موج
کدخبر : ۳۵۴۳۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-354381

جواد نبوتی در گفتگو با خبرگزاری موج:

عضو هیات مدیره انجمن مدیران رسانه بر اهمیت حفظ نگاه صنفی و مشارکت جدی در دور دوم انتخابات نماینده مدیران رسانه در هیات نظارت بر مطبوعات تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری موج، تنها سه روز دیگر به مرحله دوم و نهایی هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران رسانه در هیات نظارت بر مطبوعات باقی مانده است. این دوره در غیاب حسین انتظامی به عنوان مطرح ترین گزینه طی حدود دو دهه این جایگاه، با شور خاصی آغاز شد و ادامه پیدا کرد. ثبت نام بیش از دویست نفر از مدیران مسئول و رقابت ده ها نفر از آنان و حتی شکل گیری جناح ها، گروه ها و ستادهای انتخاباتی برای یک کرسی در دل این هیات، از اهمیت این انتخابات و البته شرایط جدیدی که به لحاظ رقابتی بر آن حاکم شده، حکایت می کرد. در این میان با توجه به کشیده شدن این دوره به مرحله دوم، انتقادات و حواشی خاصی در مورد نحوه اجرای آن شکل گرفت.

جواد نبوتی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی مدیران رسانه است که یکی از کاندیداهای مطرح هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران رسانه در هیات نظارت بر مطبوعات هم بود؛ اما بلافاصله پس از اعلام کاندیداهای حائز شرایط برای حضور در این انتخابات، به نفع پدرام پاک آئین یکی دیگر از کاندیداهای این دوره انصراف داد. با توجه به شرایط خاصی که پس از اولین دوره این انتخابات پیش آمد با این صاحب امتیاز و مدیر رسانه که طی چند سال اخیر به نمایندگی از انجمن مذکور و به طور داوطلبانه، به مدیران رسانه در محل معاونت مطبوعاتی در زمینه مسائل مختلفی همچون بیمه، مالیات و سایر موارد مبتلا به مشورت می داد، به عنوان یک فرد مطلع از قوانین و شرایط برگزاری این انتخابات به گفتگو نشستیم.

جواد نبوتی در پاسخ به این سوال که چرا انتخابات در دوره دوم با حضور همه کاندیداها برگزار می شود و آیا این منافاتی با روال رایج انتخابات ندارد، گفت: واقعیت این است که بر اساس قانون‌ مطبوعات و آیین نامه اجرایی این قانون، در مرحله اول دو اتفاق باید رخ بدهد تا نتیجه آن مورد تائید مراجع ناظر و ذیصلاح باشد. اول اینکه مشروعیت انتخابات با حضور دست کم نیمی از واجدین شرایط رای دادن به دست آید. چنین اتفاقی در سال های گذشته که رای گیری حضوری بود، کمتر رخ می داد اما در دوره های اخیر که انتخابات به صورت الکترونیک انجام می شود و مشارکت، بویژه برای مدیران مسئول رسانه های خارج از مرکز و شهرستانی سهل تر شده و دستیابی به این میزان مشارکت راحت تر انجام می شود که در دوره اخیر هم رخ داد.

جواد نبوتی عضو هیات مدیره انجمن مدیران رسانه

وی افزود: نکته دیگر در مورد موفقیت یکی از کاندیداها در همان دور نخست است که نیازمند اکثریت مطلق آرا است به این معنی که کاندیدای مفروض، باید پنجاه درصد به اضافه یک رای از مجموع آرای اخذ شده را به دست آورد تا برنده این رقابت در دور نخست باشد. در این دوره به رغم مشارکت بالای مدیران مسئول در کاندیداتوری که در ابتدا 204 نفر تائید صلاحیت شدند و در نهایت پس از انصراف هایی که به دلایل مختلف از جمله حمایت از سایر کاندیداها رخ داد، به تعداد 163 نفر رسیدند، آقای پاک آئین 1038 رای معادل 45 درصد را کسب کرد که فاصله زیادی با نفر دوم یعنی آقای مهدی رحمانیان با 308 رای یا 13 درصد آرای ماخوذه داشت، اما چون نفر اول قطعی برای کسب اکثریت مطلق باید 1130 رای را کسب می کرد، پاک آئین  به عنوان منتخب نهایی معرفی نشد و رای گیری به دور دوم کشیده شد.

این عضو هیات مدیره انجمن صنفی مدیران رسانه تصریح کرد: در این جا ما با یک سکوت قانونی مواجهیم چرا که در قانون مطبوعات و آئین نامه اجرایی آن در مورد اینکه آیا دو کاندیدای دارای رای بیشتر به دور دوم رقابت راه پیدا می کنند یا همه آنها، سکوت کرده و تفکیکی قائل نشده است؛ و چون در طی ادوار گذشته بویژه هشت دوره قبلی، با حضور آقای انتظامی به عنوان یک کاندیدای تقریبا بدون رقیب و تنها به دلیل نرسیدن به حد نصاب، انتخابات به دوره دوم کشیده می شد، ظاهرا قانون گذار نیازی به تغییر و تفسیر این بند ندیده و کسی هم به طور جدی این موضوع را پیگیری نکرد. اگرچه در دوره هفدهم هم این مسئله مورد انتقاد برخی از کاندیداها قرار گرفته بود.

جواد نبوتی در پاسخ به این سوال که آیا چنین انتقاداتی پس از برگزاری مرحله اول و کسب نکردن آرای مد نظر توسط کاندیداها چقدر می تواند پذیرفته باشد، تاکید کرد: آنچه رخ داده یک پروسه قانونی بود؛ هرچند که با سلیقه و یا منطق منتقدان منطبق نباشد و از مسائلی است که در صورت نیاز، باید در طی دو سال آینده که تا انتخابات بعدی فرصت داریم، پیگیری و اصلاح شود. شاید اصلا بتوان گفت باتوجه به میزان آرا و تفاوت فاحش آن، کاندیدای برتر بیش از همه حق اعتراض می تواند داشته باشد اما واقعیت این است که قانون باید فصل الخطاب قرار گیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: رسانه ها رکن چهارم دموکراسی در جوامع هستند و خود باید به روش و منش دموکراتیک پایبند باشند و در این زمینه پیش قراولان فرهنگ سازی آن. بنابراین اگر در انتخاباتی که از قبل قوانین و قواعدش مشخص است حضور پیدا می کنند، باید تا انتها به آن احترام بگذارند. رقابت پیش از برگزاری انتخابات بخشی از این قاعده بازی است و با تاکید بر اصول اخلاقی از ملزومات رقابت است، اما تلاش برای تخریب شیوه اجرا و یا حتی اهانت به رای دهندگان و طرفداران کاندیداهای رقیب خارج از قاعده و اصول اخلاقی و دموکراسی است.

جواد نبوتی عضو هیات مدیره انجمن مدیران رسانه

این صاحب امتیاز و مدیر رسانه در ادامه اظهار داشت: این بسیار مهم است که افراد واقعا نگاه صنفی داشته باشند و همانطور که ادعا می کنند در جهت تقویت صنف حرکت کنند. به هر حال در جمع هفت نفره هیات نظارت بر مطبوعات، اهالی رسانه تنها یک نماینده و آن هم به انتخاب خود دارند و او موظف است که طی دو سال به صلاح و مصلحت تک تک این خانواده بزرگ و بی حامی حرکت کند. تضعیف این جایگاه و یا تخریب و بی ارزش کردن آرایی که در واقع پشتوانه نماینده ما است، در واقع تضعیف صنف است. این انتخابات هنوز به اتمام نرسیده و هنوز تک تک کاندیداهای حاضر از شانس یکسان برای رقابت برخوردارند و باید توجه کرد که مرحله دوم، شروط مرحله اول را نخواهد داشت و با اکثریت نسبی نفر برگزیده انتخاب خواهد شد.

نبوتی تاکید کرد: بر همین اساس و برای حمایت از جایگاه رسانه آنچه که اهمیت دارد، حفظ شور انتخابات و مشارکت حداکثری است تا با همین پشتوانه، نماینده مدیران رسانه بتواند در آن هیات نقش خود را به خوبی ایفا کند.

وی افزود: هواداران کاندیداهای موجود هم نباید کار را تمام شده فرض کنند و فکر کنند که دیگر نیازی برای شرکت در این انتخابات ندارند بلکه کاملا برعکس، این مرحله شبیه یک مسابقه حذفی فوتبال است و از حساسیت بسیار بالا و سرنوشت سازی برای کاندیدای مطلوبشان برخوردار است.

جواد نبوتی در پایان ابراز امیدواری کرد: امیدوارم جامعه رسانه کشور با صبوری و همدلی و با اندیشه ای صنفی و توجه به اینکه هر مدیر مسئولی تنها یک رای و هم ارزش بادیگران دارد، فارغ از اینکه رسانه اش از چه شعاع نفوذ و یا قدرتی برخوردار است، در روز سه شنبه ۴ آذرماه در این انتخابات مشارکت کرده و در مورد یک انتخاب، مربوط به جایگاهی که در حیات و ممات رسانه ها تاثیر گذار است، به تصمیم درست برسند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها