موج
کدخبر : ۳۷۳۵۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373534

رییس حوزه هنری مطرح کرد:

رییس حوزه هنری در مراسم اختتامیه معرفی چهره هنر انقلاب گفت: ماهیت هنر و فرهنگ ایجاب می‌کند که پرورش هنرمند را در میدان عمل و کنش هنری جستجو کنیم نه در جهان علم و مشغول آموزش.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، مراسم اختتامیه معرفی چهره هنر انقلاب اسلامی شامگاه 23 فروردین ماه با حضور حجت الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری، جمع محدودی از مدیران حوزه هنری و هنرمندان در حیاط حوزه هنری برگزار شد. اجرای این مراسم را رسالت بوذری برعهده داشت و مراسم با 30 دقیقه تاخیر برگزار شد.

محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری در سخنانی به مقام امام خمینی (ره) و شهدا و شهید سیدمرتضی آوینی ادای احترام کرد و در سخنانی گفت: حوزه اندیشه و هنر اسلامی در هویت تاریخی خود یک پاتوق هنری جریان ساز بود. یک کانون اجتماع هنرمندان انقلاب برای خلق نمونه‌های برجسته هنری و محلی برای گفتگو میان اندیشه دردمند و هنر متعهد و بستری برای رشد هنر انقلابی. رشد هنر انقلاب اسلامی مستلزم رشد توأمان ایده خلاق هنری و پرورش هنرمند متعهد است که اگر یک ایده هنری پیشرو در فرم و مضمون امکان رشد یابد سنت‌های هنری انقلابی، اصیل و در عین حال نو متولد می شود. یک ایده هنری نو از آمیختگی فرم و مضمون و از هم آغوشی ذوق و اشراق متولد می‌شود.

وی افزود: ایده های هنری پخته، رشید و بالغ می‌توانند در قامت یک سنت تازه هنری رخ نمایند، آنگاه که با نوآوری در محتوا یا خرق قالب، یک جریان هنری نوین در عرصه‌ای پدیدار می‌ شود.

دادمان تصریح کرد: باید زایش، رشد و بلوغ هنر و ادبیات پایداری را از این منظر بررسی کنیم؛ آنجا که انسانِ انقلاب اسلامی به مثابه سوژه‌ای بکر مورد توجه قرار گرفته، مفهوم محوری شهادت قلب هنرمند متعهد را از آن خود ساخته و یک سنت زنده و نوی هنری و ادبی تعیّن می‌یابد.

وی، ماهیت هنر و فرهنگ را پرورش دهنده هنرمند در میدان عمل و کنش هنری دانست و گفت: ماهیت هنر و فرهنگ ایجاب می‌کند که پرورش هنرمند را در میدان عمل و کنش هنری جستجو کنیم نه در جهان علم و مشغول آموزش. در واقع زیست هنرمند بستر اصلی رشد اوست نه کلاس‌های آموزشی. رشد اساساً از جنس سلوک است و آموزش در خوش‌بینانه‌ترین تقریر، لوازمی در کوله بار سالک. سالک باید بیش از همه عازم باشد، اهتمام بر مقصد کند، مرشد راهی یابد و پای در مسیر گذارد. هنرمند مکتبی و متعهد نیز در مواجهه هنری حقیقی با مساله واقعی مکتب و نهضت، در میان خلق اثر به قصد اثر بر مخاطب خود و در زیست مجاهدانه و مومنانه‌اش پرورش می‌یابد.

رییس حوزه هنری افزود: میوه باغستان حوزه هنری در این تقریر باید هسته هنری و فرهنگی باشد. هسته هنری و فرهنگی یک هویت جمعی رشدیافته و قائم به خویش بوده که هدف خود را در زیست بوم هنر انقلاب شناخته و بدون هضم شدن در ساختارهای بروکراتیک به دنبال تحقق آن است. هسته هنری خالق، حامل، قوام بخش و رشد دهنده یک سنت هنری اصیل و انقلابی است. هنر انقلاب اسلامی در محیطی آکنده از مضمون رشد کرده و به زایش سنت‌های هنری بدیع و اصیل نائل می‌شود. به تعبیر دقیق‌تر سنت‌های هنری به مضمون گره خورده و در زمین اندیشه ریشه دارند وگرنه که ایده‌ای فرم زده و برآمده از فنّانگی است.

وی توضیح داد: مضمون نه آن پیام های شعارزده و تهی مغز است که بوقچی‌های این طرفی یا آن طرفی با پژواک پرتکرار آن ها گوش فلک را کر کرده و فضای اجتماعی را اشباع؛ و نه آن حرف‌های صد من یک غاز بی خاصیتی است که به رنگ و لعاب فن و مشّاطه قریحه فروشان سرخاب سفیدآب کرده و به نام نامی معنا بر جامعه عرضه می‌شود. مضمون درّ نایابی است که باید آن را در خطوط درگیری یک جامعه انقلابی جست. مضمون، همان آنی است که جان ها و ذهن‌های متعهد در مواجهه حقیقی با مساله های واقعی جامعه خود و یا در سلوک انسانی خویش ادراک و اشراق می‌نمایند.

دادمان با بیان اینکه اگر این جان مُدرک، اهل فرهنگ و هنر باشد شهود خود را در کالبد اثری فرهنگی یا هنری به بروز و ظهور خواهد رساند، گفت: هنر در مدرسه‌ عشق، نشان دهنده‌ نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی است. هنر در عرفان اسلامی ترسیم روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخکامی گرسنگان مغضوب قدرت و پول است. هنر در جایگاه واقعی خود تصویر زالوصفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامی، فرهنگ عدالت و صفا لذت می‌برند. بنابراین رشد در سه گانه کنش مجاهدانه هنرمند، تامّلات اندیشمندانه و زیست مومنانه رقم می‌خورد.

وی توضیح داد: آن چیزی که تلاش ما بود بتوانیم دنبال کنیم، پیگیری سنت انتخاب چهره هنر انقلاب و همچنین تلاشی برای رقم زدن بستر گفتگو پیرامون انقلاب و خلق مباحثی در این باره بود. آن چیزی که مسیر انتخاب چهره هنر انقلاب است، تمرکز جمعی از خبرگان و موثرین حوزه فرهنگ و هنر به شکل نظرخواهی بود.

رییس حوزه هنری در پایان از فرهیختگان و حاضران در مراسم درخواست کرد: درخواست من این است که عزیزان و فرهیختگان، ما را در پیشبرد و طراحی مسیرها و برنامه ها و قالب‌هایی کمک کنند تا بتوانیم این برنامه‌ها را در طول یک سالی که به این هفته گرانقدر منتهی می‌شود، ادامه دهیم.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها