موج
کدخبر : ۳۴۲۲۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342283

نوید صولتی در گفتگو با موج:

کارگردان فیلم کوتاه تحسین شده جونده در مورد انتخاب عوامل حرفه ای، هزینه تولید و لزوم توجه به ژانرهای مختلف در سینمای ایران سخن گفت.

نوید صولتی کارگرادن جوان فیلم کوتاه جونده که در حال حاضر در گروه سینمایی هنر و تجربه و باکس «بازگشت کوتاه» اکران شده است، درباره روند تولید این فیلم به خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج گفت: زمانی که در حال ساخت یک تیزر تبلیغاتی برای شرکت راه آهن و رجا بودم، لوکیشنی عجیب در مکانی که قبرستان قطارها بود، دیدم که به من حس سورئال می داد. ایده هایی در ذهن داشتم و تصمیم گرفتم ایده ها را در این لوکیشن اجرایی کنم و به همین منظور با کریم لک زاده که رئالیسم جادویی را عالی می نویسد، صحبت کردم.

وی ادامه داد: وقتی کریم لک زاده لوکیشن را دید، گفت که ایده من را دوست ندارد و قرار شد که فیلمنامه جدیدی با توجه به لوکیشن قبرستان قطارها برای من بنویسد و وقتی نوشت، من واقعا آن را دوست داشتم کما اینکه زیرمتن آن هم از دغدغه های خودم بود.

صولتی درباره استفاده از عوامل حرفه ای چون بابک کریمی به عنوان بازیگر و مسعود امینی تیرانی به عنوان فیلمبردار، گفت: تهیه کننده جونده، انجمن سینمای جوانان ایران است و همان طور که می دانید این انجمن واقعا بودجه محدودی برای فیلم ها دارد. من همانند بقیه فیلمسازها بودجه محدودی از انجمن سینمای جوان دریافت کردم و مبلغی را نیز از جیب گذاشتم اما عوامل فیلم واقعا به من لطف داشتند و اینقدر با من همراه بودند که بابت مسائل مالی از جانب آنها فشاری به من نیامد. در کل، فیلمم را راحت ساختم چون بابک کریمی و علیرضا مهران و مسعود امینی تیرانی برای من فراتر از بازیگر و فیلمبردار بودند یعنی در مواقعی از خودشان برای من مایه گذاشتند و خیلی دوستانه و رفاقتی کار جلو رفت.

نباید برای فیلم کوتاه زیاد خرج کرد

وی در ادامه بیان کرد: به کارگیری عوامل حرفه ای با هدف دیده شدن آن اثر اشتباه است و به نظر من فیلم اگر خوب باشد، دیده می شود. من هم موافقم که برای فیلم کوتاه نباید زیاد خرج شود همچنان که من برای فیلمم زیاد خرج نکردم. اگر قرار بود برای عواملم هزینه زادی کنم، هیچوقت چنین فیلمی نمی ساختم. جالب است بدانید که دوربین فیلمبرداری من در این فیلم یک دوربین اس ال آر از مدل آلفا 7 است که در مراحل پساتولید، اصلاح رنگ و نور تصاویرش توسط آقایان امینی تیرانی و مجد وفایی انجام شد.

نوید صولتی کارگرادن جوان فیلم کوتاه جونده

تعمد در انتخاب بابک کریمی با گریم «ماهی و گربه»

کارگردان «جونده» درباره حضور بابک کریمی در این فیلم گفت: لطف خدا شامل حال من شد که عوامل فیلم، فیلمنامه را دوست داشتند؛ از قبل آقای کریمی را نمی شناختم و فقط با ایشان تماس گرفتم و فیلمنامه فرستادم و به گفته خودشان، فیلمنامه را دوست داشت که حضور در این فیلم را قبول کرد. آقای کریمی گفت «اگر فیلمنامه ای را دوست داشته باشم و با کارگردان درباره فکر و جهانش صحبت کنم و خوشم بیاید، آن را قبول می کنم.»

وی در مورد شباهت کاراکتر بابک کریمی در جونده به کاراکتر فیلم ماهی و گربه به کارگردانی شهرام مکری، گفت: جالب اینجاست بدانید حتی گریم شخصیت بابک کریمی در جونده را نیز شبیه به گریم او در ماهی و گربه در نظر داشتم. در ابتدا که گزینه ای در نظرم نبود، اما زمانی که در حال بررسی بازیگرها بودم وقتی به عکس بازیگران ماهی و گربه رسیدم، گفتم که این همان بازیگر با همان گریم مورد نظر من  است.

وی با بیان اینکه فیلمبرداری «جونده» در حدود 7 روز تمام شد، درباره سختی های کار اظهار کرد: لوکیشن قبرستان قطارها، لوکیشن سخت و خشنی بود و شب کاری داشتیم و هوا هم به دلیل شرایط زمستانی، بسیار سرد بود ولی واقعا با همراهی عوامل کار جمع شد و خوب هم از آب درآمد.

راه آهن نگران ترس مردم بود

این فیلمساز جوان در پاسخ به اینکه آیا شرکت راه آهن، حمایتی از فیلم داشت یا خیر، توضیح داد: حمایتی که شرکت راه آهن از ما داشت، این بود که در لوکیشن قبرستان قطارها اجازه فیلمبرداری دادند و ما به راحتی فیلم را ساختیم. البته مثل فیلمسازهای کوتاه دیگر، من برای گرفتن مجوز فیلمبرداری در این لوکیشن، حدود 4 ماه دوندگی کردم چون به این قصه مجوز نمی دادند و می گفتند چون قصد داریم که از فضای مخروبه راه آهن فیلمبرداری کنیم، برای وجهه راه آهن بد می شود و مسافران از این به بعد می ترسند! اینقدر رفتم و صحبت کردم که در نهایت مدیر روابط عمومی راه آهن که با سینما آشنایی داشت، در گرفتن مجوز به ما بسیار کمک کرد.

وی در مورد باکس «بازگشت کوتاه» که به تازگی در گروه هنر و تجربه ایجاد شده نیز گفت: برای این باکس، من به شخصه ایده ای نداشتم چون من و فیلمم برای حضور در این باکس، انتخاب شدیم؛ در واقع مهدی موسوی برزکی و فاطمه طوسی کارگردان دو فیلم «عزیز» و «گاو آمریکایی» بعد از جشنواره فیلم کوتاه تهران ، دیگر فیلمسازهای حاضر در این باکس را انتخاب و دعوت کردند. من هم از اکران در هنر و تجربه بسیار استقبال کردم.

نوید صولتی کارگرادن جوان فیلم کوتاه جونده

تلاش برای اکران بازگشت کوتاه در فضای باز عمارت روبرو

کارگردان فیلم کوتاه جونده درباره شرایط موجود جامعه به دلیل بیماری کرونا و فعالیت سینماها هم اظهار داشت: برنامه ریزی های اکران بازگشت کوتاه به قبل از کرونا بر می گردد و اصلا قرار نبود چنین وضعیتی حاکم شود اما وقتی وارد عصر کرونا شدیم، با هم تصمیم گرفتیم که جا نزنیم و برای مخاطبانی که با این شرایط خاص به سینما خواهند آمد، فیلم هایمان را اکران کنیم. البته ایده ای که مدنظر همه ما در باکس بازگشت کوتاه بود، اکران فیلم ها در فضای باز است که وقتی شرایطش فراهم شد، حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد. به احتمال خیلی زیاد این ایده، ابتدا در عمارت روبرو با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی اجرایی خواهد شد. همچنین امید داریم بعهد از گذشت مدتی از اکران در سینماها، اکران آنلاین هم داشته باشیم.

نمی خواستم کارم شبیه آثار کریم لک زاده شود

وی درباره ژانر فیلم جونده که بین وحشت و سورئال است و اینکه چقدر مخاطب و بازار دارد، به خبرنگار موج گفت: می دانم در سینمای بلند، احتمالا این نوع فضاها بین مردم و مخاطب عام خواهان ندارد البته شاید هم داشته باشد  چرا که واقعا هیچ تحقیقی درباره این موضوع ندارم. من به دلیل علایق خودم به سمت فیلمسازی در این فضا رفتم البته من فیلم جونده را سورئال ندانسته بلکه آن را رئال می دانم ولی شاید گریزی به فضای رئالیسم جادویی بزند، اما رئالیسم جادویی هم نیست و من آگاهانه این کار را انجام دادم. 

صولتی بیان کرد: بهترین کسی که در فیلم کوتاه در رئالیسم جادویی فیلمسازی می کند، کریم لک زاده است؛ او جزء اساتید فیلم کوتاه در این سبک است و من تمام تلاشم این بود که به فضای رئالیسم جادویی وارد نشوم چون با احترام به کریم لک زاده، می خواستم فیلمم شبیه به فیلم های او نشود و قصدم این بود که نگاه خودم را داشته باشم و به همین دلیل فیلمنامه را در فضای ذهنی خودم ساختم و پرداختم و آن را در فضایی رئال و کمی رمزآلود ساختم.

وی در پایان گفت: در سال های اخیر سینمای ایران، فیلم های متفاوتی همچون فانتزی و رئالیسم جادویی ساخته و دیده شده‌اند و اینقدر تنوع در قصه پردازی وجود دارد که فکر می کنم هنوز جای کار دارند و مطمئنم در آینده نیز ایده های خوبی خواهیم دید. خوشبختانه فیلمسازهای کوتاه به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر سراغ فیلم های اجتماعی آپارتمانی نروند، چراکه حتی در سینمای بلند نیز مردم هم از این نوع فیلم ها خسته شدند.

شایان ذکر است که فیلم کوتاه «جونده» علاوه بر جایزه و تندیس بهترین فیلم‌برداری از سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران نامزد بهترین فیلم داستانی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم هنروتجربه و بهترین تدوین از این جشنواره در سال ۱۳۹۸بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها