موج
کدخبر : ۳۶۵۱۶۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-365163

رضا پورتراب‌زاده در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

کارگردان نمایش اپیدمی با شاره به حضور بازیگر 70۷۰ ساله شان روی صحنه گفت: با برگزاری حضوری جشنواره ترس های کاذب برطرف می شود و تئاتر جان دوباره ای می گیرد.

رضا پورتراب‌زاده کارگردان نمایش «اپیدمی» از آثار راه‌یافته به جشنواره تئاتر فجر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره این اثر نمایشی توضیح داد: نمایش‌ «اپیدمی» یک کمدی اجتماعی درباره یک جوان است که ماده‌ای را اختراع می‌کند که اگر کسی آن را مصرف کند، دیگر نمی‌تواند دروغ‌ بگوید و به‌صورت خودکار فقط راست می‌گوید. وقتی این ماده را کشف می‌کند، می‌خواهد آن را به کلانتری شهر بفروشد تا در بازجویی از متهمان از استفاده کنند.

وی ادامه داد: وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، خلاف‌های کلان‌تری لو می‌رود و او را از کلانتری اخراج می‌کنند.  او هم وقتی این شرایط را می‌بیند، ماده را در هوای کل شهر پخش می‌کند و مردم همه شروع به راستگویی می‌کنند. همین شرایط ایجاد هرج و مرج می‌کند. بعد از این جوان دانشمند را محاکمه و از شهر تبعید می‌کنند.

پورتراب‌زاده درباره نسبت ایده این نمایش با جامعه امروز توضیح داد: نه فقط جامعه ما، که کل جهان درگیر اپیدمی دروغ است. هر روز و هر روز هم این دروغ‌ها بیشتر می‌شود. دغدغه ما در این اثر این است که بگوییم کل مردم دنیا درگیر دروغ شده‌اند و این روند تبدیل به یک بیماری شده است. در این شرایط وقتی کسی هم راست می‌گوید، از آنجایی که آدم‌ها قدرت پذیرش آن را ندارند، هرج و مرج ایجاد می‌شود.

رضا پورتراب زاده کارگردان نمایش اپیدمی

وی تأکید کرد: این نمایش این سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که دروغ‌هایی که تا به امروز گفته است، چه تأثیری بر روی دیگران داشته است؟

کارگردان نمایش اپیدمی درباره آماده‌سازی این نمایش برای حضور در جشنواره توضیح داد: اولین‌باری که این اثر روی صحنه رفت، دوسال پیش بود که هیچ اثری از کرونا نبود. اما دغدغه‌هایی که در این نمایش با نام «اپیدمی» هست، برای خیلی‌ها این شائبه را به‌وجود آورده که چیزهایی را پیش‌بینی کرده بودیم! در حالی که همه چیز ناخودآگاه اتفاق افتاده است. گویی برخی اتفاقات امروز دنیا، در این نمایش پیش‌بینی شده است.

وی افزود: نزدیک به یک سال و نیم پس از آخرین اجرایی که داشتیم،‌ تمرینی با گروه نداشتیم. برای حضور در جشنواره طی ۱۰ تا ۱۵ روز ناگزیر به بازتولید اثر شدیم و به همین دلیل بخشی از تمرینات ما در دوران کرونا شکل گرفت.

رضا پورتراب‌زاده درباره تأثیر برگزاری جشنواره فجر بر شرایط حاکم بر تئاتر کشور هم گفت: ما در گروه‌مان بازیگر ۷۰ ساله‌ای داریم که ریسک کرده و برای حضور در این نمایش با ما همراه شده است. از این منظر برگزاری جشنواره تئاتر فجر یک شروع دوباره است. شرایط برگزاری تحت رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی،‌ جان دوباره‌ای به تئاتر بخشیده و تماشاگران را با سالن‌های اجرا آشتی خواهد داد. ترس‌های کاذب‌مان اینگونه می‌ریزد. کمااینکه در خیلی از کشورهای دنیا با همین شرایط دارند کارها را پیش می‌برند. ما هم از باقی دنیا جدا نیستیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها