موج
کدخبر : ۳۷۵۱۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375101

در گفتگو با خبرگزاری موج عنوان شد؛

مجید قناد مجری، کارگردان و تهیه کننده پیشکسوت حوزه کودک سیمای جمهوری اسلامی ایران راز موفقیتش در تولید برنامه کودک را سه ویژگی عشق، صداقت و به روز بودن اعلام کرد.

مجید قناد تهیه‌کننده و مجری باسابقه برنامه‌های کودک و نوجوان تلویزیون در مورد برنامه جدیدش که از شبکه آموزش سیما به روی آنتن می رود، به خبرنگار رادیو تلویزیون خبرگزاری موج گفت: این روزها و با شرایط پیش آمده در کشور، بسیاری از بچه ها در منزل و از طریق کلاسهای «مدرسه ایران» که از شبکه آموزش پخش می شود تحصیل خود را پی می گیرند. با توجه به این رویکرد شبکه آموزش، برنامه ای که به مثابه زنگ تفریحی برای این شبکه و در عین حال موزیکال، شاد، مفرح و شامل آیتم‌ها و بخش‌هایی طنز برای آوردن لبخند و لحظات شاد روی لب‌های کودکان باشد، را تولید کرده ایم که ضمن جذب مخاطبان کودک و نوجوان بتواند خانواده ها را هم جذب کند.

تهیه کننده، کارگردان و مجری برنامه «لوبیا فردا زود بیا» در مورد آیتم های آن گفت: در این برنامه مجموعه ای از تجربیات خوب عمو قناد به همراه برنامه‌های جدیدی که شامل گفتمان، شعر، موسیقی، مسابقه و عروسک‌گردانی است برای کودکان آماده شده است.

وی با بیان اینکه ارسال ویدئو توسط بچه‌ها در قالب استندآپ کمدی، گزارش و ... از جمله دیگر بخش‌های برنامه است، در بخش دیگری از سخنانش، به یکی از آیتم های خاطره انگیز و جذاب این برنامه اشاره کرد و گفت: در بخشی از این برنامه با عنوان «قدیم و جدید» از کودکان ۳۰ سال پیش که در برنامه های من حضور داشته و مسابقه داده اند دعوت کرده ایم تا امروز که خود صاحب فرزندی هستند، مجددا به تلویزیون آمده و خاطرات خود را در «لوبیا فردا زود بیا» از گذشته مطرح کنند.

بازیگران لوبیا فردا زود بیا

قناد ادامه داد: ما در این برنامه چهار بازیگر ثابت شامل حسین مزینانی، سپهر قناد، رسول قنبری و فرشید عسگری را داریم و در کنار آنها از دو عروسک «بیل» و «بیلچه» استفاده می کنیم که از زبان طبیعت با بچه ها سخن می گویند. ما سعی می کنیم با بچه ها خیلی به روز جلو برویم. مخصوصا الان که بیماری کرونا فراگیر شده است با شعر و نمایش بچه ها و حتی شاید بزرگترها را هم راهنمایی می کنیم. به همین منظور خانم رودابه حمزه‌ای از شاعرانی که سالها در حوزه کودک سابقه فعالیت دارند شاعر و سرپرستی تیم شاعران برنامه را برعهده دارند.

تهیه‌کننده برنامه « لوبیا فردا زود بیا » با تاکید بر اینکه به همراه حمید علیزاده دیگر تهیه کننده این برنامه، سعی کرده اند تا برنامه مفرحی تدارک ببینند تا مخاطبان متوجه گذر زمان در طول 75 دقیقه پخش آن نشوند و کانال را تغییر ندهند، در مورد زمان پخش برنامه گفت: برنامه «لوبیا فردا زود بیا» از نوروز از این شبکه پخش شد و پخش آن از ابتدای ماه رمضان هم هر هفته جمعه‌ها ساعت ۱۵:۱۵ با فضایی مرتبط با ایام این ماه مبارک ادامه یافت که تکرارش در صبح پنجشنبه هفته بعد است. کارگردان نمایشی و سرپرست نویسندگان این برنامه حسین مزینانی است که خود یکی از بازیگران این مجموعه هم هست و با توجه به اینکه بخش های مختلفی از این برنامه موزیکال است، مهرداد یکتا از کارشناسان موسیقی صدا و سیما تنظیم آهنگ ها و موسیقی برنامه را بر عهده داشته است.

بیل و بیلچه و عمو قناد

مجید قناد در پاسخ به سوال خبرنگار موج در مورد راز موفقیت امثال او در حوزه برنامه سازی برای کودکان گفت: یکی عاشق بودن است که واقعا باید عاشق کودکان بود. ویژگی دیگر به روز بودن است. یادمان باشد که بچه های دهه شصت و دهه نود خیلی متفاوت از هم هستند. بچه های امروز خیلی جلوتر از ما هستند و دیگر هر برنامه ای را نمی پذیرند. ما باید تلاش کنیم تا خودمان را به روز کرده و به آنها برسانیم. بنابراین باید نسبت به آنها عشق داشته باشیم و همه آنها را مانند فرزندان خود بدانیم.

وی افزود: ویژگی دیگری که باید داشته باشیم این است که با آنها خالص و روراست باشیم. اگر بچه ای احساس کند که کسی حتی یکی از بستگانش مانند خاله، عمه، دائی و ... با او رو راست نیست شاید در ظاهر حرفش را گوش دهد اما در باطن به او توجهی نمی کند.  ما در این چند ساله سعی کرده ایم که اینگونه باشیم و همان چیزی که هستیم به آنها نشان دهیم. این لطف خدا بوده است که در طول این سالها بتوانم گروه های بسیاری را مانند قلقلی، فتیله و برنامه های دیگری را هدایت کنم.

تهیه کننده، کارگردان و مجری برنامه «لوبیا فردا زود بیا» در پاسخ به سوال دیگر ما مبنی بر اینکه آیا حضورش در شبکه دیگری غیر از آنچه تا کنون مردم به آن عادت داشته اند می تواند تاثیر منفی بر دیده شدن کار بگذارد گفت: نه. در گذشته این گونه بود که هر تهیه کننده ای تنها باید در یک شبکه خاص فعالیت کند اما الان این امکان وجود دارد که بسیاری از هنرمندان در شبکه های مختلف به برنامه سازی بپردازند. شاید این گونه احساس شده است که شبکه های مختلف یک خاتنواده هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: به نظر من هرچه برای کودک در شبکه های مختلف کار کنند کم است و خیلی دلم می خواست در جایگاهی بودم که می توانستم برای بچه های ایران کاری کنم. منظورم از بچه های ایران، نه فقط بچه های تهران یا شهرهای بزرگ است بلکه بچه های شهرستان ها و روستاهای کوچکی که هنوز هم تنها وسیله بازیشان یک حلقه لاستیک فرسوده است. خوشبختانه شبکه آموزش این فرصت را در اختیار من قرار داد.

مجید قناد که اجرا، تهیه‌کنندگی و کارگردانی هنری این برنامه را برعهده دارد، در پایان از احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش، شهرام کجوری مدیر گروه و نجفی مشاور برنامه تشکر کرد و گفت: ضمن اینکه همه شبکه ها برای تولید برنامه تاکید دارند که اسپانسر داشته باشد اما خوشبختانه شبکه آموزش با توجه به رویکرد آموزشی و توجهی که به بچه ها دارند، سعی کردند که ما را هدایت و کمک کنند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها