موج
کدخبر : ۳۹۳۱۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-393156

آنچه در برنامه «نفس» گذشت؛

هفدهمین برنامه نفس با اجرای فلورا سام میزبان پیرزنی ۱۰۰ ساله و فرزندانش بود.

به گزارش خبرگزاری موج   برنامه نفس  در هفدهمین شب میزبان زهرا بنده‌لو (زهرا خاتون) ۱۰۰ ساله از روستای یوسف آبادِ شهریار بود؛ او در ابتدا صحبت‌های خود درباره ازدواج‌اش گفت: وقتی ۱۳ سالم بود من را شوهر دادند؛ زمانی که رفته بودند عاقد را بیاورند او گفته بود که عروس بچه سال است و نمی‌آیم. مادرم هم راضی نبود من را شوهر بدهند. شوهرم را خیلی دوست داشتم چون خیلی خوشگل و قد بلند بود. 

زهرا خاتون، مامای روستای یوسف‌آباد بوده است؛ او در این‌باره افزود: من از همان بچگی مجبور بودم به پدرم در کارها کمک کنم؛ دوست داشتم درس بخوانم اما اجازه ندادند؛ چند سال بعد از ازدواج، مامایی را یاد گرفتم. اوایل انقلاب، تصدیق مامایی‌ام را گرفتم؛ آن زمان به بی‌سوادها هم تصدیق می‌دادند. نزدیک ۳۰۰ بچه به‌دنیا آوردم. 

او درباره رابطه‌ خود با شوهرش افزود: من و شوهرم خیلی یکدیگر را دوست داشتیم؛ همه جا با او می‌رفتم؛ هیچ‌وقت او را تنها نمی‌گذاشتم؛ خیلی به من احترام می‌گذاشت. درواقع تمام زندگی‌اش بودم؛ مادرش را هم خیلی دوست داشتم؛ ۲۵ سال از او مراقبت کردم.

بعد از پخش یک میان‌برنامه پسر دایی زهرا خاتون که خودش او را به‌دنیا آورده و به او شیر داده بود در استودیو حاضر شد؛ او گفت: عزیز، به اندازه مادرم برایم زحمت کشیده است؛ او واقعا شیر زن است؛ مانند مادرم او را دوست دارم.

در ادامه دختر و نوه‌ زهرا خاتون نیز در کنار او حاضر شدند؛ دخترش درباره رابطه‌اش با زهرا خاتون توضیح داد: من هم دخترش، هم همسایه‌اش، هم رفیق و هم همدم‌اش هستم؛ اگر یک روز مادرم را نبینم، نمی‌توانم روزم را شروع کنم؛ او خیلی به روز است؛ من نمی‌توانم مانند مادرم باشم اما سعی می‌کنم او را الگوی خودم قرار دهم. می‌توان مادرم را فرشته دانست.

در پایان برنامه، فلورا سام از زهرا خاتون خواست تا چند کلمه‌ای با شوهرش صحبت کند و او با سردادن نوایی دلنشین همسرش را یاد کرد.

 «نفس» با رویکردی محتوامحور درباره مادران سرزمین‌مان ایران به تهیه‌کنندگی مقداد مومن‌نژاد ، کارگردانی محمد پیوندی ، اجرای فلورا سام در شب‌های ماه محرم و صفر هرشب ساعت ۲۱:۳۰ روی آنتن شبکه نسیم می‌رود. بازپخش این برنامه روز بعد در ساعات ۱ بامداد، ۹ و ۱۵ خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها