موج
کدخبر : ۳۴۳۲۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343295

با حضور معاون اول رییس جمهور؛

اشرف بروجردی در مراسم رونمایی از سامانه های «حافظه ملی ایرانیان» و «سنا» از دولت خواست تا بخشنامه و دستورالعمل های لازم برای مشارکت سازمانها برای حفظ داشته های ملی را صادر کند.

به گزارش خبرگزاری موج، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان این مطلب که ضمن گرامیداشت یاد و خاطره دو شهید بزرگوار، شهید رجایی و شهید باهنر و آغاز هفته دولت، عنوان کرد: اینجا گردهم جمع شده ایم تا از سامانه های «حافظه ملی ایرانیان» و «سنا» رونمایی کنیم و شاهد باشیم که چگونه می‌توان با همراهی و همفکری یکدیگر و همچنین تلاش جوانان به دستاوردهای مهم علمی و فرهنگی دست پیدا کنیم. دستاوردهایی که می‌تواند ماندگار، اثر بخش و زمینه ساز رشد و تعالی یک ملت باشد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: برای دست یابی به موفقیت باید این همکاری ها تداوم داشته باشد تا بتوان ماحصل یک کار جمعی در سایه همدلی و همفکری و همآوایی را مشاهده کرد. راه اندازی این دو سامانه نمونه یک کار موفق جمعی است.

بروجردی به رویکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: دو نوع نگرش درباره اسناد و منابع وجود دارد، یک نگاه معطوف به این امر است که فقط باید گنجینه دار بود و از این میراث حفاظت کرد. اما نگاه دیگری وجود دارد که می گوید در کنار حفاظت از میراث و گنجینه ملی، باید اطلاعات موجود را در اختیار عموم مردم قرار داد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: اصرار و تاکید ما همواره بر این موضوع بوده است که از نگاه جزیره ای درباره اسناد و منابع بپرهیزیم و نگرش توسعه ای داشته باشیم و برای حفاظت از میراث حافظه ملی ایرانیان تلاش کنیم که این مهم با همراهی و تعامل یکدیگر اتفاق می افتد.

بروجردی با تاکید بر اهمیت توزیع عادلانه اطلاعات، گفت: منابع فیزیکی و مکتوب موجود از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما با توجه به گستره اطلاعات و نیاز امروز لازم است که این اطلاعات به طریقی به شکل دیجیتال و به سرعت در اختیار جامعه قرار گیرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه کرد: دیجیتال سازی در ادوار مختلف وجود داشته اما به دلایلی اهتمام به این مهم محدود بوده است، امروز با توجه به اقتضای زمان موضوع دیجیتال سازی منابع در اولویت اقدامات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار گرفته است.

وی یادآور شد: با توجه به شیوع ویروس کرونا خدمات رسانی حضوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مراجعه کنندگان محدود شد از این رو اهتمام خود را بر آن داشتیم تا با تلاش شبانه روزی دیجیتال سازی منابع را ترسیع کنیم تا بتوان خدمات مورد نیاز را به کاربران ارائه داد.

وی ادامه  داد: بسیاری از منابع کتابخانه ای که امروز در سامانه های «حافظه ملی ایرانیان» و «سنا» بارگذاری شده، حاصل همکاری دستگاه های مختلف است که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شبکه سازی اطلاعات بر روی داده ها انجام شده و خوشبختانه این منابع با استانداردهای روز جهانی در اختیار عموم قرار گرفته است.

وی رفع محدودیت در خدمات رسانی را از دیگر رویکردهای این سازمان عنوان کرد و گفت: پیش از این، پژوهشگران برای دسترسی به منابع باید 60 روز منتظر می مانند اما این مهم امروزه به  2 ساعت کاهش پیدا کرده است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: تدوین تاریخ شفاهی از دیگر رسالت های این سازمان است و تا کنون با یک هزار و 200 نفر در قالب تاریخ شفاهی مصاحبه شده است و این مهم همچنان در حال پیگیری و انجام است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: از دولت درخواست می کنم دستورالعمل ها و بخشنامه های لازم را به سایر سازمان ها برای تقویت مشارکت ها ابلاغ کند تا بتوان در پیشبرد اهداف در جهت حفظ داشته های ملی آسان تر قدم برداشت.

بروجردی در ادامه سخنان خود با بیان این مطلب که کشورهای حاشیه خلیح فارس خریدار منابع خطی ایران هستند، ادامه داد: این کشورها با مبالغ هنگفتی که در اختیار دارند منابع را از دست مردم خریداری می کنند؛ در حالی که این منابع باید سازمان نگهداری شوند.

وی تاکید کرد: البته هم اکنون تعداد 40هزار نسخه خطی در سازمان اسناد  و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود این در حالی است که در سطح جهان تعداد یک میلیون و 14هزار نسخه خطی فارسی وجود دارد که مطلوب این است که نسخه دیجیتال آنها در اختیار سازمان قرار گیرد.

بروجردی در پایان صحبت های خود از توجه معاون اول رییس جمهور به عنوان حامی همیشگی و دغدغه مند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قدردانی کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها