موج
کدخبر : ۳۵۱۹۲۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-351926

سعید سلطانی در پاسخ به خبرگزاری موج:

عوامل سریال بوم و بانو از محدودیت لوکیشن سریال های تاریخی معاصر انتقاد کرده و کارگردان این سریال از تشابه طراحی و صحنه ولباس آن با سریالهای مشابه دفاع کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج، نشست خبری عوامل سریال بوم و بانو با حضور سعید سلطانی کارگردان، رحیم نوروزی، امیر غفارمنش و بهزاد خراز بازیگران این اثر، حمید خواجه نژاد مدیر روابط عمومی سیما و بهرنگ ملک محمدی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما، امروز (دوشنبه 12 آبان ماه 99) در محل اداره کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما به صورت زنده و آنلاین برگزار شد.

 سعید سلطانی در ابتدای این جلسه رسانه ای گفت: قصه سریال بوم و بانو در سال 1314 می گذارد که ضمن روایت داستان عاشقانه خود، به برخی از محدودیت های اعمال شده در آن زمان، از قبیل ممنوعیت حجاب و برپایی مراسم عزاداری امام حسین (ع) هم اشاره می کرد.

وی افزود: جدای از اینکه کارکردن در شرایطی که با کمبود لوکیشن و سختی های دیگر کار تاریخی مواجه هستیم، مخطارات حضور در صحنه با وجود بیماری کرونا هم کار را بسیار سخت کرده بود. اما خوشبختانه نتیجه کار مقبول طبع بینندگان بود.

به این کار افتخار می کنم

درادامه رحیم نوروزی هم در مورد بازخوردهای خوب این سریال سخن گفت: عمیقا از اینکه در این سریال بازی کردم خوشحالم و می توانم به آن افتخار کنم. آن طور که آقای سلطانی به من گفته اند که از ابتدا این نقش در کار نبود و با تصمیمی که گرفته شد، از قسمت نوزدهم به فیلم نامه اضافه شد و من از قسمت 22 به کار اضافه شدم. احتشام نقشی بود که به عنوان دستیار سرهنگ سپنتا و به عنوان یک فرد باهوش باید تمام گره های داستان را باز کرده و مسائل را حل می کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از کمبود لوکیشن مناسب برای تولید آثار تاریخی تهران قدیم و تکراری و محدود فضای شهرک سینمایی غزالی انتقاد کرد.

در ادامه این نشست امیر غفارمنش هم ضمن اشاره به محدودیت هایی که از نظر لوکیشن در کارهای تاریخی وجود دارد گفت: استقبال مردم خیلی خوب بود و مردم واکنش خوبی به این سریال نشان دادند اما نکته ای هم که به من گفته می شد این بود که پیک پخش کار روی سریال های شبکه های دیگر می افتاد که طبیعتا رسیدگی به این امور از حیطه اختیارات ما خارج است و به پخش شبکه باز می گردد.

وی در ادامه از تلاش تیم کارگردانی و طراحی صحنه و دکور و سایر عوامل پشت صحنه تقدیر کرد و گفت: با اینکه پشت صحنه را می دیدیم اما بعد از پخش و دیدن تصاویر متوجه شدیم که به چه جزئیاتی توجه شده و به بهترین وجه ممکن این اثر تولید و پخش شده است.

غفارمنش ادامه داد: یک سال و در چهار فصل مختلف سر این کار بودیم و مدیریت مجموعه به نحوی بود که این یک سال بدون تنش کار کردیم که واقعا جالب توجه بود.

حضور در یک نقش جدی برایم تجربه جالبی بود

وی در انتها در مورد حضورش در یک نقش جدی گفت: برایم تجربه خیلی خوب و جالبی بود چرا که من به عنوان یک طنزکار، وقتی در نقش جدی حضور پیدا کردم بازخورد خیلی خوبی گرفتم که باید از آقای سلطانی به دلیل اصرارشان برای حضورم در این نقش تشکر ویژه کنم. در عین حال باید یک تشکر ویژه دیگر هم از گروه گریم داشته باشم که برای خلق شخصیت خیلی به من کمک کردند تا برای مخاطب باور پذیر باشم.

بهزاد خراز بازیگر نقش عزت هم که مردم پیش از این او را در برنامه های کودک و نوجوان به یاد داشتند هم در سخنان کوتاهی گفت: من از مردم به جز تشکر چیزی نشنیدم. به هر حال اگر بنا بر این است که در شرایط کرونایی مردم در خانه بمانند، باید برنامه هایی ساخته شود تا روحیه مردم را بالا ببرد و تاثیرات بد در خانه نشستن و نگاه کردن به فضای مجازی و شایعات کرونایی را خنثی کند.

وی افزود: بازخورد خوب مخاطبان خستگی یک سال کار در مقابل و یا پشت دوربین را از تنمان خارج کرد و باعث شد سختی های کار را فراموش کنیم.

استفاده از بازیگران پیشکسوت امتیاز سعید سلطانی است

در بخش دیگری از این نشست بهرنگ ملک محمدی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما گفت: یکی از ویژگی های خوب سعید سلطانی استفاده از بازیگرانی که در تلویزیون سابقه ای طولانی دارند در کنار بازیگران جوانتر است. در این سریال هم شاهد بودیم که تعدادی از بازیگرانی که به هر دلیلی مدتی بود که در قاب تلویزیون حضور نداشتند به کا رگرفته شده بودند که ترکیب جذابی از بازیگران را شکل می داد.

وی با بیان اینکه بوم و بانو یک عاشقانه تاریخی است که به مرور ارزشش بیشتر دیده خواهد شد افزود: من از نزدیک شاهد تلاش بسیار زیاد تیم تولید این سریال بودم و به رغم اینکه به دلیل بروز کرونا کار چندین ماه تعطیل شد اما دوستان به تعهدشان برای پخش در محرم و صفر وفادار ماندند و در شهرک غزالی در شرایط کرونا و بسیار سخت در تابستان کار کردند.

داستان را متناسب با شرایط زمان سریال انتخاب کردیم

سعید سلطانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج برای دلایل انتخاب خانواده هایی از سران نظامی و دولتی آن دوره برای روایت داستان گفت: آن دوره همزمان با ایران و در منطقه و کشورهایی مانند عراق و افغانستان و سایر کشورهای اطراف ایران شاهد تحولات زیادی بودیم. نگاهی که سریال برای نشان دادن تحولات منطقه و در عین حال داخل کشور و باور و اعنقادی که مردم ایران از دیرینه باز به ائمه اطهار و مسائل دینی دارند چنین ایجاب م یکرد که تیم نویسنده چنین قصه ای را طراحی کند.

صحنه ای از سریال بوم و بانو

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در مورد تحت تاثیر بودن این سریال در طراحی صحنه ولباس –که به خوبی انجام شده بود- از سریال شهرزاد گفت: نمی شود توقع داشت در مورد زمانی سریال هایی ساخته شود و تفاوت های فاحشی در آنها وجود داشته باشد چرا که این شباهت ها در حوزه تاریخی به این دلیل است که عوامل باید خودشان را به زیبائی های بصری آن زمان بر اساس مستندات و تصاویر موجود نزدیک کنند پس طبیعی است که در بین آثاری که متعلق به یک دوره خاص هستند تشابه هم وجود داشته باشد.

نگهداری از لباس و اکسسوار سریالها بسیار هزینه بر است

سلطانی در پاسخ به سوال یگری مبنی بر اینکه اکسسوار و لباسهای متعدد و متنوعی که برای چنین سریالی تولید می شوند در کجا نگهداری خواهند شدو سرنوشت آنها چیست گفت: در واقع این سوالی نیست کهمن بخاهم جواب دهم اما هر سریالی در عین حال که عناصر مشترکی با سایر سریال های مسابه خودش دارد اما دارای شرایط خاص و هویت خودش هم هست که در طراحی صحنه ولباسش نمود پیدا می کند.

وی افزود: گاهی تهیه کننده ها این لوازم را برای مدتی پیش خود نگه م یدارند و شاید به تهیه کننده دیگری برای تولید اثری دیگر هم بدهند اما بعد از یکی دو کار، نگهداری این حجم لباس احتیاج به فضای بزرگی دارد که از عهده هیچ تهیه کننده ای بر نمی آید. بر همین اساس چند سال پیش تلویزیون طرحی برای جمع آوری اکسسوار و لباس سریال ها و استفاده از آنها در آثار دیگر ارائه کرد که با شکست روبرو شد چرا که تلوزیون هم باید همان شرایط بایگانی و فضای بسیار بزرگ را فراهم می کرد. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که لباس هایی که طراحی می شود متناسب با اندام یک بازیگر طراحی می شود و نمی توان تحکم کرد که برای کارهای بعدی هم بازیگرانی با ویژگی های مشابه به کار گرفته شوند یا بازیگران دیگر به هر شکل از همین لباسها استفاده کنند.

سلطانی در ادامه در مورد محدودیت لوکیشن شهرک سینمایی غزالی هم توضیح داد: اندوخته ای که در ما در طی این صد سال اخیر برای آثار تاریخی داریم محدود به همین خیابان های منیریه، بهارستان ولاله زار و چند کوچه و پس کوچه است که ما هم یک سریال چهل قسمتی را در همان فضاها تولید کردیم اما امیدوارم که به تدریج با برنامه ریزی برای توسعه فضاها شاهد لوکیشن های متنوعی باشیم.

در حال نگارش شیرعلی مردان خان بختیار هستم

این نویسنده و کارگردان به عنوان آخرین سوال در مورد سایر فعالیت هایش در تلویزیون گفت: چندین سال است که با سیمای استانها درگیر نگارش سریال شهید شیرعلی مردان خان بختیاری هستم که در مرحله تحقیق و پژوهش قرار دارد. همزمان اگر فضایی برای کارهای دیگر باشد هم انجام می دهم.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها