موج
کدخبر : ۳۶۶۵۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366540

عماد سلمانیان با خبرگزاری موج مطرح کرد:

مشاور انتخاب آثار داستانی جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی شرط خوب بودن یک جشنواره با موضع مذهبی سپردن آن به افراد کاردان و ایده و تفکر جدید است.

عماد سلمانیان از مشاوران انتخاب آثار داستانی جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی در گفتگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، درباره این دوره از جشنواره گفت: ما چیزی حدود ۳۵۲ فیلم داستانی را ارزیابی کردیم. فیلمسازان خیلی خوبی در این جشنواره شرکت و آثار خود را ارسال کرده بودند البته برخی فیلم‌های غیر مرتبط هم داشتیم که کیفیت بالایی داشتند اما به لحاظ موضوعی نمی‌شد از آنها استفاده کرد چون جشنواره موضوعی خاص دارد. به سختی می‌شد فیلم خوبی انتخاب کرد.

وی ادامه داد: در بخش داستانی کرونا تاثیرات خود را داشت و فیلم ها با محدودیت‌های خاصی تولید شده بودند فیلم های کرونایی هم خیلی سریع ساخته شده بودند، حتی فیلم‌های مرتبط هم شتابزده تولید شده بودند.

سلمانیان بیان کرد: قطعا جشنواره‌های موضوعی می‌توانند به تولید فیلم‌هایی با مضامین خاص کمک کنند اما این امر مستلزم این است که فیلمسازان از ماه‌ها و سال‌ها قبل به موضوع فیلم ها فکر کنند، به ایده خوب برسند، آن را  تبدیل به فیلمنامه و بعد تولید کنند. به هر حال تولید فیلم هزینه‌بر است و شاید لطمه‌ای که به برخی از فیلم‌ها می‌خورد ناشی از تامین هزینه برای تولید باشد.

وی عنوان کرد: جشنواره رضوی موضوع دینی دارد، دست‌اندرکاران جشنواره و دوستانی که می‌خواهند در این ارتباط فیلم بسازند، باید سختگیری های زیادی داشته باشند. در کشورهای توسعه‌یافته و صاحب سینما، بزرگانی که در زمینه فیلم‌های مذهبی کار می‌کنند ابتدا در ژانرهای مختلف فیلم می‌سازند، به بلوغ فکری می‌رسند و بعد فیلم‌هایی در ارتباط با جنگ و مذهب می‌سازند. به ویژه در بحث مذهبی اگر راه را اشتباه بروید، بازخورد منفی می‌گیرید و به جای اینکه گرایش و کشش برای مذهب به وجود بیاورید، باعث دافعه می‌شوید که این خیلی بد است. پس باید مقداری سطح کیفی آثار را با تفکر، پژوهش، تحقیق بالا ببریم و  برای فیلمنامه و تولید زمان بگذاریم نه برای اینکه به جشنواره‌ای فیلم برسانیم، آن را شتابان بسازیم چون با این شرایط اتفاقات خوبی رخ نمی‌دهد.

سلمانیان در پایان توضیح داد: جشنواره با حرکت‌ها و با ایده‌های جدیدی در حال برگزاری است مثلا برگزاری ورکشاپ های مختلف کار پسندیده‌ای است چون میزبان‌ها همیشه در جشنواره‌های استانی از مهمانان میزبانی می‌کنند که در این روند چیزی عاید بچه‌ها نمی‌شود ولی در این دوره ورکشاپ های خوبی با حضور بزرگان سینمای کوتاه برگزار و به داشته های دوستان علاقه‌مند به سینما اضافه شد که این حرکت بسیار خوب بود. همه ما در کشوری مذهبی زندگی می‌کنیم پس برگزاری جشنواره هایی با موضوع مذهبی خیلی خوب است به شرطی که ایده‌ها و تفکرات جدیدی وارد و کار به گونه‌ای دست کاردان سپرده شود و فضا برای افراد باز باشد تا ایده ها عملی شوند. در این جشنواره این اتفاق افتاده و امیدوارم تداوم داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها