موج
کدخبر : ۳۴۸۷۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348720

با حضور وزیر ارشاد و معاون هنری‌اش و جمعی از مدیران وهنرمندان و تعدادی از اعضای خانواده، مراسم تطهیر و اقامه نماز بر پیکر محمدرضا شجریان در بهشت زهرای تهران انجام شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج حدود ساعت 6 صبح امروز جمعه 18 مهرماه پیکر محمدرضا شجریان پس از انجام مراسم تطهیر و قرائت نماز توسط حجت الاسلام دعایی در سالن تطهیر بهشت زهرای تهران به مشهد مقدس منتقل شد.

اجرای این مراسم به عهده سید عباس سجادی بود و در آن حسین علیزاده در سخنان کوتاهی مرحوم شجریان را فراموش نشدنی و مانا تا ابد دانست.پس از آن داریوش پیرنیاکان سخنگوی خانه موسیقی و از دوستان نزدیک مرحوم شجریان از آرزویش برای اینکه  هنگام مرگش زنده یاد شجریان برایش آواز بخواند گفت و محمدرضا شجریان را دماوند و تخت جمشید ایران نامید. در ادامه داوود گنجه‌ای عضو هیات مدیره خانه موسیقی هم از اینکه محمدرضا شجریان در چهلمین روز شهادت مرد عدالت امام حسین (ع) دار فانی را وداع گفته ابراز خوشحالی کرد گفت: من امید دارم با رفتن شجریان عدالت در همه جا نهادینه شود. شجریان یک انسان واقعی بود و ما از او درس عشق می‌گیریم.

تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان در بهشت زهرا (س)

در پایان این مراسم همایون شجریان هم در سخنان کوتاهی بر زحمات تیم پزشکی تاکید کرد و گفت: من مثل خیلی از شما رفتن پدر را باور ندارم یا نمی خواهم یا نمی توانم که باور کنم.

وی افزود: هرچند که زبانم قاصر است و توانش را ندارم اما اگر بخواهم در یک جمله محمدرضا شجریان را توصیف کنم این است که افرادی همچون محمدرضا شجریان به این کره خاکی می آیند برای این است که پیامی را منتقل کنند و خوشا به حال کسانی که آن پیام را دریافت می کنند. همانطور که در جلوی بیمارستان و در اطلاعیه مان عرض کردم پیکر ایشان به مشهد منتقل می شود.

همایون شجریان ادامه داد: در آنجا قولی به ما داده شد که تشییع جنازه به دلیل شیوع کرونا با رعایت مسائل راحت تر خواهد بود. کاش اینجا هم همه مردم حضور داشتند اما ستاد کرونا که کارشان را انجام می دهند از حضور آنها ممانعت به عمل آوردند. به هر حال کاش همه سلامت باشند و این مراسم باعث نشود که کسی آسیب ببنید. ایشان به همه شما تعلق دارد و همه شما صاحب عزا هستید.

وی در پایان از همه افرادی که به این مراسم آمده بودند و ملت قدر شناس ایران سپاسگزاری کرد و گفت: پیکر استاد به سمت مشهد منتقل شد تا فردا در آنجا تشییع جنازه برگزار شود.

تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان در بهشت زهرا (س)

سید عباس صالحی هم در جمع خبرنگاران محمدرضا شجریان را نماد ادبیات و موسیقی ایران دانست و گفت: استاد شجریان در تاریخ هنر و موسیقی ایران جایگاه خاصی داشته و دارد و از ویژگی های مهم ایشان تلفیق شیرینی موسیقی و حلاوت ادبیات با یکدیگر بود که باعث شد تا بخش قابل توجهی از ادبیات ایران اعم از ادبیات کلاسیک و معاصر، با موسیقی استاد شجریان در جان مردم جای گرفته است.

وی افزود: مردم ایران از دو وجه به آثار ایشان گوش می سپردند هم از طریق آوای موسیقی ایشان و هم حلاوتی که زبان شعر و ادبیات ایران داشت. انتخاب‌های ایشان و ‌فرصت‌هایی که برای ارتباط مردم با پیام‌ها و نکات محتوایی و حکمت ادبی ایران وجود داشت از طریق آواز و موسیقی او در دل مردم راه پیدا می‌کرد.

تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان در بهشت زهرا (س)

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، علی مرادخانی مدیرعامل موزه موسیقی، حمید قبادی و حسین علیزاده، فردین خلعتبری، داریوش پیرنیاکان، داوود گنجه‌ای، تهمورس پورناظری، محمد حسین توتونچیان، وحید تاج، کتایون خوانساری، شهرام صارمی، علی سرابی، زیدالله طلوعی، وحید تاج و ... جمعی از مدیران و هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها