English

در بزرگداشت مهوش شیخ‌الاسلامی مطرح شد؛

جوانها هدف اصلی را فراموش کرده اند/دلسردی نتیجه هدف شدن کسب جایزه

محبوبه هنریان با اشاره به کارنامه غنی و قابل توجه مهوش شیخ‌الاسلامی در سینمای مستند، ترکیبی از هوش، تجربه، حساسیت زنانه و صبوری را رمز موفقیت این مستندساز دانست.

جوانها هدف اصلی را فراموش کرده اند/دلسردی نتیجه هدف شدن کسب جایزه

به گزارش خبرگزاری موج، مراسم نکوداشت مهوش شیخ‌الاسلامی مستندساز برجسته چهارشنبه 26 آذرماه در چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت برگزار شد. محبوبه هنریان (کارگردان و تهیه‌کننده، عکاس و مستندساز) درباه ویژگی های مهوش شیخ‌الاسلامی و سینمای او گفت: صبور بودن خانم شیخ‌الاسلامی رمز موفقیت او است. ورود به سوژه‌های اجتماعی، فرهنگی سختی‌هایی دارد و او قطعا با محدودیت‌ زیادی روبه‌رو بوده است.

وی افزود: بالاخره موضوعات اجتماعی یک ‌سری خط قرمزها و تبعاتی دارد که صبور بودن ایشان باعث شده تا همه این موارد را به طور منسجم کنار هم حفظ کند و در این دوران کم نیاورد. این موارد توانایی او را می‌رساند. چراکه توانسته با این دقت، ریزبینی و ظرافت زنانه خیلی خوب از دوربینش برای به تصویر کشیدن شخصیت فیلم‌هایش استفاده کند.

تفاوت مهوش شیخ‌الاسلامی با کارگردان‌های نسل جدید

این مستندساز درباره تفاوت مهوش شیخ‌الاسلامی با کارگردان‌های نسل جدید بیان کرد: اگر نسل جوان ما صبوری ایشان را داشته باشند، مطمئنا خیلی خوب می‌توانند راهشان را پیدا کنند، مستمر پیش بروند و پراکنده نباشند. جوان‌های امروز خیلی عجول هستند و می‌خواهند یک شبه به همه چیز برسند. آنها هدف اصلی را فراموش کرده و فیلم می‌سازند تا در جشنواره‌ها جایزه بگیرند.

محبوبه هنریان

هنریان ادامه داد: خانم شیخ‌الاسلامی به جشنواره فکر نمی‌کند، بلکه به دغدغه‌اش فکر می‌کند که چطور آن را به تصویر بکشد. این دغدغه همان مردمی است که بین آنها زندگی می‌کند. مشکلاتشان را لمس کرده و درکشان می‌کند. جوان‌های امروز خلاقیت بالایی دارند و اگر کمی زیرک و صبوری باشند، به خوبی می‌توانند فیلم‌های ارزشمندی را تولید کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: البته جوان‌هایی داریم که فیلم‌های ارزشمند تولید کردند ولی فکر می‌کنم جهت را اشتباه گرفته‌اند. اگر نگاه ما برای خوب و بد بودن فیلم، جایزه جشنواره‌ها نباشد، قطعا فیلمسازهای ما حتی با وجود محدودیت‌های فراوان از فیلم ساختن دلسرد نشده و راهشان را ادامه می‌دهند. توانایی و صبوری خانم شیخ‌الاسلامی است که سبب شده او این همه سال در این حوزه دوام آورد.

این کارگردان در پایان درباره ویژگی مشترک آثار مهوش شیخ‌الاسلامی گفت: گوش کردن شخصیت فیلم‌ها در اغلب آثارش مشترک است. شخصیت‌های او خیلی خوب گوش می‌کنند و بعد اگر ذهنشان در جایی پراکنده شد با یک سوال کوتاه دوباره شخصیت را بر می‌گرداند به جایی که باید صحبت کند. این توانایی خیلی بزرگی است و ایشان توانسته به این خوبی آنها را به تصویر بکشد.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم، از ۲۵ آذرماه آغاز شده و تا  ۲ دی ماه به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه