موج
کدخبر : ۳۷۶۴۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376498

به نیت امام علی (ع) انجام شد؛

سید محمد عمادی هنرمند رشته نقاشی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «ماه دستان» در شبکه جهانی جام جام در یک اقدام خیرخواهانه تازه‌ترین تابلوی نقاشی خود را به نیت امام علی(ع) به تصویر کشید و به نفع زندانیان محکوم به جرائم غیرعمد به حراج گذاشت.

به گزارش خبرگزاری موج، سید محمد عمادی، هنرمند رشته نقاشی درباره اثر هنری خود با عنوان «رستگاری» گفت: این تابلو که در ابعاد صد در هفتاد و با تکنیک رنگ روغن و به سبک ترکیبی رئال و سورئال کشیده شده، روایتی از موضوع صبح نوزدهم ماه مبارک رمضان است که محور آن عزیمت حضرت امام علی(ع) به سمت مسجد کوفه است.

وی درباره المان‌های به کاررفته در این اثرهنری افزود: بر اساس روایات و احادیث مذهبی، شهادت امام علی(ع) از شب قبل برای او مبرهن بوده است، به طوری که گفته شده حضرت علی، شبی که در منزل دخترش ام‌کلثوم بوده، از شهادتش خبر می‌دهد. بر اساس روایات، در شب شهادت حضرت علی، یکسری از پرندگان مقابل خانه امام علی تجمع می‌کنند تا مانع عزیمت او به سمت محراب شوند و با توجه به این امر، در بخشی از این اثر هنری، تجمع پرندگان در مقابل منزل امام علی به تصویر کشیده شده است.

عمادی ادامه داد: با وجود اینکه محل شهادت حضرت علی در مسجد کوفه بوده، اما با در نظر گرفتن اینکه امام علی(ع) شهادت را به معنای رستگاری تلقی کرده و در زمان ضربت خوردنش فرموده است؛ به خدای کعبه رستگارشدم، در نتیجه از المان کعبه به جای مسجد که محل شهادت امام(ع) است، دراین اثر بهره گرفته‌ام. در بخش دیگری از تابلوی رستگاری، فرشتگانی منور بر فراز کعبه به تصویرکشیده شده است که به واسطه آن‌ها حضرت علی به سمت نور، رستگاری و محضرخداوند متعال پیش می‌رود.

این هنرمند در ادامه بیان کرد: چندی پیش برای اولین بار دریافتم که بر بخشی از پرده کعبه مکرمه به آیه «نبی عبادی انی انا الغفورالرحیم» با این مضمون که بندگانم را آگاه کن که من بخشنده مهربانم، مزین شده است. با الهام از این آیه، اثر هنری رستگاری نیز به نفع زندانیان محکوم به جرائم غیرعمد به حراج گذاشته خواهد شد.

وی به سابقه هنری خود نیز اشاره کرد و گفت: من فارغ التحصیل مهندسی برق و فوق لیسانس رشته پژوهش هنر هستم که با توجه به علاقمندی به هنر، نقاشی را به عنوان پیشه اصلی خود انتخاب کرده‌ام و پانزده سال است که در سبک رئال و سورئال فعال هستم و تکنیک مورد علاقه‌‍ام نیز رنگ روغن و سیاه قلم است و مشوق اصلی‌ام در این مسیر همسرم و مادرم بوده است.

حراج تابلوی نقاشی به نیت امام علی (ع) و به نفع زنداییان جرائم غیرعمد

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت حمایت ویژه دولت از هنرمندانی که نسبت به تولید آثار تاریخی و مذهبی اقدام می‌کنند، بیان کرد: هنرمندان این حوزه انتظار دارند که سازمان‌های مربوط از آن‌ها حمایت کند و با توجه به اینکه آثار هنری، تاریخی و مذهبی سبب اشاعه مذهب و تاریخ کشورمان می‌شود، بدون شک توجه ویژه به هنرمندان فعال در این زمینه، می‌تواند در تقویت و ترویج این سبک از هنر موثر باشد.

این هنرمند تصریح کرد: این رویه در بسیاری از کشور‌های پیشرفته حاکم است و دولت با تقبل بخشی از هزینه‌های تولید آثار هنری، مذهبی و تاریخی، مشوق هنرمندان است. هر چند هنرمندان به لحاظ اعتقادی و اخلاقی و دینی، در قالب اثر هنری، رسالت خود را انجام می‌دهند، اما حمایت دولت‌ها و سازمان‌ها، نقش موثری در تقویت و اجرای این رسالت دارد.

عمادی همچنین به تأثیر مخرب کرونا بر وضعیت معیشت هنرمندان پرداخت و گفت: هنرمندان رشته نقاشی هم همانند بسیاری از صنوف از پیامد‌های اقتصادی ناشی از بیماری کرونا مصون نبوده‌اند و با توجه به تعطیلی مراکز آموزشی، معیشت هنرمندان این رشته به شدت آسیب دیده است. این درحالی است که همزمان هیچ حمایتی از سوی نهاد‌های مربوط در این زمینه انجام نشده است.

حراج تابلوی نقاشی به نیت امام علی (ع) و به نفع زنداییان جرائم غیرعمد

این هنرمند همچنین گفت: امیدواریم تابلوی رستگاری از سوی سازمان‌‎ها و نهادهای فرهنگی مورد حمایت قرار گیرد و با نمایش آن درموزه امام علی، زمینه بازدید عموم شهروندان و عاشقان حضرت علی فراهم و با درآمد حاصل از فروش این اثر هنری، زمینه کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد انجام شود.

عمادی در پایان با اشاره به خلق آثار هنری دیگر و تقدیم به مقام معظم رهبری گفت: دوسال پیش یک اثر هنری با موضوع حضرت امام زمان(عج) به ابعاد دو متر در یک متر و نیم با تکنیک رنگ روغن به تصویر کشیدم که در فرهنگسرای بهمن و اشراق رونمایی و با استقبال گسترده‌ای از سوی اهالی هنر مواجه شد و در نهایت این اثر هنری توسط وزارت فرهنگ ارشاد به مقام معظم رهبری تقدیم شد و همچنین اثر دیگرم درباره حضرت امام رضا(ع) بود که سال ۹۸ در فرهنگسرای خاتم رونمایی و تقدیم خادمان آستان قدس رضوی شد.

براساس این گزارش، شب گذشته، اثر هنری دیگر از سیدمحمد عمادی با عنوان «سردار دل‌ها» رونمایی شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها