین و بی ارزش‌ترین و پرحاشیه‌ترین زوایای زندگیِ اش رو برای شما بینندگانِ عزیز بکشم بیرون و بریزم رو زمین! پس من شما رو بیش از این منتظر نمی‌ذارم و نظرتون رو جلب میکنم به عجیب‌ترین مرد این روز‌های چرتالدو آقایِ...»

نمایش «وداد شکافه زن» با نویسندگی و کارگردانی علیرضا دهقانی از ۸ آذرماه تا ۸ دی‌ماه در سالن قشقایی تئاتر شهر اجرا خواهد شد.

بازیگران این نمایش: ماندانا عبقری، حمیدرضا فراهانی، جواد اینانلو، زهراغفاری، محمدرضا لطفی، فریبا خلیلی، مهدی دشتی، نرگس مروتی، محمدامین عرب سالاری و اشکان بوداغی هستند.

در خلاصه این نمایش آمده است: وداد شکافه زن کنیز بارگاه بهرام گور میشود. بهرام از او می‌خواهد تا برایش افسانه بخواند. وداد در رقص و خنیاگری و مضحکه سازی مطربان درگاه بهرام، با تلفیق زبان کلاسیک و ادبیات امروزی، هفت حکایت از صبر، راستگویی، عفت، دانایی، عزت نفس، نکوهش، طمع و نجابت را برای بهرام گور روایت می‌کند.

نمایش «دور» هم دیگر اثری است که در مجموعه تئاترشهر و در سالن قشقایی اجرا‌های خود را شروع کرده است، نویسندگی و کارگردانی این نمایش را وحید نفر برعهده داشته و علی باروتی، محسن زرآبادی پور، سهیل ساعی، محمد شکری و محمدهادی عطایی بازیگران آن هستند.

حمیدرضا نعیمی قصد دارد در آذر سال جاری نمایش «فردریک» را در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه ببرد.

سال ۱۳۹۸ گروه تئاتر «شایا» به سرپرستی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی به سراغ نمایشنامه زیبای «فردریک» اثر اریک امانوئل اشمیت با ترجمه شهلا حائری رفت و این اثر را برای اجرا به مجموعه تئاتر شهر پیشنهاد داد.

در آن مقطع زمانی با موافقت مسئولان وقت مجموعه تئاتر شهر، تمرین‌های «فردریک» با حضور فرهاد آییش و امیرحسین رستمی و اعضای همیشگی گروه تئاتر «شایا» آغاز و پس از ۷۰ روز تمرین مجوز اجرای نمایش کسب شد. طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار بود «فردریک» بعد از اجرای نمایش «قهوه قجری» به کارگردانی زنده‌یاد آتیلا پسیانی روی صحنه سالن اصلی تئاتر شهر برود که به دلیل شیوع ویروس کرونا این امر میسر نشد.

این توقفِ اجباری پنج‌سال به طول انجامید تا بالاخره در آذر سال ۱۴۰۲ نمایش «فردریک» با تغییراتی در عوامل روی صحنه برود.

طبق گفته حمیدرضا نعیمی این اجرا در طراحی کارگردانی، بازی‌ها، موسیقی، طراحی لباس، طراحی حرکت و پوستر و همین‌طور در عوامل کارگردانی تغییراتی داشته است و قطعاً نسبت به اجرای پنج سال پیش کامل‌تر و متفاوت‌تر است.

«فردریک» سرگذشت ستاره بازیگری تئاتر بولوار در پاریس و فرانسه قرن نوزدهم است. فردریک لومتر، بازیگری افسانه‌ای است که تمام نقش‌ها و ژانر‌ها را آزموده است. او میلی سیری‌ناپذیر برای بازیگری دارد. از لذاتِ زندگی چیزی نیست که تجربه نکرده باشد، اما چند ماهی است که در میان تماشاگران متوجه دو چشمِ میشی‌رنگ می‌شود که در تاریکی فضای سالنِ نمایش هم‌چون چشمانِ گربه می‌درخشند و این سرآغازِ نمایشنامه شورانگیزِ اریک امانوئل اشمیت است.

نمایش عروسکی «مامان» به کارگردانی الهام سلج محمودی ویژه بزرگسالان، از ۸ آبان‌ماه، ساعت ۲۰:۳۰ در تالار سایه تئاترشهر به صحنه می‌رود. مرجان نامورآزاد، رویا ناصری، علی باروتی، صبا قدیمی و معصومه آرواز در این نمایش به عنوان بازی‌دنده عروسک حضور دارند. همچنین ملیحه شبانیان، علی باروتی و رویا ناصری به عنوان صداپیشه با گروه نمایشی «چهل و سه» همکاری می‌کنند.

نمایش «مامان» جزو آثار برگزیده نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی محسوب می‌شود و روایت ناگزیر انتخاب انسان‌ها؛ انتخابی میان مسئولیت‌ها و رویا‌های شخصی است. نکته جالب توجه برای این نمایش +۱۴ بودن آن به‌عنوان یک نمایش عروسکی است.

نمایش «دنیا یه کنسرت به من بدهکاره» به نویسندگی و کارگردانی سهند خیرآبادی و تهیه‌کنندگی محمد قدس از نهم آبان ۱۴۰۲، ساعت ۲۰ در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. 

لازم به‌ذکر است نمایش «دنیا یه کنسرت به من بدهکاره» روز‌های پایانی مهرماه در دبی روی صحنه رفته است. 

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است: «مهران مردی میانسال است که تصمیم گرفته بحران‌های زندگی خود را با مخاطبان در میان بگذارد و…» 

 

تماشاخانه ایرانشهر

نمایش «اتاقی در هتل» از ۱۷ آبان اجرای خود را شروع کرده و تا ۱۷ آذر روی صحنه خواهد بود. این نمایش نوشته نیل سایمون بوده و مونا فرجاد کارگردانی آن را برعهده دارد.

بازیگران این نمایش: مسعود میرزاد، روژانو ارجمند و مونا فرجاد هستند.

در خلاصه این نمایش آمده است: «بر اساسِ برگردانِ شهرام زرگر و مجید مصطفوی از دو‌نمایشنامه‌ی «اتاقی در هتل کالیفرنیا» و «اتاقی در هتل لندن»»

نمایش «تن‌هایی وَ تنهایی وَطن‌هایی» که برداشتی آزاد از نمایشنامه «پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی» نوشته ماتئی ویسنی‌یک است به نویسندگی سجاد افشاریان، کارگردانی کیومرث مرادی و بازی سجاد افشاریان، آتنا اسدی، پرهام خاکزاد از روز یکشنبه ۹ مهر ماه ساعت ۱۸ اجرا‌های خود را در سالن سمندریان آغاز می‌کند.

سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر از ۱۴ آبان میزبان نمایش «سیزده به در» نوشته محمود احدی‌نیا می‌شود که با کارگردانی حسین میرزامحمدی روی صحنه می‌رود. احدی‌نیا پیش از این نگارش نمایشنامه «خاک سفید» را بر عهده داشته که با کارگردانی محمدرضا هلال‌زاده در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه رفت و نامزد دریافت جایزه نمایشنامه‌نویسی چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شد.

میرزامحمدی پیش از ساخت چند فیلم کوتاه و مستند و همچنین فیلم سینمایی «کت چرمی» را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است. «کت چرمی» در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در ۹ بخش بهترین طراحی صحنه، بهترین تدوین، بهترین فیلم‌برداری، بهترین فیلم‌نامه، بهترین نقش مکمل زن، بهترین نقش اول مرد، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم و بهترین فیلم‌اول نامزد شد و سیمرغ بهترین نقش مکمل زن را دریافت کند.

نمایش «معجون السلاطین» به کارگردانی سعید زارعی از ۱۲ آبان تا ۱۸ آذر در سالن استاد ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه خواهد رفت.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: «پادشاه در آغوش مرگ است و درباریان در جنگ؛ تا چه قسمت باشد و چه کس جانشین شود. سرنوشت این عوام را چه تعیین می‌کند، خون یا خرد؟»

 

عمارت نوفل لوتاشو

نمایش «بازگشت افتخار آمیز مردان جنگ» از ۱۴ آذر تا ۵ دی در تماشاخانه نوفل لوتاشو اجرا می‌شود، نویسنده این نمایش شهرام احمدزاده بوده و متن آن اقتباسی آزاد از نمایشنامه بیرون پشت در نوشته ولفگانگ بورشرت است.

کارگردانی این نمایش را آرش دادگر و عمار عاشوری، مهران واشقانی، ماه منیر صادقیان، مهدی حیدری، سارا بیدخت، کسری عبداللهی، امید صیادی، اردلان زنجانی بازیگران آن هستند.

نمایش «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» دیگر نمایش این مجموعه است که از ۱۵ آذر تا ۸ دی روی صحنه خواهد بود. نویسندگی آن را مهدی میرباقری و پیمان محسنی کارگردان آن است.

بازیگران این نمایش نیز دنیا مستعلمی، شهروز آقایی‌پور، سحر آقاسی و سپهر زمانی هستند و در خلاصه این نمایش آمده است: همه‌ی ما محکومیم، به مرگ یا به زندگی.

نمایش «سگ‌گرافی» از ۷ تا ۳۰ آذر با متن و کارگردانی علی حبیبی روی صحنه عمارت نوفل لوتاشو است که طا‌ها محمدی، علی حبیبی، ترنم کاظمی، واروژان فرهادیان، مسعود حسینی، کتایون سبحانی، مبینا تفرشی و محمدرضا دینکو بازیگران آن هستند.

خلاصه: سگ‌گرافی داستان سگی است که دم‌ش وسط جاده گیر کرده است. همچنان که در تلاش برای نجات جان خودش است، می‌فهمد شاید در دوری باطل گیر کرده است و شاید هیچ‌چیز واقعی نیست.

نمایش «جامپ کات» ۴ تا ۱۱ آذرماه در عمارت نوفل‌لوشاتو با نویسندگی و کارگردانی حامد نصرآبادیان و با بازی مهران نعیمی اقدم، طیبه کریمی دولت‌آبادی، پانته‌آ کرمی دولت‌آبادی، ساناز خدایی، آیسان مرامی، زهره صادقیان، شهین مولایی و شاید شما روی صحنه است.

در خلاصه این نمایش آمده است: پنج زن همراه کودکانشان در میانه صحنه سوالی به پنج زبان مطرح می‌کنند «توی دنیا کی از همه قوی تره! هر کی هست ازش میخوام جلوی جنگ رو نگه داره! آخه می‌دونین» دلقکی به میانه صحنه پرتاب می‌شود و...

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه