موج
کدخبر : ۳۴۳۸۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343894

خسرو دهقان در پاسخ به خبرگزاری موج:

خسرو دهقان از جایگاه والای مسعود مهرابی گفت و خانه سینما را بهترین مرجع برای پیگیری امور مربوط به مراسم تشییع و تدفین پیکر او دانست.

خسرو دهقان رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در پاسخ به خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج در مورد نحوه برگزاری مراسم تشییع پیکر مسعود مهرابی صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه فیلم گفت: مسعود مهرابی آنچنان شخصیت بزرگ و تاثیر گذاری در عرصه سینمای یاران بود که بهترین مرجع برای پرداختن به امور او خانه سینما است و انجمن ما هم به عنوان یکی از بخش های خانه سینما همکاری دارد.

وی که از این واقعه بسیار متاثر بود افزود: همانطور که برای درگذشت شخصیتی همچون عزت الله انتظامی تنها انجمن بازیگران وارد میدان نشدند با توجه به جایگاه والای مسعود مهرابی که البته یکی از اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی هم بود، تنها انجمن ما دست اندرکار نخواهد بود.

شنیده ها حاکی است که هماهنگی های لازم برای دفن پیکر مسعود مهرابی در محل قطعه هنرمندان بهشت زهرا انجام شده است اما هنوز اطلاعات دقیقی از زمان و شرایط برگزاری این مراسم منتشر نشده است.

پیام تسلیت خانه سینما

خانه سینما باانتشار متنی در گذشت مسعود مهرابی راتسلیت گفت. این پیام بدین شرح است:

"خانه سینما درگذشت زنده یاد مسعود مهرابی را به خانواده محترم ایشان، همکاران گرامی در انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان سینمای ایران و اعضای محترم جامعه اصناف سینمای ایران تسلیت عرض می کند."

در ادامه این پیام آمده است: " مسعود مهرابی را همه کسانی که سینما را جدی دنبال می‌کنند می‌شناسند. او مدیر یکی از مهم‌ترین و البته قدیمی‌ترین نشریات سینمایی کشور است که تأثیر زیادی روی جریان فرهنگی- سینمایی بعد از انقلاب داشته. امابه‌جز این، مسعود مهرابی یکی از نویسندگان و پژوهشگران مهم سینمایی است. کتاب‌هایی چون «تاریخ سینمای ایران» (کتابی که به عنوان پر تیراژترین کتاب سینمایی، ده بار تجدید شده است)، «کتابشناسی سینما در ایران» (در سه جلد)، «فرهنگ فیلم‌های کودکان و نوجوانان»، «فرهنگ فیلم‌های کوتاه داستانی»، «پوسترهای فیلم»، «فرهنگ فیلم‌های مستند سینمای ایران» و «پشت دیوار رؤیا» (سیاحت‌نامه‌ی جشنواره‌های جهانی فیلم) را تالیف کرده که جزو آثار مهم و مرجع سینمایی محسوب می‌شوند.

آخرین اثر پژوهشی مهرابی در زمینه سینما، کتاب «صد سال اعلان و پوستر فیلم در ایران» است که به تازگی با افزودن آخرین پوسترهای فیلم‌های ایرانی، با عنوان «صد و پنج سال اعلان و پوستر فیلم در ایران» منتشر شده است. کتابی که می‌شود به عنوان سند و گاه‌شمار سینمای ایران به آن نگاه کرد. پوسترهای فیلم‌ها جدا از اهمیتی که برای آرشیو شدن بخشی از تاریخ گرافیکی کشور دارند، یاد و خاطره بیش از صد سال سینمای ایران را هم برای سینمادوستان زنده می‌کنند."

پیام تسلیت انجمن عکاسان سینما

انجمن عکاسان سینما در پیامی درگذشت مسعود مهرابی مدیرمسئول و صاحب امتیاز مجله فیلم را تسلیت گفت .

در متن این پیام آمده است:

"درگذشت مسعود مهرابی مدیرمسئول و صاحب امتیاز مجله «فیلم»،یکی از موثر ترین نویسندگان کتب سینمای ایران را به خانواده آن مرحوم وجامعه هنری تسلیت می گوییم و برای بازمانگان صبر و اجر آرزومندیم."

پیام تسلیت حسین انتظامی به مناسبت درگذشت مسعود مهرابی

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، رییس سازمان سینمایی نیز در پیامی درگذشت مسعود مهرابی را تسلیت گفت.

در پیام حسین انتظامی آمده است: "درگذشت ناگهانی چهره نام‌آشنای رسانه و سینما، مسعود مهرابی، صاحب‌امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه سینمایی فیلم موجب تألم دوستدارانش شد.

انتشار بی‌وقفه مجله‌ای معتبر -که معدود مجلات سینمایی با چنین قدمتی در دنیا وجود دارند- نشان از عشق او و دوستان همراهش به هنر هفتم و ژرفای نگاهشان به نقش مؤثر سینما در آگاهی‌بخشی جامعه دارد.

فقدان این روزنامه‌نگار، مدیر رسانه‌ای، کارتونیست و پژوهشگر سینما را به اهالی فرهنگ و هنر و رسانه، همکاران و خانواده آن عزیز تسلیت می‌گویم."   

پیام تسلیت مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی

در پیام علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی به مناسبت درگذشت زنده‌یاد «مسعود مهرابی» آمده است:

"انالله و انا الیه راجعون

یکی دیگر از پیشکسوتانِ وزین و معتبرِ عرصه رسانه، کتب سینمایی و نقدِ علمی دعوت حضرت حق را لبیک گفت و جامعه هنری و رسانه کشور را در نهایت تألم و اندوه فراوان، به سوگ نشاند.

درگذشت مرحوم مغفور «مسعود مهرابی» را که در ثبت تاریخ سینمای ایران، کوله‌باری ارزشمند از تألیفات و مکتوباتِ ماندگار از خود به یادگار گذاشت، به خانواده ارجمند، همکاران ماهنامه فیلم و دوستداران شریف ایشان تعزیت و تسلیت عرض نموده، از درگاه پروردگار لطیف، برای روحش علو درجات و آرامش ابدی مسئلت می‌نمایم."

پیام تسلیت دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت»

ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با انتشار پیامی درگذشت مسعود مهرابی، منتقد و روزنامه‌نگار باسابقه و مدیر مسئول ماهنامه فیلم را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است: «بازگشت همه به سوی خداوند است. درگذشت مسعود مهرابی نویسنده، روزنامه‌نگار و منتقد باسابقه و مدیر مسئول ماهنامه فیلم، تلخ و حزن‌آور است. او یکی از سه ستون اصلی ماهنامه‌ای است که طوفان‌های سهمگین روزگار را تاب آورده و بر نسل‌های مختلف علاقه‌مند به سینما، ادبیات و فرهنگ تاثیر داشته است. فقدان او، ضایعه‌ای بزرگ برای جامعه سینمای ایران است. امید که روحش در سایه پر مهر الطاف الهی در آرامش باشد.

دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» این ضایعه را به خانواده محترم مهرابی، همکاران او در ماهنامه سینمایی «فیلم» و جامعه روزنامه‌نگاران و اهالی سینما تسلیت می‌گوید.»

پیام تسلیت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز در پیامی اعلام کرد: «از درگذشت غم‌انگیز مسعود مهرابی که ۳۸ سال تمام، بی‌وقفه مجله وزین فیلم را در کنار ۲ ستون دیگر این ماهنامه تخصصی، هوشنگ گلمکانی و عباس یاری منتشر کرد، بسیار متاسفم. در جمع نشریات خصوصی ایران، این استمرار انتشار و این حد موفقیت در عرصه فرهنگی سینما، به راستی بی‌نظیر است. ضمن اینکه کتاب «تاریخ سینمای ایران» او نیز از آثار ماندگار تاریخ سینمای ایران است که نزد دوستداران سینما به یادگار خواهد ماند.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با نهایت تاسف و تاثر، درگذشت زنده‌یاد مسعود مهرابی را به خانواده محترم وی، دوستان معزز مجله فیلم و همکاران دیرین رسانه‌های جمعی تسلیت گفته؛ برای روح بلند آن سفرکرده غفران واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت می‌نماید. روحش شاد و قرین رحمت الهی باد.»

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها