موج
کدخبر : ۴۰۱۶۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-401636

تازه‌های نشر انجمن سینمای جوانان ایران؛

انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران فهرست‌نگاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در دهه 90 و ترجمه کتاب «عکاسی و روانکاوی» توسط صمد قربان زاده و زهرا پژوتن را رونمایی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، فهرست نگاری این رویداد بین‌المللی سینمای ایران در دهه 90 به همت بخش انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران منتشر خواهد شد. 

این کتاب مشتمل بر اسامی برگزیدگان، سرفصل‌ها و فهرست بخش‌ها و رویدادهای مختلف جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از سال 1391 تا 1400، شرحی کلی از این رویداد را ارائه می‌کند و در اختتامیه جشنواره سی و هشتم نیز معرفی خواهد شد. 

همچنین، ترجمه کتاب «عکاسی و روانکاوی» توسط صمد قربان زاده و زهرا پژوتن به همت انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران معرفی می‌شود. 

صمد قربان‌زاده یکی از مترجمان این کتاب در شرحی درباره آن نوشته است:

«عکاسی و روانکاوی» کتابی است که سعی دارد از یک سو از سیر درباره تکامل عکاسی و دغدغه‌های عکاسان صحبت کرده و از سوی دیگر به ما کمک می‌کند نحوه صحیح دیدن عکس را تجربه و یک رویا را به یک عکس قابل درک برای دیگران تبدیل کنیم.

کتاب در فصل اول از آرزوی تمام صاحبان دوربین صحبت می‌کند، اینکه آن‌ها بتوانند با فشار دادن دکمه شاتر همه آنچه را که در ذهنشان دارند، ثبت کنند. در ادامه مختصری با روانکاوی آشنا می شود. در فصل دوم و سوم با تاریخچه اولیه عکاسی آشنا می‌شویم که چرا و چطور اولین عکس ثبت شد، در فصل‌های بعدی با ایده های روانشناختی مبتنی بر مفاهیم عکاسی که دو هزار سال قبل از اختراع عکاسی وجود داشت، رو به رو هستیم و درک می‌کنیم که روانکاوان چطور رویاها را می‌فهمیدند و ما چطور می‌توانیم از روش آن‌ها برای معنی دادن به عکس‌ها استفاده کنیم.  

کتاب در ادامه به روش‌هایی که افراد از تئوری‌های روانکاوی و تکنیک‌های عکاسی برای خلق جهان‌های جایگزین استفاده می‌کنند، نگاهی می‌اندازیم. با ایده‌های برگرفته از روانکاوی ناخودآگاه که برای دستکاری عمدی افکار و نگرش‌های عمومی جامعه استفاده شد، آشنا می‌شویم که چطور این ایده‌ها به ابزاری برای کنترل مردم در خدمت یک طبقه خاص تبدیل شده‌اند.

این کتاب همچنین خواننده را با برخی از عناصری که در ساخت تصاویر سوررئالیستی به کار می‌رود، آشنا خواهد کرد و با بررسی چند نمونه از آثار عکاسان مطرح همچون کارتیه برسون، هلموت نیوتن، سیندی شرمن، میرو کیم، گریگوری کریدسون و.‌.. تفسیر تصاویر را با استفاده از نمادهای آن‌ها و مباحث مرتبط با روانکاوی به جای ارزش‌های ظاهری تصویر آموزش می‌بیند تا بداند چطور در هنگام عکاسی؛ احساسات و عواطف ردو بدل شده بین خود و سوژه را بپذیرد. در نهایت «عکاسی و روانکاوی» سعی دارد عکس را مثل یک رویا معرفی کند که برای درک آن باید از عناصر سنتی تکنیک، سبک و هدف فراتر رفت.

سی وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) برگزار می‌شود. این رویداد برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران واجد شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`